Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Q10 – Grab pospolity - OP34AA
z okazji II MnO 'u Qbackiego 2011'
Właściciel: Qbacki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 144 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 24-04-2011
Data utworzenia: 25-04-2011
Data opublikowania: 25-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2018
82x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 11 obserwatorów
51 odwiedzających
66 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
28 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adams, aniasas, Badzia Gadzia, Biedak, Chester, fiordland, Hellena, hipul, Hybryd, Kaczor, karczoch, Kika, Kohorta K. Wielgusa, kojoty, mahisna, makotka, marx, Miki., MSZU, nazachod, orzel123 , rex263, Rodzinka_M, soolash, trojmiasto, Werk Inc., wojciechu, Wściekły Wąż
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

„Widok sędziwych drzew posiada w sobie coś wielkiego i wzniosłego, dlatego też naruszenie tych pomników przyrody (…) jest surowo karane.” (Alexander von Humboldt: Podróże po Ameryce podzwrotnikowej 1799-1804).

 

Twórcą pojęcia „pomnik przyrody” (Naturdenkmal) jest niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf Alexander von Humboldt (1769-1859), który wsławił się m.in. wyprawkami naukowymi do Ameryki Południowej (1799-1804), skąd przywiózł bogate wzory botaniczne, zoologiczne i mineralogiczne. Ze swej podróży sporządził szczegółowy opis, w którym m.in. przedstawił rosnące w Wenezueli olbrzymie drzewo z rodziny Mimosaceae zwane „Zamang”. Uważając je najstarsze i najpotężniejsze w tym kraju, porównywał je z drzewem smoczym (Dracena draco) z okolicy Orotawy na Wyspach Kanaryjskich i nazwał „pomnikiem przyrody”

 

Mijamy je codziennie, nie zawsze zwracając na nie uwagę... Pomnikami Przyrody, w rozumieniu przepisów o ochronie przyrody obowiązujących obecnie w naszym kraju, są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej oraz odznaczające się  indywidualnymi cechami, wyróżniającymi się wśród innych tworów. Są to przeważnie sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa i krzewy lub ich grupy gatunków rodzinnych lub obcych, aleje, głazy narzutowe, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, jaskinie. Za pomnik przyrody mogą zostać także niewielkie powierzchnie (do 2 ha) wymagające ochrony ze względu na występujące na nich szczególnie rzadkie i cenne z przyrodniczego punktu widzenia zespoły roślinne (np. torfowiska, źródliska powierzchnie leśne i murawowe itp.), lub duże ilości osobników chronionych gatunków roślin. Obiekty uznane za pomniki przyrody winny odznaczać się rzadkością występowania, znacznym wiekiem, okazałymi wymiarami, osobliwą formą lub innymi cechami wyróżniającymi dany okaz wśród osobników danego gatunku lub innych podobnych obiektów.

 

O miejscu:

 

Jednym z takich pomników przyrody jest Grab pospolity, pomnik przyrody nr 458 znajdujący się w Gołębiewie, a który chcę Wam pokazać. Właściwie znajduje się zaraz przy asfaltowej drodze, którą codziennie przejeżdża pewnie przynajmniej z setka rowerzystów, przechodzą obok piechurzy udający się na spacery...  ale pewnie nikt nawet go nie zauważa... Mi również jakoś do tej pory nie rzucił się w oczy, a przecież tu byłem nie raz. Nie jest on może wiekowy,  okazały jak np. dęby, niemniej jest już na tyle dostojny jak na swój gatunek, że został uznany za pomnik przyrody.

Dane dotyczące naszego bohatera to: obwód ok. 2,16 m; wysokość 21 m; wiek ok. 120 lat, uznany za pomnik przyrody 17 grudnia 1984 r. .

 

O skrzynce:

 

Stań przy rogu płotu, gdzie wskazują współrzędne (N 54° 26.663' E 18° 29.752'). Popatrz na nasze pomnikowe drzewo. Przypatrz się dobrze i wyznacz z tego miejsca azymut. Gdzieś w odległości mniej więcej 12 m (granica błędu +/- 1m) od Graba na tej linii azymutu znajdziesz dane (nie są zakopane), dzięki którym odnajdziesz skrzynkę finałową. Pamiętaj o zapisaniu 2 częściowego hasła, pisanego łącznie bez spacji.  

Bardzo proszę o dokładne i staranne odkładanie wszystkich części skrzynki ;)  

Dobrze wszystko jeszcze raz przeczytaj Satysfakcja będzie większa, jeżeli wszystko zrobisz samodzielnie. Niektórzy tu wracali co wstydem nie jest, telefon do przyjaciela wszystko psuje :P

 

PS. Przy okazji zachęcam, szczególnie najmłodszych keszerów, do zdobywania odznaki „Turysta Przyrodnik” (http://pl.wikipedia.org/wiki/Odznaka_%22Turysta_Przyrodnik%22). W doskonały sposób pozwala ona na poszukiwanie i „odkrywanie” kolejnych obiektów przyrodniczych. Sam zacząłem ja zdobywać już blisko 20 lat temu :)

PS. 2 Jak już tu jesteś zachęcam do zmierzenia się ze skrzynką Bąblowy Głaz :)  http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=9434.

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- róg płotu
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Geokret

Geokret  Jerzy Łucznik - Całkowity dystans: 1063 km

Obrazki/zdjęcia
Grab Pospolity, pomnik przyrody 458
potwierdzenie ;)
pod tym...