Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ławeczka Kieferlinga - OP22C7
Founder: wild
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 210 m. ASL.
 Region: Poland > podkarpackie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 29-12-2009
Date created: 28-12-2009
Date published: 29-12-2009
Last modification: 03-03-2017
77x Found
8x Not found
9 notes
watchers 5 watchers
14 visitors
44 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Edward Kieferling – Kifer – urodził się 13 października 1933 rok w Pruchniku. Chodził do liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, a po maturze studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Grupy Czternastu – absolwentów ASP, którzy po studiach wrócili do Rzeszowa – oraz założycielem grupy „San”.


Od 1957 roku uczył w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, a w latach 1962-74 pełnił funkcję dyrektora. Rozpoczął swoją działalność od organizacji zaplecza: wyremontował internat chłopców, budynek szkoły, ruiny synagogi. Zmienił system nauczania klasowego na pracowniano-gabinetowy, określił program szkoły. Uzyskał też dla PLSP zgodę na nadanie sztandaru i imienia Stanisława Wyspiańskiego. W tym okresie zapoczątkowane zostały kontakty PLSP ze społeczeństwem miasta Jarosławia, wzrosła także jeszcze bardziej ilość uczniów PLSP dostających się na studia artystyczne, krakowską ASP w szczególności. Przy jego pomocy powstał wydział ceramiki i grafiki.


Brał udział w ponad stu plenerach malarskich, miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych: w Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie, Gdańsku, Toruniu, a także we Lwowie i na Słowacji. Jego płótna i grafiki rozproszone są w kraju i na świecie: od Jarosławia po Paryż i Stany Zjednoczone. Był uczestnikiem Salonów Przemyskich – dorocznych przeglądów środowisk, jurorem Międzynarodowego Biennale Malarstwa „Srebrny Czworokąt”. Odznaczony m.in. Złotą Odznaką ZPAP, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 23 sierpnia 1998 roku...


W sobotę, 18 października 2008 r. w Jarosławiu miało miejsce odsłonięcie „Ławeczki Edwarda Kieferlinga" - wspaniałego jarosławskiego artysty malarza. Autorem projektu i wykonawcą dzieła jest artysta Henryk Cebula. Odlana z brązu ławeczka została usytuowana na skwerze na Małym Rynku w pobliżu tarasu widokowego oraz na wprost okna gabinetu, w którym pracował. Edward Kieferling osiągnął wiele sukcesów pedagogicznych. Za jego kadencji szkoła wydała wielu znakomitych artystów światowej sławy.


Zgromadzeni na skwerze absolwenci byli świadkami uroczystego odsłonięcia ławeczki przez małżonkę Krystynę Kieferling, Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego oraz Dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych - Krzysztofa Krzycha. Krystyna Kieferling podziękowała burmistrzowi za sfinansowanie tej inicjatywy, która na stałe wpisze się w historię miasta i Jarosławskiej Szkoły Plastycznej.

 

Autor ławeczki -H. Cebula

 

Kesz mikro-magnetyczny


W pojemniku znajduje się logbook i ołówek.

Współrzędne w miarę dokładnie wskazują pomnik. Aby znaleźć kesza należy usiąść obok Profesora i spojrzeć w tym samym kierunku co On...

Z uwagi na często kręcących się w okolicy ludzi, proszę o dyskretne podejmowanie i odkładanie pojemnika.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Obiekty latające - rysunek E. Kieferling
Uroczyste odsłonięcie rzeźby
Profesor w zadumie, patrzy w stronę okna swojego gabinetu..
Tego szukasz...