Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Bardzo suche źródliska - OP22AD
Właściciel: lukooo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 206 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 26-12-2009
Data utworzenia: 26-12-2009
Data opublikowania: 26-12-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 23-05-2011
47x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 2 obserwatorów
2 odwiedzających
35 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agnez999, lavinka, sedi
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Parki Źródliska 1 i 2 najstarszymi łódzkimi parkami. Tworzyły one niegdyś jeden park zwany Ogrodem Spacerowym, a także Ogrodem angielskim, który został założony w 1840 roku. Wtedy to w granice Łodzi włączono część lasu rządowego leśnictwa Łaznów. "Nowa Dzielnica" została podzielona na działki budowlane, wyznaczono teren pod targowisko zwane Wodnym Rynkiem (obecnie Plac Zwycięstwa), pozostawiono także fragment na urządzenie ogrodu. Wówczas park miał charakter leśny, porastały go olsze, graby, dęby, lipy oraz świerki, tylko boki obsadzone były drzewami owocowymi, teren obfitował w źródła a jego podłoże było błotniste. Żródła tworzyły bezmienną rzeczkę stawów młyńskich "Lamus" bardzo wydajnie zasilając w wodę pobliski Jasień. W kolejnych Wytyczono na jego obszarze dwie główne aleje spacerowe biegnące po przekątnych, przecinające się w centralnym miejscu parku. Pod koniec lat 40. XIX wieku postawiono w parku kilkanaście ławek, wykonano kilka mostków oraz 2 altany, zatrudniono także ogrodnika do stałej opieki nad parkiem.

Pod koniec lat 50. XIX wieku ogród został podzielony. Zachodnią cześć w 1853 roku oddano do użytku Karolowi Scheiblerowi. W ciągu dwóch lat wybudowano tam przędzalnię, dom mieszkalny, wozownię i budynki gospodarcze, a w późniejszych latach tkalnię i wykańczalnię. Dom Scheiblera początkowo parterowy skromny, dopiero po kolejnych rozbudowach upodobnił się rozmiarem i wyglądem do innych siedzib fabrykantów. Pałac miał charakter mieszkalno-reprezentacyjny, posiadał także palmiarnię w stylu mauretańskim. Pałac zachował się właściwie w niezmienionym stanie do dzisiaj i od 1986 roku siedzibę w nim ma Muzeum Kinematografii.


Za pałacem rozciągał się ogród założony na zlecenie Scheiblera przez berlińską firmę ogrodniczą L. Spätha. Na lesistym terenie wysadzono wiele oryginalnych gatunków drzew, ustawiono m.in. donice z drzewami pomarańczowymi, trawniki udekorowano licznymi porcelanowymi i gipsowymi figurkami zwierząt oraz gnomów. Wybudowano fontanny, altankę, pawilon z pnączami. Na grocie (znajduje się ona na terenie parku do dziś), zorganizowano taras widokowy, na który prowadziły schody. Przy wejściu do parku od ulicy Targowej stał do 1945 roku domek, w którym mieściła się kwiaciarnia oraz mieszkanie ogrodnika, obok rozciągał się sad owocowy i szklarnie. Po wojnie przeprowadzono prace porządkowe, zlikwidowano sad, rozebrano budynki, usunięto część drzew, wytyczono nowe alejki. Park został otwarty dla mieszkańców miasta w 1947 roku.

Jednak lata socjalizmu zaszkodziły parkom, w początku lat 80 tych XX w. pozbawione opieki tereny parkowe zarosły niczym haszcze, zamienione na szalety i miejsca libacji okolicznego marginesu. Sam zaś pamiętam jak z krzaków urządzało się polowania ze szklanych rurek na niegroźnych przechodzących Targową studentów filmówki. Po drugiej stronie była wytwórnia termometrów, z której magazynów można było wyciągnąć nawet 2m. armaty. Kieszeń pełna grochu i rura = zabawa do nocy.
kilka lat temu park ponownie ogrodzono, odwodniono południową część, a do dzisiaj rosną najcenniejsze gatunki dębów w Łodzi o 300-letniej historii, średnicy pnia do 3,5m. Należy zwrócić uwagę na wielkość pozostawionych w południowej częsci parku pni.

Parki Źródliska uznane zostały w całości za pomnik przyrody oraz wpisany do rejestru zabytków. Na początku lat 20 parki zostały ogrodzone i są otwarte dla zwiedzających od 6 do 20-22, i pilnowane przez profesjonalną firmę ochroniarską, o każdej porze dnia mozna się czuć bezpiecznie. W roku 2009 zachodnia część - Źródliska 2 również została wyremontowana, odtworzono stawy i wytyczono nowe scieżki spacerowe.


PS. Warto zabrać ze sobą trochę orzeszków, do karmienia wiewiórek, które grasują tam o każdej porze roku :)


Kto jeszcze nie był, można zwiedzić i zaliczyć pierwszą część parku źródliska :

OP05DD - Źródliska by darkmoor

 

 


 

Założona przez: darkmor
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Źródliska 1855
Źródliska II 2009
A może to tu ? A może i nie ?
Gryzunie