Fort Sarbinowo
Fort w Sarbinowie jest jednym z niewielu obiektów o niepowtarzalnym klimacie tajemniczości.To wyjątkowe miejsce przyciąga do siebie od wielu lat historyków, poszukiwaczy przygód i skarbów. Budowla jest jednym z nielicznych opuszczonych zabytków dawnej sztuki militarnej. Zawiera niezliczone ilości podziemnych przejść, kryjówek i stanowisk strzeleckich.
Krótki rys historyczny:
Pracę budowlane nad fortem zaczęto 30 kwietnia 1883 r. Zakończono je w grudniu 1887r. W ich wyniku powstał fort ceglany o typowym zarysie architektonicznym "Fortu Biehlera". Charakteryzuję go wał górny, wał dolny oraz sucha fosa broniona działami ukrytymi w kaponierach jak i przez dwie baterie zamykające dostęp do fortu.
Z górnego wału korzystała artyleria, której załoga umieszczała armaty w działobitniach obwarowanych poprzecznicami. Poprzecznica na osi forty mieści klatkę schodową łącząca górną kondygnację koszar czołowych z drogą wałową. Dwie poprzecznice sąsiadujące wyposażoną w wyciąg amunicji dla artylerii. Wał górny wyposażono również w cztery schrony pogotowia dla artylerzystów (dwa mniejsze pod wałem czołowym i dwa większe na barkach wału artylerii).
Wał dolny przewidziany był dla piechoty, dla której wybudowano pięć podziemnych schronów oraz poternę łączącą wał z kaponierami. Załogę fortu stanowiła jedna kompania zakwaterowana w koszarach czołowych środkowych i szyjowych.
Więcej szczegółowych informacji znajdziesz tu.
Zwiedzanie fortu może zająć dobre kilka godzin, gdyż jest on naprawdę ogromny. Stan techniczny budowli w niektórych miejscach pozostawia wiele do życzenia, więc dobrze jest poruszać się w obrębie głównych potern i pomieszczeń magazynowo-technicznych. Warto przejść się fosą dookoła fortu - widoki są naprawdę imponujące. Najdogodniejsza droga dojazdowa prowadzi z centrum Kostrzyna . Należy kierować się około 3,5 km w stronę Szczecina. Obok fortu znajduje się miejsce , gdzie można zostawić samochód. Dostęp pieszy lub rowerowy bez ograniczeń - leśną drogą. Koordynaty kesza wskazują budowlę fortu. Aby znaleźć kesza należy:
1. Dojechać do fortu.
2. Wejść do wnętrza główną poterną komunikacyjną przecinającą fort dokładnie w połowie jego szerokości.
3. Od wejścia należy udać się w stronę kaponiery północnej, około 80-90m mijając po drodze kilka rozwidleń korytarzy prowadzących do wewnętrznych pierścieni fortu.
5. Kiedy zatrzymasz się na rozwidleniu zobaczysz:
a) widok na wprost w stronę poterny prowadzącej do kaponiery północnej :
Widok w przeciwną stronę - droga, którą przyszedłeś :
4. Kesz znajduje się na poziomie 0, w prawym skrzydle, pod ładnymi, kręconymi schodkami. Spojler na pewno pomoże odszukać.
Życzę owocnych poszukiwań i udanego zwiedzania twierdzy!