Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
LeElectro - Roczek - Kościół Lubanowo - OP38BE
Hepi Berfdej Tu Mi :D
Owner: LeElectro
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 61 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-06-2011
Date created: 23-06-2011
Date published: 23-06-2011
Last modification: 24-06-2011
47x Found
3x Not found
8 notes
watchers 0 watchers
35 visitors
30 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

OPIS MIEJSCA

 

Kościół wzniesiono w XIII wieku w centrum wsi, po wschodniej stronie drogi na niewielkim wyniesieniu o nieregularnym zarysie. Jest to budowla salowa, orientowana, założona na planie prostokąta bez wyodrębnionego chóru z wieżą zachodnią tej samej wysokości co nawa. Ściany wykonane są z dokładnie obrobionych kwadr granitowych o regularnym poziomym wątku. Świątynię obiega ukośnie fazowany cokół zachodzący na ościeża portali. Gzyms profilowany, otynkowany, zapewne ceglany, późniejszego pochodzenia.

Ściana zachodnia posiada portal trójuskokowy, ostrołukowy z archiwoltą wyodrębnioną poprzez wysunięte przed kamienne lico, fazowane od dołu płyty opornikowe. Krawędz pierwszego uskoku posiada wykuty holkiel zachodzący na płyty opornikowe archiwolty i cokół. Ościeże środkowe i wewnętrzne miały wykute wałki, ciągnące się od cokołu aż do płyty oporowej archiwolty. Portal ten posiada charakterystyczny wieniec kwadr otaczający archiwoltę. Rozwiązaniem dość nieszczęśliwym z punktu widzenia estetyki portalu należy nazwać umieszczenie w jego ościeżach zadaszenia. Należałoby również inaczej rozwiązać wejście przyłącza elektrycznego oraz osadzenia drzwi, tak, by ukazać trzeci uskok. W przebudowanym szczycie tej ściany znajdują się trzy symetrycznie rozmieszczone, szerokie blendy o półkolistym zwieńczeniu.

Ściana północna posiada cztery symetrycznie rozmieszczone okna o półkolistym zwieńczeniu. Pochodzą one z XVIII wiecznej fazy przebudowy świątyni. W partii wieżowej znajduje się dodatkowe okno o tym samym wykroju.

Ściana wschodnia posiada trzy, osadzone symetrycznie okna. Środkowe okno jest węższe od skrajnych. Jego rozglifione na zewnątrz ościeże i półkoliste zwieńczenie świadczą, że jest to jedyne pierwotne okno, które oparło się przebudowie. Szkoda tylko że nadal pozostaje zamurowane. Dwa okna skrajne zostały przemurowane. Zachowane ślady świadczą, iż wszystkie okna były zaplanowane na tym samym poziomie. W szczycie wschodnim znajdują się trzy wąskie, ostrołukowe blendy w układzie piramidalnym, w nich zaś trzy okna szczelinowe. Pod lewym oknem zachowały się ślady po niewielkim ostrołukowym okienku, zaś w narożniku widnieje kwadra z motywem szachownicy, prawdopodobnie osadzona pierwotnie przy którymś z portali. Jest ona jednym z nielicznych gmerków strzechy budowlanej dzałającej na tym terenie.

W ścianie południowej znajdują się dwa portale. Niestety jeden jest zamurowany i częściowo uszkodzony przez poszerzone ościeże okna, drugi trójuskokowy o łuku półokrągłym jest obecnie otynkowany (warto byłoby go odkryć). Nad tym portalem wykuto wtórnie dużą rozetę o rozglifionym nieco i głębokim ościeżu.

Wieża zachodnia uległa przebudowie w XVIII wieku. Przed wprowadzonymi zmianami posiadała ona barokową latarnię. Obecna o konstrukcji ryglowej w nadbudowie i odeskowana, zwieńczona jest blaszanym dachem namiotowym. Świątynia posiada strop drewniany i kryta jest dachem dwuspadowym. Niestety dach ten wykonano z blachy o nieodpowiednim profilu i kolorze, kontrastującym z architekturą i stylistyką tego granitowego kościoła.

Plac na którym znajduje się kościół otoczony jest kamiennym murem, który przez lata wyznaczał granicę tutejszej nekropolii. Dzisiaj po cmentarzu pozostał jedynie kamienny obelisk poświęcony poległym w I Wojnie Światowej mieszkańcom wsi. Należałoby jedynie zadbać, aby upływający czas nie zatarł na zawsze wyrytych na nim słów pamięci. Od strony południowej w ciągu muru znajduje się XVIII wieczna brama flankowana przez dwie furty (lewa obecnie zamurowana). Szkoda, że zrezygnowano z tego wejścia, by tuż obok (rozebrawszy znaczny odcinek muru) zrobić nowe schody. Cała świątynia jest bardzo dobrze utrzymana i zachęca do jej odwiedzenia.


Wyposażenie:

- XVIII wieczny ołtarz.
- XIX wieczna empora muzyczna z organami (Grüneberg nr. 250 - 1883/4).
- Dzwon szczecińskiego ludwisarza Johanna Jacoba Mangolda z 1697 roku.

 

Ze strony Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego.


OPIS SKRZYNKI

 

Skrzynka założona z okazji mojej rocznicy zabawy z wami, za te wszystkie skrzynki w podziękowaniu dla was, że tak niezmordowanie kontynuujecie ideę tej prześwietnej gry terenowej.

Skrzynka schowana kawałek pod ziemią przy południowo-zachodnim krańcu muru, przy schodkach.

Koordynaty podane z Google Maps, posiłkujcie się zdjęciami raczej.

Trudność skrzynki ustalona na 2.5, bo to jednak kościół - nie należy podejmować w niedzielę do 14. No i obok jest przystanek autobusowy, czekający mogą przeszkadzać w podjęciu kesza.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Sam kościół
Ciepłooo...
Tylko w ostateczności - pod gwiazdą.