Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tobruk w Karolewie - OP3D49
Jeden z wielu bunkrów linii obrony
Owner: Banan70
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 89 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-03-2011
Date created: 16-08-2011
Date published: 16-08-2011
Last modification: 16-08-2011
39x Found
2x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
51 visitors
27 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Torch needed  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Ringstand 58c (Ringstand Bauform 58c, Tobruk, Regelbau 58c) – niemiecki typ małego schronu bojowego wykonanego z żelbetu, przystosowanego do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja schronu oparta była na projekcie włoskiego schronu wykorzystywanego podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej, stąd potoczna nazwa. Schrony Ringstand 58c były powszechnie stosowane przez Niemców, pierwsze z nich zbudowano na Wale Atlantyckim w 1942 roku.
Schron wkopany był w ziemię i ponad jej poziom wystawał jedynie strop przedziału bojowego z otworem do prowadzenia ognia przez ukm (MG 34 lub MG 42)

Linie umocnień zaczęli Niemcy budować po załamaniu się frontu wschodniego. W roku 1944 Niemcy zwieźli w rejon Dobrzykowa setki ludzi z Łodzi i Ozorkowa do kopania rowów. Poniżej fragment z książki „Ruch Oporu ZWZ-AK w Obwodzie Gąbin” autorstwa pani Anny Marii Wrześniewskiej dotyczący tych umocnień. Wspomnienia Jana Grzywińskiego ps. „Brzoza” mieszkańca sąsiedniej wsi Ludwików:
„Już w roku 1944 otrzymałem od ‘Feliksa” zadanie wykonania planów umocnień niemieckich, możliwie precyzyjnych , na odcinku od jeziora Ciechomice do Wisły, W miarę możliwości wykonałem zadanie odrysowania linii obrony ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk artylerii, ckm i bunkrów betonowych.”
Nadzorcę budowy umocnień Jan Grzywiński znał osobiście.
„Był Niemcem z Włocławka. Ożenił się z Cieślakówną z Dobrzykowa i tu został. Po zajęciu Polski przez wojsko niemieckie Gortz jako volsdeutsch został powołąny do wojska. Podobno był w Afryka Korps. Wrócił z wojny chory na żołądek. Stał się specjalistą od umocnień. Został przydzielony jako nadzorca budowy rowów przeciwczołgowych i bunkrów w rejonie Dobrzykowa.
Informacje o budowie niemieckiego systemu umocnień również zbierali wszyscy członkowie grup konspiracyjnych.

„Zbieraliśmy dokumentacje z fortyfikacji tych od Iłowa do Włocławka ja zbierałem tak samo. [...] Ta dokumentacja musiała dojść. Jak Rosjanie nacierali, to w Rusałce cztery czołgi zdążyły przejść, a dwa nie. Tam było ufortyfikowane, był bunkier przy samej drodze, droga przekopana, most drewniany był zrobiony i podminowany. [...] A Rosjanie jak te czołgi zginęły, to za dwa, trzy dni nie poszli tutaj, tylko poszli przez Dobrzyków po piaskach i bezdrożach w zimie po śniegu od tyłu i te bunkry się na psią budę przydały.
O znaczeniu tego zadania tak wypowiedział się komendant Obwodu AK Antoni Stańczak:
” Z chwilą zbliżania się Armii Radzieckiej Jan Grzywiński ps. ” Brzoza ” z placówki W Dobrzykowie rozpracował szczegółowo plany umocnień i obrony Niemców nad Wisłą. Przesłane one zostały do komendy Okręgu Mazowsze III. Przekazane zostały też Armii Czerwonej i wykorzystane przez nią.”

W Karolewie istnieją jeszcze cztery bunkry z okresu II wojny światowej a nawet pozostałości okopów !! Bunkry są prawie całkowicie zakopane w ziemi, poza jednym całkowicie odkrytym, znajdującym się na terenie dawnej żwirowni, bunkier został wykopany i zsunął się po urwisku.

Gdzie kesz ? Ano się sochował jak niegdyś żołnierze przed atakiem ... wiadomo gdzie

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok z drogi
Droga na północ
Droga na południe
Ringstadt 58c
Log entries: Found 39x Not found 2x Note 0x All entries Show deletions