Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
FARA - OP275B
Współcześnie Bazylika Mniejsza
Właściciel: MarcoPolo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 155 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.01 km
Data ukrycia: 22-05-2010
Data utworzenia: 22-05-2010
Data opublikowania: 22-05-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 27-08-2013
323x znaleziona
5x nieznaleziona
10 komentarze
watchers 6 obserwatorów
69 odwiedzających
192 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W historię miasta ściśle wpisane sa losy parafii. Prawdopodobnie już na początku XIII wieku istniał w Chojnicach kościół (niewątpliwie drewniany). W następnym stuleciu wzrost znaczenia Chojnic jako ośrodka społeczno - gospodarczego skłonił mieszczan do budowy nowego kościoła.Równocześnie powstawały fortyfikacje: fosy, kamienno-ceglane mury, 22 baszty obronne i trzy bramy: Człuchowska, Młłyńska i Gdańska. Dziś pozostała tylko pierwsza z nich oraz kilka baszt.

Kościół, dł. 46,2 m, szer. 19,6 m, wys. 14,6 m, trzynawowy, wybudowano w latach 1340 - 1360, z czerwonej cegły, w stylu gotyku nadwiślańskiego (pomorskiego). Konsekracji dokonał w 1365 roku biskup Piotr z Gniezna,sufragan arcybiskupa Bogorii Skotnickiego.

Od samego początku swego istnienia chojnicka świątynia była ośrodkiem życia religijnego, kulturalnego i politycznego dla Chojnic i okolic. Przy jej boku powstały kościoły: O.O. Augustianów, św. Jerzego, św. Ducha i O.O. Jezuitów wraz z Kolegium afiliowanym do Uniwersytetu Jagiellońskiego.W roku 1466 patronat nad chojnicką bazyliką objął Kazimierz Jagiellończyk. Od tej pory królowie polscy przedstawiali kandydatów na wakujące probostwo chojnickie, których arcybiskup gnieźnieński instytuował. Przez kilka wieków Chojnice stanowiły część Archidiakonatu Kamieńskiego, którego stolicą było miasto Kamień Krajeński, własność arcybiskupów gnieźnieńskich.

Gdy w połowie XVI wieku protestanci zajęli wszystkie kościoły, proboszcz bazyliki w Chojnicach ksiądz Siącki, stając w jej obronie, został zamordowany pod jej murami. Długo trwały uporczywe starania o odzyskanie świątyni. Ostatecznie protestanci zwrócili katolikom kościół farny 24 sierpnia 1616 roku, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza parafii ks. Jana Gleisena Deręgowskiego, który doprowadził do egzekucji wyroku Trybunału Królewskiego w Warszawie.

W głównym ołtarzu, w części centralnej, był obraz Matki Boskiej Królowej i w górnej partii obraz patrona parafii św. Jana Chrzciciela. W lewej nawie znajdowała się kaplica św. Marii Magdaleny, w nawie południowej kaplica św. Anny, pozostałe ołtarze były usytuowane pod filarami. Twórcą fresków, niektórych obrazów oraz wystroju kaplicy św. Anny był najwybitniejszy malarz pomorski Herman Han, który w 1622 roku zamieszkał w Chojnicach.

Niestety kościół wiele razy był okradany i niszczony przez pożary, z których trzy były szczególnie dotkliwe - w latach 1657,1733 i 1945. Zniszczone zostało całe wyposażenie wnętrza. Dziś ściany kościoła zdobią wykonane w roku 1957 freski, które upamiętniają ważne wydarzenia z życia parafii.

W swoich murach chojnicka bazylika gościła wiele dostojnych osób, m. in. Prymasów Polski: Wawrzyńca Gembickiego, kardynała Krzysztofa Szembeka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, kardynała Józefa Glempa i abp Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz wielu wybitnych ludzi kultury i nauki.

W podziemiach tegoż kościoła spoczywają ciała znakomitych malarzy: Hermanna Hana oraz Franciszka Haeflicha, których malowidła zdobią wiele kościołów.

Monumentalna bazylika w Chojnicach stoi na miejscu, gdzie od wczesnego średniowiecza skupiało się życie warownego grodu, osady targowej, a w późniejszym czasie miasta. W najważniejszym miejskim kościele chojniczanie umacniali wiarę i czerpali wskazówki moralne, uczyli się pokory i miłości. Fara, wyłączając kilkadziesiąt lat reformacji, stanowiła ostoję katolicyzmu i wywierała wielki wpływ na religijność mieszkańców ziemi chojnickiej. Ta monumentalna świątynia odznaczała się niezwykłym bogactwem wystroju wewnętrznego. W połowie XVII wieku było w niej siedem ołtarzy, a ściany były bogato polichromowane.

Miejsce to i dzisiaj stanowi centralny punkt życia duchowego w mieście. W uznaniu zasług i dla podkreślenia roli kościoła w ciągu wieków oraz trudu jego wielu wybitnych duszpasterzy, Ojciec św. Jan Paweł II podniósł 11 marca 1993 kościół p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela do godności bazyliki mniejszej.

Tyle informacji ze strony parafii.

******************************************************************************************

To rodzaj szybkiej skrzynki, choć miejsce w pobliżu dość ruchliwe nie powinno być żadnego problemu z jej podjęciem. Kamer nie stwierdza się w całej okolicy tegoż miejsca. Współrzedne dość dokładne +/- 5 m, ale miejsce tak oczywiste, że spojlak jest już ostatecznością tylko dla desperatów.

Sama skrzyneczka - to kolejny mikromagnetyk, jakie już spotkaliście w pobliżu. Koniecznie zabieżcie coś do pisania. To tak małe mikro, iż mieści zaledwie logbook. Szukaj na wysokości swego kolana.

29.05.2012r. serwis skrzyneczki - nowy pojemnik i nowy logbook - nowa lokalizacja !!!

11.06.2013r. serwis skrzyneczki - nowy pojemnik (poprzedniego nie zastalem) i nowy logbook

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok od strony ul. Kościuszki
Widok z okolic ratusza
W bazylice
W bazylice
W bazylice
W bazylice
Na miejscu