Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Na Pięknej - OP385E
Zabytkowa cmentarna brama.
Eigenaar: Bogas
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 191 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 18-06-2011
Gemaakt op: 18-06-2011
Gepubliceerd op: 18-06-2011
Laatste verandering: 10-12-2023
236x Gevonden
5x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
119 x Bekeken
162 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Park im. Tadeusza Rejtana (zwany także "Park Nowe Rokicie" oraz, nieprawidłowo "Parkiem Skrzywana") – mieści się w Łodzi pomiędzy ulicą Piękną, Rejtana, Felsztyńskiego i al. Politechniki. Dawny cmentarz ewangelicko-augsburski. Powierzchnia 7,0 ha.

Park sprawia wrażenie mrocznego, gęste korony drzew i oplatający pnie i konary bluszcz pospolity tworzą nieprzepuszczające światła sklepienie.

Jeszcze na początku lat 80. XX wieku był to cmentarz ewangelicko-augsburski, którego pamiątką jest brama i domek ogrodnika cmentarnego usytuowany przy wejściu od ul. Felsztyńskiego. Na cmentarzu chowano zmarłych od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku. W 1983 roku został zlikwidowany a szczątki pochowanych tam osób ekshumowano i przeniesiono na cmentarz przy ul. Sopockiej, przeniesiono tam również najcenniejsze nagrobki.

Aż do początku 2005 roku, pośród drzew zobaczyć można było jeszcze fragmenty płyt nagrobnych i ich elementów konstrukcyjnych. W 2004 roku rozpoczęto przebudowę i porządkowanie parku. Powstały nowe alejki i odnowiono plac zabaw (w parku znajduje się także boisko i górka saneczkowa). W pobliżu dawnej bramy głównej cmentarza usytuowane zostało lapidarium, w którym zgromadzone zostały fragmenty nagrobków odnalezionych w trakcie porządkowania terenu. Z powodu braku środków nie odnowiono neogotyckiego domu ogrodnika (wpisanego do rejestru zabytków) ani bramy.

W parku rosną klon, wiązy, jesiony, lipy, dęby, brzozy, jednak na szczególną uwagę zasługuje oplatający drzewa i pokrywający ziemię bluszcz pospolity. Decyzją Rady Miejskiej z 27 października 2004 r. dwadzieścia pięć kwitnących okazów bluszczu uznanych zostało za pomnik przyrody.

Źródło : Wikipedia.

 

Miejsce warte poznania. 

Kesz można uznać za niebezpieczny ponieważ okoliczni tambylcy mają nieciekawą renomę i w końcu kecz znajduje się od ulicy Felsztyńskiego. Na niektórych mieszkańcach Łodzi sama nazwa ulicy robi wrażenie podobne co ulica Wschodnia czy Abramowskiego. 

Kecz schowany jest bezpośrednio przy zabytkowej bramie. Zawiera ołówek i naszywkę jako fant. Proszę ubezpieczyć się w rękawiczkę choć nie jest niezbędna. Wskazany z dokładnością do kilku metrów. Bez ceryfikatu ale mogę umówić się na kontakt mejlowy z pierwszym znalazcą :) 

Warto uważać na ludzi wychodzących z parku [nie jest ich dużo] oraz na osoby mogące być na balkonie kamienicy znajdującej się po prawej stronie.

Przykryty kamieniami i proszę go przykryć tak samo.

 

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Dokładnie tu!