Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Schloss Namslau Lankau - OP2E09
..zapraszamy na salony (800m2, 20 pokoi)
Owner: Stryker
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 158 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 17-10-2010
Date created: 17-10-2010
Date published: 17-10-2010
Last modification: 05-03-2014
14x Found
1x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
6 visitors
11 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: keck
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia

lankau_27.jpg Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana około 1300 r., jako „Lanka” - zniekształcona forma słowa „łąka”. W szesnastym stuleciu pojawiła się funkcjonująca do dziś nazwa Łączany. Braki w materiałach źródłowych uniemożliwiają dokładne prześledzenie losów miejscowości na przestrzeni dziejów. Wioska z pewnością na początku XIX w. należała do jednej z linii rodziny von Prittwitz und Gaffron. Około 1839 r. Helena Fryderyka von Prittwitz wyszła za mąż za Ferdynanda Henryka Zygmunta Pfoertner von der Hoelle, któremu wniosła w wianie łączańskie dobra. W 1851 r. pożar zniszczył pałac w Łączanach. W jego miejscu rodzina Pfoertner von der Hoelle w latach 1853-54 ufundowała nowy, neogotycki budynek. Pałac mimo przebudowy w 1915 r., zachował cechy charakterystyczne dla tzw. stylu Tudorów. Zabytek w dobrym stanie przetrwał czas Polski Ludowej, kiedy prawdopodobnie był wykorzystywany przez miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pałac otocza park krajobrazowy o powierzchni ok. 7 ha. Początki cennego założenia parkowego sięgają XVIII w. W dziewiętnastym stuleciu park został przekształcony w stylu romantycznym.

Wzniesiony w latach 1853-54 neogotycki pałac w Łączanach ma ciekawą, skomplikowaną bryłę, jakby złożoną z połączonych ze sobą kilku prostopadłościanów. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie zbliżonym do litery „L”, dwukondygnacjowy, nakryty płaskimi dachami pulpitowymi. Fasada dziewięcioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem, poprzedzonym gankiem podtrzymującym balkon. Obok kwadratowa, czterokondygnacyjna wieża, stanowiąca dominantę obiektu. Bryłę pałacu urozmaicają liczne ryzality, taras w elewacji ogrodowej i neogotyckie detale: sterczyny, blankowanie, nadokienniki.

Do rejestru zabytków sztuki pałac w Łączanach wpisano 10 marca 1977 r., pod nr rej.: 2026/77. Ponad rok później (17.11.1978 r.) do rejestru dopisano również park, nr rej.: 34/78.

Źródło: http://www.palaceslaska.pl

Dziś

IMG_1843_4_5_hdr.jpg Pięć lat temu (2005) obiekt został wystawiony na sprzedaż. Niestety ze względu na brak chętnych (cena 3 mln zł za pałac z parkiem), właściciel rozpoczął remont, który pod koniec 2006r. został przerwany i do dziś nie wznowiony. Powód do końca nie jest znany - mieszkańcy mówią zarówno o braku pieniędzy jak i "zapadnięciu się pod ziemię" właściciela.
Pierwszy raz na pałac trafiłem w 2008r. Od tego czasu odwiedziłem go pięciokrotnie. Między wizytami znikały kolejne sprzęty, pojawiała się pleśń czy nawet huba na boazerii. Coraz więcej rozbitych okien, zniszczonych stropów, zdewastowany kominek. Znikają sprzęty, łowcy złomu ze ścian wyrywają przewody, nie ma już też krzeseł ani stołu (foto, były jeszcze w marcu).


Dojazd

Dogodny dojazd samochodem od Opola drogą 454, w miejscowości Ziemiołowice skręcamy w prawo.Można również dojechać skręcając w lewo jadąc do Namysłowa od Kluczborka.

Cache

14.01.2012 Zmiana lokalizacji i typu na tradycyjny.

Uwagi

Teren otwarty, obiekt również, można zwiedzać, ale:
  • ślady libacji pozwalają przypuszczać, że czasami "imprezuje" tam okoliczna młodzież
  • może przydać się latarka
  • nie skaczemy przez płot (ani mur), bo nie ma takiej potrzeby
  • nie wchodzimy przez okno ani nie wyważamy drzwi - dogodne wejście znajduje się na prawo od krat.
  • zachowując ostrożność można wejść również na wieżę (uwaga na podłogę aby nie wpaść piętro niżej)
Log entries: Found 14x Not found 1x Note 1x All entries Show deletions