Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli - OP2A89
Sprawdź jak daleko sięga twój wzrok
Owner: Eta
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 46 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Puzzle
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 0:20 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 28-07-2010
Date created: 28-07-2010
Date published: 28-07-2010
Last modification: 13-08-2012
32x Found
1x Not found
7 notes
watchers 5 watchers
2 visitors
14 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  You will need a shovel  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
kos

 

Historia kościoła
Kościół zbudowany jako kościół p.w. Krzyża Św., na terenie, na którym niegdyś znajdował się zamek wzniesiony w XIV wieku. Zniszczony  w 1657 roku i ostatecznie całkiem rozebrany w 1895 roku. W 1772 r. z nakazu Fryderyka II utworzono w Bydgoszczy samodzielną parafię ewangelicką, a w latach 1784-1787 wzniesiono w obrębie starego miasta murowany zbór według projektu architekta Grethe. Obecny kościół jako ewangelicki parafialny kościół staromiejski zbudowany został w latach 1900-1903 według projektu architekta berlińskiego Henryka Seelinga. Po zakończeniu II wojny światowej kościół został odebrany ewangelikom i przez krótki czas był kościołem szkolnym szkół rzemieślniczych (zawodowych). Jesienią 1946 roku decyzją Kardynała Prymasa Augusta Hlonda kościół został przekazany Jezuitom, których  XVII-wieczny kościół został zniszczony przez Niemców. Przeprowadzono remont zdewastowanego kościoła, uruchomiono organy i zmieniono wystrój kościoła. Kościół zmienił też nazwę - patronem jego został jezuita św. Andrzej Bobola. Pierwszego stycznia 1967 roku została erygowana parafia, licząca wówczas 7500 parafian, a obecnie jest ich nieco ponad 2500.

Architektura kościoła
Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy jest to kościół neogotycki, wzorowany na motywach późnego gotyku ceglanego, z charakterystycznymi dla zborów emporami. Kościół jednonawowy, z węższym prezbiterium od wschodu, zamkniętym trójbocznie. Do boków prezbiterium przylegają symetrycznie rozmieszczone aneksy. Od zachodu wysoka wieża zwieńczona iglicą, ujęta szczycikami i  narożnymi wieżyczkami. Elewacje obiega ceglany fryz kordonowy. Wnętrze nakryte sklepieniami kryształowymi z gurtami. W fasadzie bogato profilowany portal, zamknięty trójkątnym szczytem z wimpergą. Elewacje urozmaicone ostrołukowo zamkniętymi blendami i oknami o różnych wykrojach, szczyty zdobione sterczynami. Na korpusie i prezbiterium dachy dwuspadowe.
Zabytkowe wyposażenie kościoła
W prezbiterium znajduje się duży obraz patrona kościoła - św. Andrzeja Boboli, będący kopią obrazu z poznańskiego kościoła Ojców Jezuitów. Najcenniejszym zabytkiem kościoła są organy skonstruowane w 1903 roku przez znaną firmę Sauera z Frankfurtu nad Odrą, remontowane i przebudowane przez  Josefa Goebla w 1940 roku. Rozbudował je z 43 do 48 głosów. Po wojnie organy były zdewastowane, a sześć głosów fachowo wymontowano. W roku 1947 zostały wyremontowane przez bydgoską firmę P. Sobiechowskiego. Natomiast z końcem sierpnia 1998  roku rozpoczął się remont organów, finansowany z pomocą Urzędu Miejskiego, który zakończono w 1999 roku z istniejącymi 42 głosami. W 2001 roku zainaugurowane zostały w kościele Bydgoskie Wieczory Organowe, które na trwale wpisały się w życie muzyczne Bydgoszczy.

źródło :Parucka K., Zabytki Bydgoszczy, Bydgoszcz, 2008

Aby zaliczyć skrzynkę będziemy musieli się trochę nachodzić...

Miejsce, które wskazują współrzędne doprowadzą nas do tablicy z opisem kościoła. Hasłem do logu jest pierwsze słowo z tablicy nie pogrubioną czcionką.

Natomiast sama skrzynka (by nie niszczyć terenu w koło) to już mały spacerek... 

Gdy będziemy przed głównym wejściem do kościoła schodzimy po schodkach na podjazd. Patrząc na południe ujrzymy "metalową konstrukcje" Skrzynka zakopana jest właśnie tamLaughing

POWODZENIASmileTymek
teraz już Eta ;P

 

              

  

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Główne wejście do kościoła
"Metalowa Konstrukcja"
W tym rogu...
Tu kop
Log entries: Found 32x Not found 1x Note 7x All entries