Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Żydowski - OP2E4E
Właściciel: wrubi69
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 109 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-10-2010
Data utworzenia: 24-10-2010
Data opublikowania: 28-10-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 21-07-2011
27x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 1 obserwatorów
6 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przez wiele lat na terenach Warmii obowiązywał zakaz osiedlania się Żydów. Osadnictwo żydowskie rozpoczęło się tu dopiero w okresie wojen napoleońskich. W 1814 roku w Olsztynie działał już dom modlitwy, a sześć lat później mieszkało tu pięćdziesięciu sześciu Żydów. Pierwsza olsztyńska synagoga powstała w 1835 roku, w 1877 roku wybudowano kolejną synagogę i dom starców. W 1895 roku Żydzi stanowili 2,7% ludności miasta (588 osób). W Olsztynie urodził się Erich Mendelsohn, jeden z najwybitniejszych architektów - nowatorów I połowy XX wieku, uważany jest za czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu w architekturze.

Od 1938 roku rozpoczęły się szykany wobec ludności żydowskiej. Olsztyńscy Żydzi zginęli w czasie okupacji w bliżej nieznanych okolicznościach.

Najstarsza z synagog w Olsztynie została rozebrana 1992 roku; w nowszej, zbudowanej na początku XX wieku, mieści się obecnie sala sportowa. Cmentarz żydowski w Olsztynie połozony jest przy zbiegu ul. Grunwaldzkiej i ul. Zyndrama z Maszkowic. Nekropolia powstała w 1818 roku, ma powierzchnię około 0,5 hektara. Cmentarz jest bardzo zdewastowany, w latach sześćdziesiatych za zgodą konserwatora zabytków przekształcono go w park. Część macew wykorzystano do budowy muru okalającego taras dawnego olsztyńskiego kasyna "Casablanka" przy ul. Zamkowej oraz do umocnienia skarpy na Starym Mieście. Do dziś przetrwał dom przedpogrzebowy, zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna. Budynek ten znajduje się w złym stanie.

W styczniu 2005 roku cmentarz wraz z domem pogrzebowym został przejęty przez Stowarzyszenie Borussia. Planowane jest ogrodzenie terenu nekropolii oraz renowacja domu pogrzebowego, w którym ma znaleźć się centrum spotkań młodzieży wraz z biblioteką i izbą pamięci olsztyńskich Żydów.

 

Na poziomie gruntu pod murkiem

 

in: breloczek,zapalniczka, pieszczoch, jakis ludzik ;]

Obrazki/zdjęcia
cmentarz
tabliczka
dom pogrzebowy
bardzo nieczytelna tablica
tam
...