Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
K.7 PORC: 735 - OP33EC
Pozycja Odry - Rejon Cigacice
Owner: k.mil
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 47 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 10-04-2011
Date created: 10-04-2011
Date published: 10-04-2011
Last modification: 08-04-2022
42x Found
4x Not found
3 notes
watchers 7 watchers
67 visitors
32 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O miejscu:

Kierując się na północ drogą wychodzącą z Krępy dotrzemy do urokliwego miejsca jakim jest Las Odrzański. Miejsce wypoczynku i rekreacji dawnych zielonogórzan. Aktualnie miejsce nie tętni życiem jak przed wojną. Większość budynków zniszczyli żołnierze radzieccy w 1945. Zarządzane przez Nadleśnictwo Zielona Góra miejsce służy głównie rowerzystom, wędkarzom i grzybiarzom.

Krążąc po okolicy natkniemy się na wiele obiektów należących do tzw. Lini Środkowej Odry z niem. Oderstellung. Umocnienia te wraz z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim (niem. Pommernstellung) stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu (chodziło głównie o agresję ze strony Polski). Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje oddziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się.

Obecnie obiekty Oderstellung nie są należcie zagospodarowane. Duża część z nich została wysadzona i zniszczona w 1945 r. przez Rosjan oraz w latach 50 przez wojska polskie. Nieliczne zachowane w całości obiekty, szczególnie w wałach przeciwpowodziowych były zasypywane (najczęściej po powodzi w 1997 r.), pozostałe są systematycznie niszczone przez złodziei złomu.

Nie znalazłem zbyt wielu informacji o samym bunkrze. (Gdyby ktoś mógł podesłać byłbym wdzięczny). Sam obiekt jest mocno wysadzony. Powywracane stropy utknęły we wnętrzu bunkra. Dawniej był to mocny punkt oporu. Obiekt ten posiadał dwa stanowiska ogniowe i dzwon obserwacyjny. O dziwo na stropach pozostały metalowe belki stropowe.

O keszu:

Kesz ukryty w pomieszczeniu strzelnicy. Nie trzeba się gimnastykować lecz i tak proszę zachować uwagę przy podejmowaniu skrytki. Jak to w ruinach wiele rzeczy jest niestabilnych, a z betonowych bloków wystają ostre metalowe zakończenia.

Pictures
Bunkier.
Log entries: Found 42x Not found 4x Note 3x Picture 1x All entries Gallery