Pustelnię Świętego Brata Alberta na Kalatówkach, z kaplicą Świętego Krzyża, zaczęto wznosić wiosną 1898 roku. Budowali ją bracia albertyni, z pomocą górali, pod kierunkiem Brata Alberta, a w projekcie prawdopodobnie pomagał Stanisław Witkiewicz. Teren ofiarował hrabia Władysław Zamoyski, ówczesny właściciel Zakopanego.
Pustelnia św. Brata Alberta odznacza się surowością stylu oraz franciszkańską prostotą. Nad ołtarzem w kaplicy znajduje się zabytkowy krucyfiks - dzieło nieznanego artysty - który Brat Albert otrzymał od ojców paulinów w Krakowie i przed którym spędzał długie godziny. Legenda mówi, że Chrystus z krucyfiksu przemawiał do Brata Alberta.
Poniżej kaplicy zbudował Brat Albert mały domek, zwany chatką, który miał służyć kapłanom przychodzącym odprawić Mszę świętą. Była w nim także mała celka z drewnianym łóżkiem, w której mieszkał Brat. Cela jest wciąż taka sama. Po raz ostatni Brat Albetr był tu 20 grudnia 1916r., na pięć dni przed śmiercią. Kilkumetrowy pokoik wyposażony jest bardzo skromnie. Jest w nim tylko krzesło i stół. Zostały też drewniane chodaki św. Alberta. Po kanonizacji, która odbyła się w Rzymie w 1986r., dostawiono do celi drewniany relikwiarz: szczątki świętego zamknięte w wyrzeźbionym chlebie trzymanym w dłoni, jako symbol obrazujący jego życiową dewizę: "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny".
Pustelnia otwarta dla zwiedzających codziennie od 9.00 do 16.00
Do pustelni idzie się stromą ale wygodną drogą z Kuźnic w kierunku hali Kondratowej i Giewontu.
Po przejściu przez bramę wejściową trafisz na dwie tablice informacyjne. Skrzynka ukryta w tablicy bliżej bramy.
This geocache is probably placed in a nature protection area: | |
Tatrzański Park Narodowy |
![]() |