Dodatkowe atrybuty skrzynki |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Skrzynka założona w przeddzień 100. rocznicy rozpoczęcia budowy kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Baranowie.
16 kwietnia 1910 roku rozpoczęto budowę wg projektu architektów Juliusza Dzieżanowskiego i Jarosława Mariana Wojciechowskiego. (...) Trwała ona 4 lata. Kościół wybudowano w stylu neogotyckim, murowany z cegły, halowy, trzynawowy z transeptem, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i z dwiema wieżami. W nawach, prezbiterium, transepcie sklepienia gwieździste, w zakrystiach, chórze krzyżowo - żebrowe, w kruchtach krzyżowe. Kościół usytuowany na wzgórzu w południowej części wsi. W 1914 roku świątynia została ukończona w stanie surowym, pozostało wewnętrzne wykończenie. Wydatki na budowę wyniosły 63 000 rubli.
Nowy kościół wymagał remontu, gdyż w wyniku działań wojennych został uszkodzony dach. Po dokonaniu niezbędnych napraw, 24 sierpnia 1922 roku w odpust św. Bartłomieja, proboszcz przeniósł nabożeństwa do nowego kościoła.(...) Uroczysta konsekracja miała miejsce podczas kanonicznej wizytacji parafii 23 sierpnia 1926 roku.
Msze św.: w niedzielę: 7.00, 9.00, 12.00, 16.00, w dni powszednie: 7.00, 17.00 (od maja do września) 18.00.
W tych godzinach można zwiedzić kościół, a należy wstrzymać się od keszowania.
Kościół imponuje swoją wielkością, góruje nad całą miejscowością, widoczny nawet z 7 km.
Cache za kościołem, za murkiem, od pola.
Źródło: Białczak A., "Dzieje Baranowa oraz ziem nad Płodownicą i Omulwią", Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe, Baranowo - Ostrołęka 2005.
Pies Arnold
- Całkowity dystans: 1210 km