Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
KK-10 Boruci Zamek - OP386A
Spontaniczny kesz w Łęczycy
Eigenaar: Kalinka
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 107 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.30 km
Geplaatst op: 18-06-2011
Gemaakt op: 18-06-2011
Gepubliceerd op: 18-06-2011
Laatste verandering: 04-05-2012
28x Gevonden
1x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
5 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Podczas wycieczki do Łęczycy byliśmy zaskoczeni, że w okolicy zamku nie ma żadnej skrzynki. Szybko postanowiliśmy uzupełnić ten brak :)

MIASTO:
Łęczyca rozciąga się na pograniczu Niziny Mazowieckiej i Niziny Wielkopolskiej nad Bzurą. Zajmuje powierzchnię 8,9 km² i posiada ok. 15 tys. mieszkańców.
W 1180 r. w Łęczycy odbył się zjazd, uznawany za pierwszy polski sejm. Podczas obrad uchwalono liczne przywileje dla duchowieństwa i rycerstwa. Dokładna data nadania Łęczycy praw miejsckich nie jest znana, ale miało to miejsce jeszcze przed 1267 rokiem.
Najważniejszym obiektem w mieście jest bez wątpienia Zamek Królewski, wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1370. W 1406 roku zamek został spalony przez Krzyżaków, jednak szybko go odbudowano i już w 1409 pod kierunkiem Władysława Jagiełły obradowano tu o wojnie z Zakonem. W Łęczycy odbyły się jeszcze cztery sejmy (1420, 1448, 1454 i 1462), a zamek stał się siedzibą króla, Kazimierza Jagiellończyka,podczas drugiej wojny z Zakonem Krzyżackim (1454-1466). W drugiej połowie XV w. zamek został całkowicie zniszczony przez pożar. Generalnego remontu w latach 1563-65 dokonał Jan Lutomirski, podskarbi koronny, a zarazem starosta łęczycki. W pierwszej połowie XVII w. miasto dotknęły kolejne klęski i pożary, co Ułatwiło Szwedom zdobycie zamku w czasie Potopu. W czasie działań wojennych zamek kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk, ale ostatecznie 7 października 1656 roku odbiły go wojska polskie pod wodzą króla Jana Kazimierza. W 1705 roku, w czasie kolejnej wojny ze Szwedami zamek uległ całkowitym zniszczeniom. W XVIII i XIX w. zamek niszczał coraz bardziej, doszło do zawalenia wieży bramnej oraz częściowo drugiej wieży zamkowej.Dopiero w latach powojennych, w 1964 roku, przystąpiono do prac remontowych. Zabezpieczono konstrukcję oraz dobudowano w północno-zachodniej części, trzykondygnacyjny budynek (łącząc go z wieżą bramną), w którym obecnie mieści się Muzeum Ziemi Łęczyckiej.

DIABEŁ BORUTA:
Z miastem kojarzony jest oczywiście Diabeł Boruta. Jest on znany na ziemi łęczyckiej od bardzo dawna, jego pochodzenie Wywodzi się od słowiańskiego demona, boruty (leszego, borowego), który miał mieszkać w zalesionych i bagnistych okolicach dzisiejszej Łęczycy. W podaniach i legendach Boruta jest przedstawiany bardzo różnie, jednak najpopularniejszą postacią jest Boruta szlachcic, zwany też Borutą tumskim lub Czarnym. Był to wysoki szlachcic z długimi, czarnymi wąsiskami, o czarnych oczach, ubrany w bogaty kontusz zakrywający ogon i czapkę zasłaniającą rogi. Do najpopularniejszych z podań o łęczyckim Diable należy m.in historia o tym jakoby w końcu XIV wieku, książę mazowiecki miał powierzyć Borucie skarb, którego jednak nie zdołał odebrać. Dlatego do dziś, w lochach zamku Diabeł pilnuje zdeponowanych skrzyń ze złotem.
Boruta jest inspiracją dla wielu artystów ludowych. Wiele rzeźb przedstawiających Borutę w różnych wcieleniach, zebrano w muzeum mieszczącym w zamku.

SKRZYNKA:
Cache to małe plastikowe pudełko, w którym znajdziecie logbook, ołówek i kilka fantów na wymianę. Skrzynkę znajdziecie po południowej stronie zamku, pod współrzędnymi. W razie błędów w kordach, prosimy o kontakt, bo jak już wspominaliśmy szkynka zakładana spontanicznie i nie mogliśmy sprawdzić ich bardzo szczegółowo. Przy podejmowaniu uważajcie na Borutę, w końcu wszystkie skarby w okolicach Łęczycy są pod jego kuratelą :)

Skrzynka założona razem z KozaKiem :*

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Zamek w Łęczycy
Poradzisz sobie bez tego