Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Strzygoń z Małczewa - ZT4 - OP3C7A
Historya prawdziwa, trochę jeno ubarwiona
Właściciel: Domin&Zuzia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 225 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 07-08-2011
Data utworzenia: 07-08-2011
Data opublikowania: 07-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 10-08-2011
48x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 9 obserwatorów
83 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bolerob, lukooo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Potrzebna latarka  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"W 1914r. w okolicach Brzezin pochowano na miejscu walki poległych Niemców. Po kilkunastu dniach nakazano ekshumację zwłok i przeniesienie ich na cmentarz. zatrudnieni przy tym chłopi stwierdzili, że trup jednego z podoficerów odznaczał się względnie świeżym wyglądem i był niesamowicie spuchnięty. Poczęto sobie tłumaczyć, że był on strzygoniem. Chciano go nawet unieszkodliwić, by nie mógł nadal 'tłuczyć się ludzką krwią'. Żołnierze niemieccy nie pozwolili jednak na profanację zwłok. I oto przez kilka następnych lat opowiadano, że strzygoń Niemiec włóczy się nocą po okolicy."

B.Baranowski."Pożegnanie z diabłem i czarownicą", Łódź 1965, s.167

Można by uznać tę opowieść jako kolejne straszydełko dla niegrzecznych dzieci, gdyby nie ...

Kilkanaście lat temu mieszkanka niewielkiej wsi położonej koło Brzezin wracała późną nocą do domu. Kobieta z córką musiały przejść blisko dwa kilometry ścieżką wiodącą pomiędzy polami a dawnym parkiem dworskim. Bezludna okolica, wiatr świszczący w konarach starych drzew i szeleszczące pod butami liście sprawiły,że kobiety bardzo się bały. Szybko idąc dotarły do poprzecznej drogi prowadzącej do starej mogiły. Miejscowi unikali tego miejsca nawet w dzień, a co dopiero nocą. Matka spojrzała w kierunku zarośniętego lasu, będącego niegdyś pięknym parkiem. Wydawało jej się, że widzi małe światełko. Stanęła jak skamieniała, a dreszcze przebiegły jej po plecach.Po chwili obie zauważyły, że światło w szybkim tempie kieruje się w ich stronę. Gdy było już bardzo blisko córka oświetliła latarką przybysza. To, co ujrzała nie przypominało żyjącego człowieka. Co tchu pobiegły do najbliższych zabudowań. Do tej pory, gdy opowiadają swoją przygodę, trzęsą im się ręce.

Może i Ty pragnąłbyś zmierzyć się ze strachem. Kesz ukryty jest w parku za mogiłą, najklimatyczniej szukać go po zmroku (proszę nie straszyć lokalsów) i nie schodzić ze ścieżki (w porze deszczowej grząsko)

Poszukiwania rozpoczynamy koło kapliczki, kierując się gruntową drogą na południe. Mijamy blok pracowników byłego PGR-u i maszerujemy około 500 metrów (droga na spojlerze oznaczona strzałką). Na końcu zarośli ( w tym miejscu kobiety dostrzegły strzygonia) skręcamy drogą na zachód i dochodzimy do ściany lasu, a właściwie byłego parku dawnych właścicieli Małczewa Schwarzschulzów. Na prawo zaczyna się  dawna aleja dworska. Skręcamy w nią i zaraz po lewej ręce znajdziemy mogiłę żołnierzy. OBOK mogiły znajduje się duży pochylony głaz - na nim wyryta jest liczba tu pochowanych. Zapamiętaj ją bądź skorzystaj z podpowiedzi ew. wykorzystaj pierwsze trzy cyfry umieszczone na betonowej płycie (głaz mocno połozony będę starał się wyprostować, a na razie napis na nim znajduje się w wiadomościach kodowanych) Wróć do alei i zrób kilkanaście kroków na północ. Zobaczysz ścieżynkę prowadzącą w lewo poprzez wielkie pokrzywy  Zrób ... kroków. Gdy dotrzesz do  rosłego potrójnego buka nad stawem poszukaj w korzeniach jego małego sąsiada.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Droga do mogiły
Pochylony głaz
Szukaj za Zuzią
mapka
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 0x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria