Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zapomniana - ZT3 - OP3BEE
Ofiara wielkiej bitwy
Owner: Domin&Zuzia
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 214 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Archived
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 1.50 km
Date hidden: 02-08-2011
Date created: 02-08-2011
Date published: 02-08-2011
Last modification: 27-07-2014
23x Found
2x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
9 visitors
16 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Serdecznie zapraszam do Kaletnika -podłódzkiej letniskowej wsi położonej obok wielkiego lasu. Obecnie dla jednych oaza ciszy, dla innych jedno z ulubionych miejsc  aktywnego spędzania czasu. Nie zawsze było tu tak spokojnie. W listopadzie 1914 roku na pobliskich polach i  w lasach starło się w krawym boju kilkanaście tysięcy żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej. Po walkach pozostały  w tej okolicy malownicze cmentarze wojenne,  zarośnięte okopy, ukryte w ziemi fragmenty uzbrojenia oraz liczne opowieści.

"W czasie zaciętych dwudniowych walk zginęło sześcioro mieszkańców Gałkowa.Niestety księgi metrykalne  miejscowego kościoła nie zawierają nazwisk parafian, którzy zmarli w okresie od czerwca do grudnia 1914 roku, toteż nie jesteśmy w stanie ustalić nazwisk poległych.

 Wspomnienia potomków naocznych świadków bitwy przypominająo żołnierzach, którzy przed rozpoczęciem ostrzału artyleryjskiego ostrzegali mieszkańców wsi przed niebezpieczeństwem. Niektórzy z Gałkowian chowali się do piwnic , inni szukali prowizorycznych osłon w budynkach gospodarczych. W dużej murowanej ziemiance, która znajduje się w Gałkowie Dużym, państwo Michalscy ukrywali się wraz z sąsiadami zarówno przed ostrzałem artyleryjskim jak i grabiącymi domy żołnierzami walczących stron. Gdy do obejścia domu wkraczali Niemcy, rozmawiała z nimi pani Michalska, pochodząca z Lotaryngii, gdy Rosjanie – jej mąż.

Ludzie imali się różnych sposobów, by ocalić życie z pożogi wojennej. Jeden z chłopów wywiesił na swojej chacie namalowany na płótnie krzyż,  upodobniając dom do lazaretu. Kilkugodzinna nawała artyleryjska spowodowała tragiczny pożar wsi. Ludzie w popłochu opuszczali płonące chaty, ratując się przed śmiercią w płomieniach. Wiadomo o przynajmniej trzech ofiarach: matce i dziecku, które spłonęły w piwnicy, oraz młynarzu, który został śmiertelnie ranny w spalonym wiatraku."

W sąsiadującym z Gałkowem Kaletniku znajdują się dwa miejsca związane z walkami. Bratnią mogiłę niedaleko kościoła pokaże Wam każdy lokals, nieliczni wiedzą o zapomnianym grobie bezbronnej ofiary tamtej bitwy. Miejsce to polecam Waszej uwadze. Aby je odnaleźć szukaj za mogiłą zbiorową żołnierzy poległych w listopadzie 1914r. Podpowiedź znajduje się pod kamieniem przylegającym do "pleców" pomnika. Dla nie posiadających GPS-a szansą jest opis szyfrowany przez MALINOWE BUTY (harcerze wiedzą o co chodzi, niemundurowych proszę o poszukanie w sieci) By wydobyć kesza przydadzą się rękawiczki.

Dla pierwszego znalaźcy - fragment rękopisu (a raczej komputeropisu) ksiązki, z której zamieściłem powyższe cytaty dotyczące bitwy



                                                                           
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 23x Not found 2x Note 4x All entries Show deletions