Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Więźniom-Rodakom - OP22CF
Pomnik upamiętniający ofiary obozu NKWD w Rembertowie
Eigenaar: martuś
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 92 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 28-12-2009
Gemaakt op: 29-12-2009
Gepubliceerd op: 29-12-2009
Laatste verandering: 16-08-2022
102x Gevonden
8x Niet gevonden
26 Opmerkingen
watchers 10 Volgers
67 x Bekeken
65 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Namarie
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Obóz NKWD Nr 10 w Rembertowie - był to specjalny obóz, założony w drugiej połowie września 1944 r. tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa (12.09.1944) na terenie przedwojennej fabryki amunicji "Pocisk". Pełnił rolę punktu zbornego przed wysyłką w głąb ZSRR.

Więźniami byli głównie żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych i innych formacji niepod­ległościowych, jak również aresztowani najczęściej na podstawie donosów. Więzieni byli również Niemcy, volksdeutsche, członkowie Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej i inni. Przed umieszczeniem w obozie, wielu więźniów przechodziło (nieraz bardzo ciężkie) przesłuchania przez oficerów NKWD w więzie­niach UB w Warszawie i innych mia­stach. W marcu 1945 r. w obozie znajdowało się około 2500 więźniów. Byli oni rozmieszczani w głów­nej hali fabryki i kilku mniejszych bara­kach.

Dzienne wyżywienie więźnia wynosiło 100 gramów gliniastego chleba, dwa razy dziennie wodnista zupa ze śladami kukurydzy i bez ograniczenia ciepła woda. Wielu więźniów umierało głównie z głodu. Zmarłych (kilkunastu co noc) zakopywano w rowie w pobliżu bramy zewnętrznej, który później zasypano, a teren wyrównano.

W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział AK w sile 44 ludzi pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura dokonał rozbicia obozu i uwolnił więźniów (łącznie ok. 500 osób).


Na terenie dawnego obozu przy ul. Marsa 110 stacjonuje obecnie  JW 3090. Na jej terenie znajduje się jeden grób z krzyżem metalowym nieznanej osoby. Dokumentacji dotyczącej lat 40. brak. Jednostka posiada niewielką izbę pamięci wraz z odtworzonym planem obozu w latach 1944–45.

Dla zainteresowych historią.


Pomnik przy skrzyżowaniu ulic Płatnerskiej i Marsa został odsłonięty 21 maja 1995.

Umieszczono na nim tablice o treści:

"Więźniom obozu NKWD nr 10 w Rembertowie żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanym i mordowanym, których szczątki spoczywają na terenie dawnej fabryki amunicji "Pocisk" i na obszarach sowieckiego imperium".

"Żołnierzom oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Obwodu "Mewa Kamień" Mińsk Mazowiecki, który pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego "Wichury" nocą z 20 na 21 maja 1945 r. rozbił obóz specjalny NKWD nr 10 w Rembertowie. Z obozu uwolniono ponad 500 więźniów. Akcja ta przerwała zsyłkę więźniów na Wschód".



Jeśli chodzi o skrzynkę to została ona umieszczona na pomniku. Koordy są wzięte z google'a, więc proszę się nimi nie sugerować (załączam atrybut GPS free). Dodam tylko, że nie trzeba dopuszczać się szeroko pojętych aktów wandalizmu.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik