Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A389- Koło szlifierskie. - OP2FED
W Kaliszu szlifuje się sprawnie i szybko, w dzień i w nocy!
Właściciel: alex22
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 129 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.15 km
Data ukrycia: 12-12-2010
Data utworzenia: 12-12-2010
Data opublikowania: 12-12-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 07-10-2012
32x znaleziona
2x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
16 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS MIEJSCA:

Kalisz Pomorski położony nad Drawicą (dopływem Drawy) wziął nazwę od Kalisza nad Prosną w Wielkopolsce. Prawa miejskie nadali mu margrabiowie brandenburscy 14 września 1303 r. W XVIII i XIX w. miasto było największym na Pomorzu ośrodkiem sukiennictwa (w 1816 r. działało tu 271 mistrzów tkackich). W końcu XIX stulecia mieszkańcy słynęli też w regionie z niezwykłej zręczności w kopaniu ziemniaków. Niemal jedna trzecia kaliszan w okresie wykopków wędrowała po okolicy, zarobkując przy zbiorach w junkierskich majątkach. Największą atrakcją Kalisza Pomorskiego i najciekawszą pamiątką jego historii jest Kamień Szlifierski. Do 1945 r. obiekt słynął w całej okolicy. Był mocno związany z lokalną obyczajowością. Tradycja "okrzesywania pomysłów" młyńskim kamieniem szlifierskim sięgała XV w. Delikwenta, którego należało wyleczyć z pesymizmu lub nauczyć prawdomówności, przywodzono na łańcuchu na specjalny podest i "szlifowano" mu głowę, obracając potężny Schleifstein. Misterium miało charakter straszno-komiczny, przypominało nieco studenckie otrzęsiny. Towarzyszył mu ludowy festyn. Zgromadzona publika doskonale się bawiła, docinając ofiarom i śpiewając wesołe piosenki. Zwyczaj był na tyle popularny, że fotografie przedstawiające akt szlifu trafiały nawet na kaliskie karty pocztowe. Emocje, jakie wzbudzał Kamień Szlifierski, wygasły wraz z odejściem niemieckiej ludności w 1945r. Kamień nie był potrzebny nowym powojennym osadnikom. Zapomniano o nim i wiążącej się z nim obrzędowości. W 2003 roku natknięto się na niego podczas prac leśnych. Został odrestaurowany i powrócił na swoje dawne miejsce  w lasku nad jeziorem Młyńskim. Stoi w leśnej dolince, po prawej stronie drogi z Kalisza do Suchowa, ok. 700 m za tablicą z nazwą miasta. Dla spopularyzowania wiedzy o Kamieniu poprowadzono tędy ścieżkę edukacyjno-ekologiczną długości 2,6 km, przystosowaną dla pieszych i rowerzystów. Kopia Kamienia Szlifierskiego stanęła także przy budynku Urzędu Miejskiego w centrum Kalisza Pomorskiego.

 

OPIS KESZA:

Mała skrzyneczka została niestety zakopana (ze wzgledu na panujące warunki atmosferyczne i 40 cm śnieg szukanie dziupli było utrudnione). Szukajcie pod laweczką. Rękawiczki wystarczą.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Z netu.
Koło dawniej.
i dziś.
Biały spojler ?