Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bardzo suche źródliska - OP22AD
Eigenaar: lukooo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 136 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:15 h    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 26-12-2009
Gemaakt op: 26-12-2009
Gepubliceerd op: 26-12-2009
Laatste verandering: 26-12-2023
61x Gevonden
0x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
41 x Bekeken
46 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: agnez999, lavinka, sedi
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Bardzo Suche Źródliska

Parki Źródliska 1 i 2 najstarszymi łódzkimi parkami. Tworzyły one niegdyś jeden park zwany Ogrodem Spacerowym, a także Ogrodem angielskim, który został założony w 1840 roku. Wtedy to w granice Łodzi włączono część lasu rządowego leśnictwa Łaznów. "Nowa Dzielnica" została podzielona na działki budowlane, wyznaczono teren pod targowisko zwane Wodnym Rynkiem (obecnie Plac Zwycięstwa), pozostawiono także fragment na urządzenie ogrodu. Wówczas park miał charakter leśny, porastały go olsze, graby, dęby, lipy oraz świerki, tylko boki obsadzone były drzewami owocowymi, teren obfitował w źródła a jego podłoże było błotniste. Żródła tworzyły bezmienną rzeczkę stawów młyńskich "Lamus" bardzo wydajnie zasilając w wodę pobliski Jasień. W kolejnych Wytyczono na jego obszarze dwie główne aleje spacerowe biegnące po przekątnych, przecinające się w centralnym miejscu parku. Pod koniec lat 40. XIX wieku postawiono w parku kilkanaście ławek, wykonano kilka mostków oraz 2 altany, zatrudniono także ogrodnika do stałej opieki nad parkiem.

Pod koniec lat 50. XIX wieku ogród został podzielony. Zachodnią cześć w 1853 roku oddano do użytku Karolowi Scheiblerowi. W ciągu dwóch lat wybudowano tam przędzalnię, dom mieszkalny, wozownię i budynki gospodarcze, a w późniejszych latach tkalnię i wykańczalnię. Dom Scheiblera początkowo parterowy skromny, dopiero po kolejnych rozbudowach upodobnił się rozmiarem i wyglądem do innych siedzib fabrykantów. Pałac miał charakter mieszkalno-reprezentacyjny, posiadał także palmiarnię w stylu mauretańskim. Pałac zachował się właściwie w niezmienionym stanie do dzisiaj i od 1986 roku siedzibę w nim ma Muzeum Kinematografii.


Za pałacem rozciągał się ogród założony na zlecenie Scheiblera przez berlińską firmę ogrodniczą L. Spätha. Na lesistym terenie wysadzono wiele oryginalnych gatunków drzew, ustawiono m.in. donice z drzewami pomarańczowymi, trawniki udekorowano licznymi porcelanowymi i gipsowymi figurkami zwierząt oraz gnomów. Wybudowano fontanny, altankę, pawilon z pnączami. Na grocie (znajduje się ona na terenie parku do dziś), zorganizowano taras widokowy, na który prowadziły schody. Przy wejściu do parku od ulicy Targowej stał do 1945 roku domek, w którym mieściła się kwiaciarnia oraz mieszkanie ogrodnika, obok rozciągał się sad owocowy i szklarnie. Po wojnie przeprowadzono prace porządkowe, zlikwidowano sad, rozebrano budynki, usunięto część drzew, wytyczono nowe alejki. Park został otwarty dla mieszkańców miasta w 1947 roku.

Jednak lata socjalizmu zaszkodziły parkom, w początku lat 80 tych XX w. pozbawione opieki tereny parkowe zarosły niczym haszcze, zamienione na szalety i miejsca libacji okolicznego marginesu. Sam zaś pamiętam jak z krzaków urządzało się polowania ze szklanych rurek na niegroźnych przechodzących Targową studentów filmówki. Po drugiej stronie była wytwórnia termometrów, z której magazynów można było wyciągnąć nawet 2m. armaty. Kieszeń pełna grochu i rura = zabawa do nocy.
kilka lat temu park ponownie ogrodzono, odwodniono południową część, a do dzisiaj rosną najcenniejsze gatunki dębów w Łodzi o 300-letniej historii, średnicy pnia do 3,5m. Należy zwrócić uwagę na wielkość pozostawionych w południowej częsci parku pni.

Parki Źródliska uznane zostały w całości za pomnik przyrody oraz wpisany do rejestru zabytków. Na początku lat 20 parki zostały ogrodzone i są otwarte dla zwiedzających od 6 do 20-22, i pilnowane przez profesjonalną firmę ochroniarską, o każdej porze dnia mozna się czuć bezpiecznie. W roku 2009 zachodnia część - Źródliska 2 również została wyremontowana, odtworzono stawy i wytyczono nowe scieżki spacerowe.


PS. Warto zabrać ze sobą trochę orzeszków, do karmienia wiewiórek, które grasują tam o każdej porze roku :)


Kto jeszcze nie był, można zwiedzić i zaliczyć pierwszą część parku źródliska :

OP05DD - Źródliska by darkmoor 

Założona przez: darkmor
Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Źródliska 1855
Źródliska II 2009
A może to tu ? A może i nie ?
Gryzunie
Zrodliska
A może to tu ? Chyba to tu