Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Więźniom-Rodakom - OP22CF
Pomnik upamiętniający ofiary obozu NKWD w Rembertowie
Właściciel: martuś
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 92 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-12-2009
Data utworzenia: 29-12-2009
Data opublikowania: 29-12-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 22-03-2011
102x znaleziona
7x nieznaleziona
26 komentarze
watchers 11 obserwatorów
54 odwiedzających
65 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Namarie
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Obóz NKWD Nr 10 w Rembertowie - był to specjalny obóz, założony w drugiej połowie września 1944 r. tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa (12.09.1944) na terenie przedwojennej fabryki amunicji "Pocisk". Pełnił rolę punktu zbornego przed wysyłką w głąb ZSRR.

Więźniami byli głównie żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i innych formacji niepod­ległościowych, jak również aresztowani najczęściej na podstawie donosów. Więzieni byli również Niemcy, volksdeutsche, członkowie Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej i inni. Przed umieszczeniem w obozie, wielu więźniów przechodziło (nieraz bardzo ciężkie) przesłuchania przez oficerów NKWD w więzie­niach UB w Warszawie i innych mia­stach. W marcu 1945 r. w obozie znajdowało się około 2500 więźniów. Byli oni rozmieszczani w głów­nej hali fabryki i kilku mniejszych bara­kach.

Dzienne wyżywienie więźnia wynosiło 100 gramów gliniastego chleba, dwa razy dziennie wodnista zupa ze śladami kukurydzy i bez ograniczenia ciepła woda. Wielu więźniów umierało głównie z głodu. Zmarłych (kilkunastu co noc) zakopywano w rowie w pobliżu bramy zewnętrznej, który później zasypano, a teren wyrównano.

W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział AK w sile 44 ludzi pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura dokonał rozbicia obozu i uwolnił więźniów (łącznie ok. 500 osób).


Na terenie dawnego obozu przy ul. Marsa 110 stacjonuje obecnie  JW 3090. Na jej terenie znajduje się jeden grób z krzyżem metalowym nieznanej osoby. Dokumentacji dotyczącej lat 40. brak. Jednostka posiada niewielką izbę pamięci wraz z odtworzonym planem obozu w latach 1944–45.

Dla zainteresowych historią.


Pomnik przy skrzyżowaniu ulic Płatnerskiej i Marsa został odsłonięty 21 maja 1995.

Umieszczono na nim tablice o treści:

"Więźniom obozu NKWD nr 10 w Rembertowie żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanym i mordowanym, których szczątki spoczywają na terenie dawnej fabryki amunicji "Pocisk" i na obszarach sowieckiego imperium".

"Żołnierzom oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Obwodu "Mewa Kamień" Mińsk Mazowiecki, który pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego "Wichury" nocą z 20 na 21 maja 1945 r. rozbił obóz specjalny NKWD nr 10 w Rembertowie. Z obozu uwolniono ponad 500 więźniów. Akcja ta przerwała zsyłkę więźniów na Wschód".Jeśli chodzi o skrzynkę to została ona umieszczona na pomniku. Koordy są wzięte z google'a, więc proszę się nimi nie sugerować (załączam atrybut GPS free). Dodam tylko, że nie trzeba dopuszczać się szeroko pojętych aktów wandalizmu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik
Wpisy do logu: znaleziona 102x nieznaleziona 7x komentarz 26x Wszystkie wpisy Ukrywaj usunięcia