Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kindertransport - Pomnik przy Dworcu Głównym w Gdańsku - OP2DA9
Dzieci narodów ..
Właściciel: schron
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 7 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-10-2010
Data utworzenia: 10-10-2010
Data opublikowania: 10-10-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2013
249x znaleziona
2x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 18 obserwatorów
185 odwiedzających
194 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Ashram, Baranek, Dorota&Paweł, etna&mars, fosgen61, martuś, Nannette, polcia&szymaneq, rafał+magda, removed, toMiM', Tris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Wtorek, 3 maja 1939 r.
  Walizka Gerda jest mała, tekturowa, wzmocniona na rogach okuciami. Tylko taką wolno zabrać. Mutti wkłada do niej koszulę i zapas bielizny, na dno kładzie świadectwo konfirmacji i świadectwa szkolne syna.
  Teraz otwarta walizka leży na ziemi. Obok siedemdziesięciu czterech podobnych dziecięcych bagaży. Celnik z urzędnikiem Gestapo pochylają się nad każdą. Grzebią wśród wyprasowanych wstążek do włosów, chustek z wyhaftowanymi monogramami, przewracają płócienne koszulki, pocierają palcami fotografie rodzinne, budzą ze snu porcelanowe lale i blaszane auta. Szukają ukrytych żydowskich skarbów.
  Dzieci milczą, patrzą, niektóre płaczą. Czterolatki tulą misie, starsi chłopcy udają odważnych, szturchają się gdy nikt nie patrzy. Rodzice też płaczą. Pożegnali się. Nie wolno już im podchodzić do dzieci. Stoją po drugiej stronie placu.
  Niski, ubrany na czarno, brodaty mężczyzna, zawodzi głośno za swoim synem. Ktoś go podtrzymuje pod ramię. "Jaki malutki Żyd" - myśli o nim Gerd. Widzi ojca w tłumie. Machają sobie z daleka.
  Podjeżdżają trzy autobusy.
- Karl Gerhardt Ruhm, lat piętnaście! - urzędnik wywołuje Gerda z listy dzieci przeznaczonych do kindertransportu. Przypina mu agrafką do piersi kartonik z nazwiskiem. Chłopiec wsiada do środka.
  Autobusy ruszają. Gerd widzi zza szyby, jak "malutki Żyd" wyrywa się z tłumu, biegnie za autobusem i płacząc wywołuje imię syna. Dziecko wychyla się z okna, ojciec w biegu całuje jego dłonie. Za zakrętem pojazdy przyspieszają, czarno ubrany mężczyzna upada na ziemię.
  W autobusie Gerda jedzie też gestapowiec. Spóźnił się trochę na miejsce zbiórki. Wpadł zdyszany, w pumpach i długich podkolanówkach, z płóciennym plecakiem na ramionach. Jak nauczyciel ze szkolnej wycieczki. Uścisnął dłoń kilku dzieciakom i Samuelowi Echtowi, dyrektorowi żydowskiej szkoły powszechnej w Gdańsku, który ma im towarzyszyć aż do Londynu.
  Gerd nie lubi Anglii.
- Wstrętny język, głupi kraj! - wykrzyczał mamie po Bożym Narodzeniu 1938 roku, kiedy mu powiedziała, że będą musieli się rozstać na jakiś czas. A teraz jedzie do kraju z mgłą, wiecznym deszczem i reumatycznym klimatem, o czym gestapowiec mówi z głośnym śmiechem do kierowcy. Gerd martwi się. Do kogo trafi w Londynie? A jeśli do ortodoksyjnych Żydów? Przecież nigdy nie był w synagodze, nie zna hebrajskiego ani jidysz, nie umie się modlić po żydowsku. Nawet nie wygląda jak Żyd. Typowy Niemiec, blondyn, podobny do mamy. Zaczepił go kiedyś na ulicy obcy mężczyzna: - Co z tobą? Jesteś niemieckim chłopcem i jeszcze nie ubrałeś się w mundurek? Przecież Rudolf Hess już nadjeżdża! Biegnij się przebrać. Może jednak wezmą go chrześciajnie. Mama na dno walizki, obok świadectwa konfirmacji, położyła list z serdeczną prośbą do ludzi dobrej woli, żeby jej syn miał możliwość uczęszczania w każdą niedzielę na mszę do kościoła luterańskiego. Mutti chce, żeby Gerd został księdzem.
  Autobus rusza w stronę Malborka, gdzie mają się przesiąść na pociąg. Pierwszy transport 75 żydowskich dzieci opuszcza na zawsze Wolne Miasto Gdańsk...
Pomnik

  Pięcioro dzieci z walizkami, tornistrami i misiem stoi na peronie tuż przed odjazdem pociągu - tak wygląda gdański pomnik poświęcony kindertransportom. Autorem brązowej rzeźby jest Frank Meisler, urodzony w Gdańsku uczestnik jednego z takich transportów.
  To trzeci taki pomnik zaprojektowany przez Meislera. Pierwszy z nich powstał w 2006 r. w Londynie, na prośbę księcia Karola. Rzeźba przedstawia kilkoro żydowskich dzieci i szynę kolejową symbolizującą podróż w nieznane - umieszczono ją obok stacji kolejowej Liverpool Street Station, punktu docelowego kindertransportów. Drugi pomnik z tego cyklu znajduje się w Berlinie. Rzeźba zatytułowana "Pociągi do życia - pociągi do śmierci" przedstawia dwie grupy dzieci na torach: jedna z nich to ta ocalona dzięki kindertransportom, druga, większa, zginęła w hitlerowskich obozach. Dzieci z gdańskiego pomnika to te same postaci, które wysiadają z wagonu na Liverpool Street Station w Londynie.
  Z Gdańska od 3 maja do 25 sierpnia 1939 r. wyjechały cztery kindertransporty, dzięki nim uratowano życie 130 dzieci. Po przyjeździe do Londynu dzieci trafiały do rodzin zastępczych albo sierocińców. Frank Meisler, autor pomnika:
Wyjechałem z Gdańska jako dziecko, czwartym, ostatnim Kindertransportem. Wtedy, gdy machaliśmy naszym rodzinom na pożegnanie i patrzyliśmy na tak dobrze nam znane budowle Gdańska, nikt z nas nie zdawał sobie sprawy z tego, że tylko my, dzieci przeżyjemy, a półtora miliona naszych rodaków zostanie wymordowanych.

więcej : http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,89917,6578403,Pomnik_kindertransportow_w_Gdansku.html

Film

W 2000 r. powstał film dokumentalny wytwórni Warner Bros "Into The Arms Of Strangers. Stories Of The Kindertransport". Nagrodzono go Oskarem.

www.youtube.com/watch?v=n-bwWZhaNhwSkrzynka:  

Odpowiedz na pytania a następnie odczytaj położenie kesza.

A - ile dzieci ma sznurowane buty  
B - ile guzików ma miś   
C - ile dziewczynek nosi kokardy   
D - ile guzików ma najwyższa dziewczynka  
E - ile widzisz warkoczyków   
F - ile kieszonek w marynarce ma chłopiec stojący po prawej
G - ile widzisz wyraźnych kółek obok ptaka na broszce   
H - ile dzieci nosi na piersi plakietkę  
I - co ma w kieszonce chłopiec stojący po prawej stronie
J - piąta linijka, pierwszy wyraz , ósma litera tablicy pamiątkowej pisanej w języku polskim
K - pierwsza tabliczka z lewej strony z nazwą miasta
L - druga tabliczka z nazwą miasta - kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara
M - dziewiąta tabliczka z nazwą miasta - kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara
N - dwunasta tabliczka z nazwą miasta- kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara
O - napis na fragmencie torów

*kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara - zaczynając od przodu pomnika gdzie są szyny kolejowe.


Podstaw odpowiedzi do poniższego kodu :

I1 K2 L2 I5 N1 (A+B+C+D+E-F-G-H)/C
O1 J N2 M4 (D+B-F-G-E) (F+G+E+B) L6 M3 O1 O14 O26


Powodzenia!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Dziewczynka
Chłopcy w pociągu
Pożegnanie
W pociągu
Już w Anglii