Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
A395- Na Granicy wolnego Miasta Gdańsk. - OP2812
Piesze przejście graniczne miedzy RP a WMG.
Eigenaar: alex22
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 14 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:20 h    Lengte: 0.40 km
Geplaatst op: 20-12-2010
Gemaakt op: 06-06-2010
Gepubliceerd op: 06-06-2010
Laatste verandering: 03-06-2013
22x Gevonden
0x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
5 x Bekeken
18 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: esem, Maliniak
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take special equipment  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

SKRZYNKA ZAŁOŻONA PODCZAS GOŚCINNYCH WYSTĘPÓW W 3MIEŚCIE.

Miejsce nam dobrze znane, swego czasu kiedy rozwiązywaliśmy pewną zagadkę i mieliśmy okazję je poznać osobiście. Bardzo urocza okolica nad samym morzem.

Skrzynka ma na celu wskazanie kolejnego punktu kontroli granicznej w okresie międzywojennym miedzy Wolnym Miastem Gdańsk a Rzeczpospolitą Polską.

Na granicy w sekcji "A" ustawiono 206 granitowych słupków granicznych z napisem "TRAITE de VERSAILLES/28 Juin 1919", z dużymi literami F.D. (Freie Stadt Danzig) i P (Polska) oraz kolejną numeracją od A001 do A206.U ujścia SWELINI do Zatoki Gdańskiej znajdował się słupek oznaczony nr A001 (widoczny do dziś). Po obu stronach granicy wybudowano tu punkty kontroli granicznej dla letników. 

 Sekcja A -to odcinek, który liczył około 40 km i przebiegał od Morza Bałtyckiego (Ostsee) przez Kolibki / Steinfließ, rzeką Sweliną (Manzelbach), Lasami Oliwskimi (Forst Oliva) do punktu granicznego Sulmin / Ottomin.

Plaża w okolicach Kolibek była "od zawsze" ulubionym miejscem spacerów i pikników. Dlatego też, by ułatwić życie turystom i spacerowiczom, już na początku 1920 roku otwarto na polskim brzegu granicznej Swelini prowizoryczny punkt kontroli granicznej. Skromną wartownię wybudowano ("wobec nieprzyznania na ten cel przez skarb państwa żadnych kredytów" - jak pisał Wojewoda Pomorski do Starosty Wejherowskiego w styczniu 1925 roku) metodami chałupniczymi. Jednak już po kilku latach domek znalazł się w opłakanym stanie: "budka (...) wymaga większego remontu, a szczególnie naprawy dachu, który został uszkodzony przez burze jeszcze w roku 1933. Z dachu zerwana została papa, skutkiem czego przy opadach deszczowych woda zacieka do wnętrza budki" - informował w listopadzie 1934 roku Inspektorat Straży Granicznej.
Dlatego też Komisariat Rządu w Gdyni zwrócił się do Straży Granicznej z prośbą o postawienie nowej skromnej lecz estetycznej wartowni lub o gruntowne odświeżenie obecnej. (W tym miejscu warto dodać, że swobodne spacerowanie przez granicę na plaży w Kolibkach skończyło się latem 1939 roku, kiedy to władze gdańskie zamknęły przejście, a na plaży, wzdłuż Swelini, ustawiły zasieki z drutu kolczastego.)
Naprawa wartowni na plaży "przy Kolibkach" ciągnęła się latami. Dopiero 8 października 1938 roku oddano, za sumę 1206 złotych 26 groszy, nową budkę kontroli granicznej. Do jej budowy użyto materiałów z rozebranej wartowni przy szosie. Budynek o kubaturze 120 metrów sześciennych wykonano z drewna na betonowym fundamencie i - co najważniejsze - dach "papą smołową pokryto".

Koordynaty wskazują altanę zbudowaną w 1908 roku dla upamiętnienia Johannesa Kollatha -burmistrza SOPOTU w latach 1905-1908. Kesz jest 3 etapowy, nie trzeba daleko chodzić ale należy zwracać uwagę na TURYSTÓW kręcących się po granicy. Skrzynki zamaskujcie tak aby nie pogineły.

Skrzynka startowa zawiera tylko koordynaty i jest nie typowa. Należy jej szukać na granicy w obrębie wskazań GPSa. 

Etap pośredni zawiera tylko koordynaty.

Finał jest to małe pudełko schowane nie zakopane.

Po podjęciu każdego z etapów zamaskuj je dobrze.

Dla pierwszego znalazcy zostaliśmy nietypowego FTFa.

DOKŁADNIESZY OPIS ZAMIESZCZE PO POWROCIE DO DOMU!

Afbeeldingen
Koniec Swelini.
Słupek graniczny Aoo1.
Mapa przebiegu granicy w Kolibkach.
Start.
Pośredniak.
Finał.
Działające przejście.