Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mochty Cegielnia - Nawiedzone - OP2901
Właściciel: Drzazga
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 81 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-06-2010
Data utworzenia: 23-06-2010
Data opublikowania: 23-06-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 18-07-2014
26x znaleziona
0x nieznaleziona
13 komentarze
watchers 4 obserwatorów
74 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, coza, czarkowaty, etna&mars, lavinka, martuś, meteor2017, r00t7, Ryjek+, sebastian, tATO, wallson, Zeratul, zyr, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
MOCHTY CEGIELNIA

 

GPS Free - współrzędnie podane orientacyjnie. Możliwość odszukania bez nawigacji.

Kesz należy do mojej listy nawiedzonych miejscówek.
Pozostałe lokalizacje można zobaczyć -> TUTAJ

----------------------------------------------

Stara bardzo duża cegielnia tuż nad Wisłą. Jeszcze kilka lat temu wprawdzie opuszczona ale ogrodzona w świetnym stanie. Dzisiaj niestety szabrownictwo daje o sobie znać. Upływ niekorzystnego czasu także widać na okolicznych budynkach.

We wnętrzach starego pieca sa piękne sklepienia ceglane. Cegielnia może mieć około 150 lat. Budowę można było uznać za oczywiste posunięcie, biorąc pod uwagę obfite pokłady gliny lodowcowej w tamtej okolicy. Za jej sprawą rozwijał się bujnie przemysł ceramiczny, a Zakroczym słynął z wyrobów garncarskich. Cegły były sprzedawane na okolice, w tym Twierdzę Modlin i spływały barkami po Wiśle. Wnętrze pieca przypomina odrobinę Arkady Kubickiego w Warszawie. A cały teren ma około 6-7 ha.

Na początku pracowali tam przede wszystkim więźniowie, później mieszkańcy wsi położonych w pobliżu: Smoszewa, Wygody Smoszewskiej, Emolinka.
Cegielnia świetnie prosperowała i była głównym źródłem zatrudnienia okolicznej ludności. Ludzie chwalili sobie jej sąsiedztwo. Każdego dnia, około godziny 12 w południe syrena fabryczna ogłaszała przerwę obiadową, a jej głos niósł się po Wiśle na drugą stronę rzeki. W tym czasie także rolnicy na polach zarządzali chwilę odpoczynku, aby zjeść posiłek. Miejscowi żartowali, że nie trzeba było nosić zegarka – cegielnia świetnie go zastępowała.

 

Problemy cegielni zaczęły się w momencie przejęcia jej przez prywatnego właściciela. Przed wojną było to dwóch przedsiębiorców z Czerwińska. Zaczęła przynosić straty, powoli bankrutować, niektórzy powiadają, że przez braki w glinie, jednak do końca nie wiadomo dlaczego.
Wraz z jej upadkiem, wielu ludzi straciło miejsce pracy, będąc tym samym zmuszonymi do szukania zatrudnienia w Łomiankach czy w Warszawie. Teraz budynek jest zaniedbany i z okresu dawnej świetności pozostało niewiele, lecz w przyszłości ma szansę zostać zmodernizowany przez gminę wg projektu studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w ramach współpracy między Zakroczymiem, a uczelnią.

Miejsce urokliwe, polecam zwiedzenie kompleksu gdyż w sumie takich dużych cegielni w Polsce jest zaledwie kilka. Większość z nich została wyburzona lub został tylko budynek do wypalania cegieł.
Tutaj możemy podziwiać cały zarys fabryki.

Na uwagę zasługują także okoliczne budynki mieszkalne (nadal zamieszkane). Wybudowane dla klas robotniczych, które zasilały swą siłą ową cegielnię, kiedy jeszcze prężnie działała.

----------------------------------------------

Kesz można powiedzieć, że jest na końcu szybu w którym panował swojego rodzaju termoobieg (który prowadzi od komina, na szczyt wypalarni).

Na końcu szybu jeszcze widnieje mój wpis z 2006 roku ;]

-----------

REAKTYWACJA 2014

Kesz zakopany w środku komina - pod okienkiem.

----------------------------------------------

Obiekt zaliczam do mojego cyklu Opuszczone-Nawiedzone.

Bodajże w roku 2009 wynikła tutaj niezwykle tragiczna sytuacja. Na poddaszu oddało swoje życie dwóch młodych ludzi. Najpierw powiesił się chłopak w wieku 15-16 lat w wyniku niespełnionej miłości. Tydzień po nim powiesiła się dziewczyna w tym samym wieku. Prawdopodobnie była miłosnym obiektem wspomnianego chłopaka. Jak ustaliła policja. Powiesiła się od razu na wieść o śmierci swojego kolegi.
Miejsce zyskało miano tajemniczego i niosącego zło wśród okolicznych mieszkańców. Zdarzały się przypadki kiedy to tutejsi, nie pozwalali wejść osobom postronnym na teren cegielni. Właśnie z powodu tego wypadku.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Wnętrze Cegielni
Cegielnia - stan na lato 2014
Podziemne korytarze...
Wpisy do logu: znaleziona 26x nieznaleziona 0x komentarz 13x Obrazki/zdjęcia 9x Wszystkie wpisy Galeria