Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
msnr07 CZAPELSKA PLACE Fajna okolica i Czapla. - OP2E88
HISTORIA GROCHOWA
Właściciel: BAZYLEK
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 84 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 29-10-2010
Data utworzenia: 29-10-2010
Data opublikowania: 29-10-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 31-01-2023
101x znaleziona
21x nieznaleziona
12 komentarze
watchers 8 obserwatorów
94 odwiedzających
64 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zmiana zasady zaliczenia. Aby zaliczyć trzeba wpisać hasło. Hasło to nazwa zwierzątka na tym pomniku/tablicy.

Piękne miejsce na romantyczny spacer. Warto się tam wybrać na zakupy podczas trwania bazaru. Można tanio zrobić zakupy. Można się wybrać w celu kształcenia nieopodal jest Szkoła Wyższa. Ale poniżej troszkę Historii Grochowa.

 Naprzeciw Pałacu Kultury - po drugiej stronie Wisły - leży najstarsza część prawobrzeżnej Warszawy zwana Grochowem. Administracyjnie obszar ten należy do Gminy Praga Południe, której koloryt minionych lat możemy już dzisiaj oglądać jedynie na zdjęciach. Zacznijmy jednak od początku ...

     ... który sięga XII wieku. Razem z okolicznymi terenami takimi jak Kamion (dzisiejszy Kamionek), Gocław i Kawęczyn, wieś Grochów wchodzi w skład dóbr biskupstwa płockiego. W XVI wieku (rok 1580) do Grochowa należy ok. 300 ha ziemi. Ludność zamieszkująca na tym terenie zajmuje się rolnictwem. W roku 1656 w okresie bitwy ze Szwedami Grochów zostaje zniszczony do tego stopnia, że jeszcze 5 lat później w roku 1661 jest tu zaledwie 9 domów. Rok 1780 to data zakupu dóbr Grochowskich od kapituły płockiej przez rodzinę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

      Kolejne lata końca XVIII w. oraz początku XIX w., to okres dalszych zniszczeń Grochowa - szturm Pragi przez wojska rosyjskie (1794 r.) oraz walki na przedpolu Pragi (1831 r.). Jest to równolegle okres początku jego uprzemysłowienia. W latach tych powstają: manufaktura sukiennicza, warsztaty tkackie oraz zakłady tytoniowe. Chwilę później, w połowie XIX w. rodzina Osterloffów zakłada tu wytwórnię wódek i likierów, wina szampańskiego oraz browar, który istnieje do końca lat 80-tych ówczesnego stulecia. Na Grochowie zostają również wybudowane zakłady przemysłu tłuszczowego, między innymi fabryka świec i mydła Jana Hocha, farbiarnia oraz pierwsza pralnia. W roku 1881 powstaje fabryka zapałek Teofila Bieńkowskiego, a pod koniec XIX w. - garbarnia braci Wilhelma i Adolfa Jerominów, zatrudniająca w 1913 r. ok. 120 pracowników. Lokalizacja zakładów przemysłowych na teranie Grochowa ma u podstaw takie przyczyny jak dogodny dojazd do Warszawy, niska cena gruntów pod budownictwo fabryczne oraz możliwość sprzedaży wytworzonych produktów na chłonnym rynku zbytu, jakim jest Warszawa. Rozwój przemysłu powoduje wzrost zaludnienia Grochowa od 105 do 3207 osób u schyłku XIX w.

      Grochów wraz z sąsiednimi miejscowościami zostaje przyłączony do Warszawy w roku 1916 - tworząc tzw XVII Komisariat Grochowski, który obejmuje swoim zasięgiem teren o powierzchni 1722 ha. W tym okresie obszar ten zamieszkuje już ok. 5500 osób w 947 budynkach (w tym 464 mieszkalne, z których 90% to budynki parterowe w większości drewniane, a 12% z nich jest kryte słomą). Na obszarze tym nie występuje sieć wodociągów, ani kanalizacji. Rozbudowa Grochowa i regulacja ulic nabiera rozpędu w dwudziestoleciu międzywojennym. Ulice i domy uzyskują oświetlenie elektryczne, kanalizację, wodociągi i gaz. W latach 1927 -37 zostaje wzniesionych ponad 1200 domów. Rozwija się również budownictwo publiczne. W roku 1924 zostaje uruchomiona pierwsza linia tramwajowa prowadząca na Gocławek wzdłuż ul. Grochowskiej. Tuż przed wojną zostaje ukończona budowa Al. Waszyngtona. Rozwija się także przemysł. Wszystko razem jest przyczyną szybkiego wzrostu ludności. W roku 1925 Komisariat Grochowski zamieszkuje już 6006 osób, a przez następne 10 lat liczba mieszkańców wzrasta do 42.365 osób.

     Po II wojnie światowej obserwujemy na Grochowie szybki rozwój budownictwa mieszkaniowego, który trwa do dnia dzisiejszego. Barwna historia tych okolic tworzy specyficzny portret mieszkańca Grochowa lat 70-80, który zapisuje się w sztuce na stałe. Nam wszystkim kręci się łza w oku na wspomnienie tamtych lat zarejestrowanych obiektywem fotoreportera Jacka Sielskiego, czy podczas słuchania słów piosenki ''Warszawa'' autorstwa Muńka Staszczyka. To już nie wróci - dla jednych niestety, dla innych nareszcie. Dzisiejszy Grochów to spokojna, często ekskluzywna sypialnia Warszawy. Historia jednak wprawia w zadumę.

Rozejrzyj się dookoła, jak zieleń drzew tonie w ciszy jednej
z kameralnych uliczek Grochowa. Ten spokój nastraja do nostalgicznych wspomnień, dlatego zamknij oczy i doświadcz uroku starej warszawskiej Pragi. To nic, że tamte lata bezpowrotnie minęły. Ich oddech czujesz tutaj na każdym kroku. Stare kamieniczki, leciwe drzewa a także okoliczny bazarek, do którego jak kiedyś inni teraz Ty spacerujesz po świeże pomidory na śniadanie. To wszystko oddaje atmosferę Grochowa, to wszystko oddaje również naturę norweskiego rodowodu inwestora - solidność i komfort, zrozumienie tradycji oraz potrzebę obcowania z przyrodą.

Są chwile, gdy pragniesz zmian. Masz dosyć tego otaczającego Ciebie spokoju, więc wolnym krokiem wyruszasz w stronę ul. Grochowskiej lub Ronda Wiatraczna. Niezależnie od wybranej trasy Twoja krótka przechadzka prowadzi pomiędzy pasmem kameralnych zabudowań. Tworzą one naturalny ekran akustyczny tłumiąc zgiełk tego ważnego węzła komunikacyjnego, krzyżującego trzy arterie warszawskie. Masz ochotę podróżować - wybierasz jedną z kilkudziesięciu linii autobusowych lub z kilku tramwajowych i jesteś tam gdzie chciałeś trafić. A w niedalekiej przyszłości doświadczysz bliskości stacji metra dla Twojej większej wygody.

A teraz o Szkole Wyższej:

Instytut Edukacji Europejskiej w Warszawie

W strukturze firmy od 1993 roku funkcjonuje Instytut Edukacji Europejskiej w ramach którego, prowadzimy:pozaszkolne formy edukacji,działalność wspomagającą edukację i współpraca realizacja  studiów podyplomowych z uczelniami wyższymi, szkolenia z zakresu rynku nieruchomości, ochrony środowiska, wdrażania systemu ISO, audytingu i certyfikacji energetycznej budynków. Wszystkie przedsięwzięcia szkoleniowe realizujemy w oparciu o najwyższe standardy, czego potwierdzeniem jest wdrożony w 2002 roku system zarządzania jakością wg normy PN EN 9001 : 2009 potwierdzony certyfikatem wydanym przez TÜV Rheinland Niemcy na m. in. działalność szkoleniowo -  doradczą.
 alt
Nowoczesność i doświadczenie
 
Od wielu lat szkolimy, dokształcamy i pomagamy naszym słuchaczom kierować rozwojem swojej kariery. Wysoki poziom nauczania zapewnia najlepsza kadra uznanych wykładowców z wyższych uczelni i instytutów z terenu całej Polski. Pozostawiamy również do Państwa dyspozycji zespół doświadczonych pracowników oraz doradców, którzy odpowiedzą na każde pytanie, dotyczące naszej oferty szkoleniowej. Ponadto, pozyskujemy od 2005 roku dofinansowania projektów szkoleniowych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki temu posiadamy w ofercie przedsięwzięcia szkoleniowe dofinansowane od 80 do 100% ich wartości.
 
Podejmując kesza uwaga na Ludzi. W ciągu dnia jest ich tam dużo. Blisko jest bazar i szkoła więc ruch duży, uwaga by nie spalić miejsca ukrycia. Najlepiej podejmować wcześnie rano jakaś godzina 4:00,5:00 może 6:00. A potem to już w nocy jakoś 20:00,21:00,22:00. Mieć ze Sobą łopatkę. Latarkę jeśli podejmujesz nocą. Proszę mieć też rękawiczki, bo są tam pokrzywy.
Pozdrawiam i Miłego szukania i zwiedzania Grochowa.
 
Witam.
Teraz współrzędne już mam dobre dzięki Koleżance Martuś, która pomogła mi i podała koordynaty budynku gdzie jest kesz:
52 14.628
21 05.315
Bardzo Dziękuję Koleżance Martuś i Koledze r00t7 za pomoc. Są to prawdziwi Keszerzy i pomocni Ludzie.
Pozdrawiam i życzę miłego szukania keszów. Ktoś już znalazł GRATULUJĘ.
W keszyku jest logbok i ołówek.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
DROGA DO KESZA
NIE PARKUJ AUTA ZAKAZ
TABLICA CZAPELSKA PLACE
NA LEWO OD TABLICY w rogu domu
Najnowsza lokalizacja