Przydonica - Pierwszą informację o Przydonicy znajdujemy w dyplomie Królowej Jadwigi, wdowie po królu Władysławie Łokietku z 1336 r. Za Jana Długosza wieś należała do Stanisława Terczyńskiego, ale już w roku 1581 w części do Konstantego Ostrogskiego, w części do Bieleckiego, i w części do Stanisława Talkowskiego. W posiadaniu roli szlacheckiej był Piotr Biesiadecki. Parafia w miejscowości powstała z fundacji Gerałtów i Gryfitów ok. 1 358 r.
Kościół Parafialny - pierwotnie pod wezwaniem św. Katarzyny, obecnie p.w. Matki Bożej Różańcowej, św. Jana Kantego oraz Matki Bożej Pocieszenia. Zbudowany został z drzewa modrzewiowego w 1527 roku. Restaurowany był trzykrotnie w latach 1826. 1892 i 1904. Na zewnątrz kościoła dawna chrzcielnica kamienna, gotycka I poł. XVI w.
Obraz Matki Bożej Przydonickiej – czczony w Tajemnicach Różańca Świętego i Tajemnicy Pocieszenia ofiarowany został przez króla Jana III Sobieskiego który wracając po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem zostawiał dary w kościołach . W przypadku Przydonicy zostawił ten obraz. Obraz Matki Bożej Pocieszenia, łaskami słynący z tłem imitującym kurdyban z XVII w. znajduje się w ołtarzu głównym rokokowo - klasycystycznym.
Polichromia - w prezbiterium pochodzi zapewne z pierwszej połowy XVII wieku, odnawiana była w 1862 i 1904 roku.
Więcej informacji pod adresem: http://www.przydonica.org/, http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydonica
W szparze muru kościelnego po jego zewnętrznej stronie ukryty mikropojemnik z logbookiem, obok piękne stanowisko Zanokcicy murowej (Asplenium ruta-muraria L.) W nim hasło. Pojemnik jak dobrze się przypatrzyć to widać go z drogi
Można dojechać tu komunikacją BUS z Nowego Sącza przez Gródek n/Dunajcem i Podole. Można dojechać samochodem pod sam kościół. Zwiedzić w wrócić.
Ja proponuję udać się drogą pomiędzy starym i nowym kościołem w górę a dalej poprzez osiedle w prawo do kapliczki przy czerwonym szlaku. (można też dojechać pod kapliczkę samochodem osobowym jadąc drogą asfaltową wzdłuż niebieskiego szlaku) W kapliczce znajduje się drugi pojemnik ze skarbami.
Pozdrawiam i zapraszam.
Prośba jak zwykle działamy w ten sam sposób: śmiecie swoje zabieramy ze sobą.