Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zbiorniki paliwowe Kriegsmarine - OP2600
Tunel Techniczny
Właściciel: telefonalarmowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 22 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 25-04-2010
Data utworzenia: 25-04-2010
Data opublikowania: 25-04-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 13-09-2014
157x znaleziona
1x nieznaleziona
21 komentarze
watchers 20 obserwatorów
28 odwiedzających
131 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
71 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Alexos_III, AndrzejR, Anneliese, Bazyli9GDW, Biedak, blaal, bombel.36, Chester, CRPK, cyniminis, CzarnyMag, Czarodziej, Damcia666, Darq, destick, do-mi, Dolnys, Dorota&Paweł, EdiAda, F.F., fiordland, Georg163, gierek, Golden5, gosiaq, granadian, Hybryd, Jacek99, jachr, jahho, Jed team, JoannaLadyMoon, john33, kaczjatar, Kociambra, Koza, KurczakMaly, laba, lukaszz09, marx, milo, młody91, mordimer, Muminek95, My_Key, nazachod, okku94, olala3miasto, omen1975, orzel123 , PaluH, pandaa, pasymek, Piekłoszczyk, pindy, Pio84trek, Rogaty01, Rudy102, silvia96, SlaMar, smashin, Sparaliżowany Opiekacz, StAnd, Szpon, Szu, Tintale, TiTif, TSW, Voit, wrygiel, Wściekły Wąż
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Offset cache  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Zbiorniki paliwowe Kriegsmarine

Tunel Techniczny

O miejscu:

Po zajęciu Gdyni, Niemcy podjęli decyzję o przekształceniu portu w bazę dla jednostek Kriegsmarine. W stoczni produkowano części do U-boot’ów oraz naprawiano inne niemieckie jednostki pływające.
Jako, że taka baza portowa potrzebowała zaplecza paliwowego w pierwszej połowie 1940 roku rozpoczęto budowę bazy paliw ciężkich na Obłużu.

Przy budowie brali udział więźniowie obozu Stutthof, ale również ludność cywilna i niektórzy niemieccy specjaliści budowlani. Owe zbiorniki składają się z dwupoziomowej sieci tuneli, pierwotnie 3, a aktualnie 6 zbiorników na mazut o pojemności ok. 1400m³ oraz maszynowi i 2 budynków technicznych. Ich budowa była znakomicie zaplanowana tak, aby przetrwały (i cel został osiągnięty) każdy nalot alianckich bombowców. Umieszczone zostały na zboczu niewielkiej górki.

Po wojnie teren zbiorników przejęło Wojsko Polskie i dobudowując halę, kilka budynków, małą stację paliw oraz trzy (dużo mniejsze niż niemieckie) zbiorniki ją obsługujące. Główne zbiorniki przerobiono na garaże. Jednostka miała charakter główne samochodowy i była dobrze strzeżona. Dziś wojsko opuściło ten teren, który stoi w Gdyni nadal i niszczeje, stanowiąc jednocześnie jedną z największych gdyńskich budowli podziemnych.
Bez problemu można się dostać tylko do dwóch hal, około 2 km tuneli i maszynowni. Choć uległa ona zniszczeniom to silniki i pompy można jeszcze zobaczyć. Instalacja elektryczna przestała istnieć. Mimo wszystko rozmiar całego kompleksu wzbudza zachwyt wśród zwiedzających.

Tekst własny ze strony www.facebook.com/WojennaGdynia

Kilka zdjęć:

http://www.werttrew.fora.pl/bunkry-burzy,62/gdynia-podziemna-niemiecka-baza-paliwowa-kriegsmarine,5538.html


O skrzynce:

Do magazynu paliwa można dojść najłatwiej od skrzyżowania ul. Bosmańskiej z ul. Nasypową. Od skrzyżowania należy udać się w kierunku Pd-Wsch w stronę betonowego płotu jednostki wojskowej. Idąc na wchód drogą wzdłuż murowanego płotu po kilkuset metrach dochodzi się do starej żwirowni. Za żwirownią 50m na Wsch. znajdują się niewielki obszar po dawnej jednostce wojskowej, był on kiedyś otoczony płotem z drutu kolczastego. Na tym terenie znajdują się zbiorniki paliwowe.


Więcej informacji jak tam dojść znajdziecie tutaj:

http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=8435

 

By znaleźć kesza trzeba wejść do zawalonego zbiornika lub przedostać się przez przepompownię, skąd musisz wykombinować jak się dostać do tunelu znajdującego się na przeciw głównego wejścia do przepompowni. (ale warto wcześniej rozejrzeć się po hali – jest ciekawa!).

Jak już wejdziesz do tego tunelu, to skrzyneczka jest jakby już w Twoich rękach. Musisz iść tak jak Cię tunel prowadzi. Mijasz pierwszy zakręt i wędrujesz do wnęki. Przy niej szukaj.

Dla leniwców lub osób które nie dadzą rady  możliwe dojście przez dolny lewy tunel obwodowy skrajnie lewego zbiornika (wejście przy dużym placu).

Proszę o dokładne odłożenie skrzyneczki na miejsce, by nie wypadła i nie była widoczna !

 

Po zdobyciu skrzynki polecam pozwiedzać ostrożnie cały obiekt.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tunel
Wnęka- Kesz w pobliżu
Tego szukaj- skrzynia jest po drugiej stronie.
Zdjęcie z budowy zbiorników w 1940 roku.