Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Garłuch - OP2A9F
7 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej
Właściciel: Czajorek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 108 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 01-08-2010
Data utworzenia: 30-07-2010
Data opublikowania: 01-08-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 25-09-2019
158x znaleziona
0x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 6 obserwatorów
76 odwiedzających
120 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
44 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Albert78 Team, Alf/red/, andesk, Azymut, Bluei, Borek224, Duszek, dzejbi, Elvis7, Emporia, Fotoimpresje, Galka, GeoDrap 224, hiroaq, huculP-y, idan, iwonia1999, jaculo, jerzyk102, kaszel3, keram58, Korlis, krusiaa, Kusiak & Qmandorka, lavinka, łowca, Maciek_B, Maleska, martuś, michael50, mikiapole3, MiMPy+KB, Namarie, p_nowik, Plebek, PUG Bielany, PUG II BIELANY, r00t7, rzeczyc, sernikk, suzana, tATO, tygryskris, Yarorz
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
7 Pułk Piechoty Legionów Armii Krajowej “Garłuch” - utworzony przez oficerów 7 Pułku Piechoty Legionów z 3 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego w październiku 1939 roku w Warszawie.  Od grudnia 1939 r. prowadzony był nabór, który bardzo szybko zwiększył liczebność kadry działającej w ramach organizacji “Orła Bialego”. Od 1940 roku istniał samodzielnie jako podstawowy oddział konspiracyjny Związku Strzeleckiego. Wówczas używane kryptonimy to: “Madagaskar”, “Grodziec”, “Gromada”, “Gołębnik”.  Na przełomie 1940- 1941 roku uzyskał formalną zgodę gen. Stefana Grota-Roweckiego na kontynuowanie działalności pod nazwą 7 pp Legionów. W 1944 roku w lipcu pułk skupiał wokół siebie ok. 2300 żołnierzy - dowódcą był wówczas mjr Stanisław Babiarz ps. "Wysocki".

Zadaniem "Garłucha" w czasie powstania było zajęcie lotniska na Okęciu. Dowództwu pułku podporządkowana była Baza Lotnicza "Łużyce" – Warszawa, przeznaczona do obsługi lotniska, po jego zdobyciu. Niestety w sytuacji otwartego terenu jakim było Okęcie zadanie było niewykonalne w wyniku czego poniesiono wiele strat. W czasie okupacji i Powstania Warszawskiego zginęło 525 żołnierzy “Garłucha”. Żołnierze walczyli prawie we wszystkich dzielnicach stolicy.


Miejsce pamięci 22 żołnierzy 7 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej "Garłuch" rostrzelanych przez nazistów w wykopie kolejowym znajdującym się za Pomnikiem. Chwała Poległym Bohaterom!!Skrzynka ukryta w bliskiej odległości od Pomnika. Miejsce niby na uboczu - ale wierzcie mi, że w tygodniu na ulicy Instalatorów ruch podobny jest jak na Marszałkowskiej. Strzeżcie się również oczu ludzi spoglądających z bloków (po jednej stronie torów) i firm (po drugiej), jak również parkującyh w okolicy autek, w których wiecznie ktoś na kogoś czeka. Zalecane bobrowanie nocne lub niedzielne!! Pod sam Pomnik można podjechać samochodem. Dla miłośników kolei - bardzo dobre miejsce do focenia. Życzę powodzenia!!

Skrzynka dostępna od godziny "W" w rocznicę wybuchu Powstania. Powstała przy olbrzymiej pomocy i cierpliwości Pumy - Dziękuję:)
free counters
Geokret

Geokret  3 CARO - Całkowity dystans: 1209 km
Geokret  3 KIER - Całkowity dystans: 1210 km
Geokret  Żaba na smyczy - Całkowity dystans: 740 km

Obrazki/zdjęcia
"Garłuch"
prawie widać