Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SCHRON - OP31E0
Właściciel: TIGERNABOL
Założyciel: Qsiaki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 177 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-02-2011
Data utworzenia: 27-02-2011
Data opublikowania: 27-02-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 08-08-2012
82x znaleziona
5x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 1 obserwatorów
59 odwiedzających
49 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

          W 1937 roku ówczesne Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzje o budowie zakładów chemicznych produkujących nitrozwiązki. Powstała fabryka jako jeden z wielu zakładów przemysłowych, które powstały na terenie województw: kieleckiego, lubelskiego i rzeszowskiego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Idea COP - u której inicjatorem był Eugeniusz Kwiatkowski przyczyniła się do znacznego poprawienia warunków bytowych miejscowej ludności. Dla zabezpieczenia mieszkań ludności przybyłej do pracy zaczęto budować osiedle mieszkalne, które stało się zalążkiem dzisiejszego miasta. Kilka miesięcy przed wojną stały już budynki fabryczne oraz rozpoczęto montaż instalacji i aparatury chemicznej. 13 września 1939 roku wojska okupanta wkroczyły na teren zakładu demontując aparaturę i wywożąc w głąb Rzeszy. Puste budynki wykorzystano jako magazyny do przechowywania i sortowania zdobytej broni oraz amunicji wykorzystując do pracy miejscową ludność.

          W wyniku okupacji zakłady chemiczne poniosły ogromne straty. Uległa zniszczeniu elektrownia, budynki produkcyjne i mieszkalne oraz spaliło się 50 ha lasu. Dnia 22 lipca po ośmiogodzinnej walce na teren zakładu wkroczyła Armia Rosyjska. Oczyszczaniem terenu zakładu z min i resztek amunicji zajęli się żołnierze Wojska Polskiego. Zakłady zostały odbudowane a uruchomienie produkcji miało miejsce w 1954 roku. Początkowo produkowano wyroby dla fotochemii, a w latach 80 – tych rozpoczęto produkcje środków ochrony roślin, żywic epoksydowych, poliestrowych oraz wyrobów silikonowych. Wraz z rozwojem zakładów chemicznych nastąpił też rozwój osiedla mieszkaniowego. W tym czasie powstały sklepy, szkoły, przedszkola, przychodnie, obiekty sportowe i kulturalne. Dnia 1 stycznia 1973 roku osiedla otrzymały prawa miejskie. Nowa Sarzyna stała się centralnym ośrodkiem gminy.

          Na osiedlu Awaryjnym pochodzącym z początków Nowej Sarzyny do dzisiaj pozostał schron przeciwlotniczy i przeciwgazowy. Kesz magnetyczny został ukryty na schronie. W pojemniku znajduje się logbook, strugaczka i ołówek.

         Współrzędne dokładnie wskazują skrzynkę. Aby znaleźć kesza należy wejść na sam środek schronu…..

           Z uwagi na często kręcących się w okolicy ludzi (zwłaszcza zimą jazda na sankach), proszę o dyskretne podejmowanie i odkładanie pojemnika.

Skrzynka tylko i wyłącznie na wpisy!

8 sierpnia 2012 - Skrzynka została wymieniona wraz z logbookiem. Dorzuciłem certyfikaty. Miejsce ukrycia delikatnie zmienione - wspólrzędne poprawione.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
TEGO SZUKASZ (taki sam lecz już nie ten sam)