Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Katedra - OP23B4
Właściciel: enrico
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 7 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 23-02-2010
Data utworzenia: 23-02-2010
Data opublikowania: 23-02-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 04-11-2013
224x znaleziona
15x nieznaleziona
11 komentarze
watchers 2 obserwatorów
164 odwiedzających
134 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dziadborowyPL, jaculo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim to najstarsza świątynia na Pomorzu Zachodnim. Jej budowę rozpoczęto w 1176 r. Do czasów reformacji, a więc niemal do połowy XVI w. była katedrą, siedzibą katolickiego biskupa kamieńskiego. Dziś kościół nosi miano konkatedry archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

We wnętrzu świątyni przykuwają uwagę romańskie portale i malowidła, gotycki ołtarz główny w formie tryptyku oraz unikalne w skali całego kraju obrazy słynnego niemieckiego malarza Łukasza Cranacha Starszego (1472-1553). Przedstawiają sceny Męki Pańskiej. Umieszczono je na północnej ścianie prezbiterium.

W dawnym skryptorium skrybowie kapitulni sporządzali niegdyś dokumenty. Dziś mieści się tu katedralny skarbiec udostępniany do zwiedzania w sezonie letnim (od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.00). Zgromadzono tu zbiór portretów, kolekcję rzeźby sakralnej, kielichy mszalne i mszały. Ciekawostką jest także misternie zdobiona kopia cennego relikwiarza św. Korduli. Jego oryginał wraz z mnóstwem innych eksponatów zaginął w 1945 r.

W latach 1669-1672 z fundacji księcia pomorskiego Ernesta Bogusława Croya powstały w kamieńskiej świątyni monumentalne organy. Należą do najbardziej znanych w Polsce. Cudownego brzmienia tego niezwykłego instrumentu(47 głosów i 3300 piszczałek) można posłuchać w czasie corocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanego przez całe lato. Koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00 zawsze w piątki, począwszy od ostatniego piątku czerwca, aż do pierwszego piątku września.

Do północnej nawy kościoła przylega jedyny w Polsce katedralny wirydarz, czyli prostokątny ogród otoczony krużgankami. Czworobok murów oddziela niezwykle skutecznie od zgiełku całego świata. W upalne dni można skryć się w cieniu krużganków i oddać kontemplacyjnemu nastrojowi; mimo woli przypomina się kamedulskie memento mori, gdy ze ścian wirydarza zerkają na przybysza postacie z płyt nagrobnych, biskupi, księża i fundatorzy, możni i wpływowi ludzie sprzed stuleci. Pięknie wygląda zieleń ogrodu obserwowana przez ażurowe maswerki ostrołukowych arkad.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
5