Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
p12 - Dzielnica Rządowa - OP237D
Właściciel: pikuj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 13 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-02-2010
Data utworzenia: 09-02-2010
Data opublikowania: 09-02-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 01-08-2010
31x znaleziona
2x nieznaleziona
9 komentarze
watchers 3 obserwatorów
0 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W roku 1920 Historia, po raz drugi, zaproponowała Gdańskowi pewien eksperyment - Wolne Miasto. W myśl konstytucji, władzą ustawodawczą był Volkstag (parlament) a wykonawczą – Senat (rząd). Kompetencje obu wymienionych organów, w wielu dziedzinach, były ograniczone na rzecz Ligi Narodów (reprezentowanej przez Wysokiego Komisarza) i Polski (o jej interesy dbał Komisarz Generalny RP). Siedziby wymienionych instytucji znajdowały się niedaleko siebie, wzdłuż ul. Nowe Ogrody i Hucisko*. Co pozostało z tych obiektów do dzisiaj?

  1. Volkstag – budynek zbudowany w latach 80-tych XIX w., jako siedziba władz pruskiej prowincji, w czasie II WŚ uszkodzony, po 1945 r. rozebrany; obecnie teren po nim zajmuje parking Komendy Miejskiej Policji i częściowo skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody z 3-go Maja.

  2. Senat – zbudowany w tym samym okresie co budynek Volkstagu jako siedziba Nadprezydentury, w czasie II WŚ uszkodzony, po 1945 r. rozebrany; obecnie teren po nim zajmuje ulica 3-go Maja i tory tramwajowe oraz częściowo Urząd Miejski. Czasami po intensywnych opadach deszczu, woda spływająca do wykopu którym wiodą tory kolejowe, powoduje osunięcia ziemi i odsłania fundamenty tej budowli. Widoczne są i teraz. Istniejący do czasów współczesnych budynek przy ul. Wałowej 14, był siedzibą oddziału Senatu Wolnego Miasta Gdańska ds. zdrowia i polityki ludnościowej.

  3. Siedziba Komisarza Generalnego RP – siedziba po 1923 r., budynek zbudowany przed I WŚ, dla Zarządu Budowy i Regulacji Wisły, zachowany; obecnie Komenda Miejska Policji.

  4. Rezydencja Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w WMG – zbudowana pod koniec XIX w. jako Generalna Komendantura Garnizonu Pruskiego; obiekt częściowo zachowany, obecnie siedziba władz miasta, tzw. Nowy Ratusz.

Średnio-większe mikro pod koordami.

Bez GPS - należy znaleźć drzewa wyznaczające ślad chodnika dawnej ul. Promenade (między ul. 3-go Maja a torami kolejowymi, w stronę dworca PKS) i sprawdzić pięć pierwszych drzew od strony torów kolejowych. Podany opis od wiaduktu przy Nowych Ogrodach.

*- nazwy ulic w brzmieniu obecnym.

13.02 - poczytałem trochę o błędach wskazań gps, wybrałem się więć dzisiaj jeszcze raz do miejscówki, chciałem sprawdzić. Okazało się, że jeden koord nieco różni się od wskazania uzyskanego w dniu założenia kesza. Poniżej podaję dzisiejsze odczyty.

N - tu bez zmian

E - 018.38.564

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Lokalizacja opisanych obiektów
Volkstag
Senat
Komisariat Generalny RP
Rezydencja Wsokiego Komisarza Ligi Narodów
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 2x komentarz 9x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria