Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Żalik - OP2153
Owner: ronja
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 92 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.60 km
Date hidden: 07-11-2009
Date created: 07-11-2009
Date published: 07-11-2009
Last modification: 07-11-2009
71x Found
1x Not found
2 notes
watchers 6 watchers
63 visitors
58 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: angus232, dptak, marass1111, RoDaJJ, wallson
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Cmentarzysko koło Wierzenicy to kolejne miejsce wokół Puszczy Zielonki, do którego chcemy Was zaprosić. Bendyktyński opis wykopalisk znajdziecie w kościele w Wierzenicy . Jeśli z jakiegoś powodu nie dojedziecie tam, przeczytajcie poniższy fragment, pochodzący ze strony http://www.cieszkowski.art.pl/wierzenica.php (© 2008 - 2009 Ewa i Włodzimierz Buczyńscy & WJK):

„…W maju 1918 roku, siłami czterech pracownic (I wojna światowa) majątku Wierzenica należącego do Augusta Cieszkowskiego juniora, prace wykopaliskowe podjął, późniejszy profesor, Józef Kostrzewski … Najstarszy znaleziony grób pochodzi z początku epoki brązu - 1 połowa II tysiąclecia p.n.e. Z epoki żelaza, z wczesnego okresu lateńskiego, to jest V – IV w.p.n.e. pochodzi 12 grobów ciałopalnych. Zmarłych palono, a prochy chowano w naczyniach zwanych popielnicami w pojedynczych grobach obłożonych kamieniami. Groby te znajdowane były zwykle płytko pod powierzchnią, czasem tylko 10 - 20 cm. Ze wczesnego średniowiecza (koniec X i pierwsza połowa XI wieku) 19 grobów szkieletowych, w tym 1 podwójny, na większej, zwykle 60 - 80 cm głębokości. Groby te w większości nie miały osłon kamiennych, a zmarli leżeli na wznak z rękoma wyciągniętymi wzdłuż ciała, tylko w jednym ręce skrzyżowane na piersiach. Aż w 8 grobach zmarłych pochowano głową zwróconą ku zachodowi, co powodowało, że twarz była zwrócona ku wschodzącemu słońcu. W grobie z dwoma szkieletami głowy były zwrócone do siebie, a ręce splecione. Groby te pochodzą z końca X i pierwszej połowy XI w. Najmłodszym znaleziskiem były ślady osady z XII w.  …”.  

A teraz skrzynka: może nie być łatwo ! Cmentarzysko położone jest na wzgórku, porośniętym sosnami. Dostępu do niego broni pole – w tym roku uprawiano na nim kukurydzę. W porze zasiewów, wzrostu i zbiorów może być problem z podejściem. Poza tym spokojnie można sobie tam przejść. Warto zabrać porządne buty. Dzisiaj było fajne błotko J Po zmroku uważajcie ! Sarny i zając były świadkami dzisiejszych działań na wzgórzu. Do tego mogą dojść myśliwi ! Na samym Żaliku znajdziecie resztki ambony. Aby dobrać się do skrzynki musicie odszukać trzy drzewa: dwie sosny i to trzecie, inne, które w swym rozdartym sercu kryje skarb. Są bardzo charakterystyczne. Sosny stoją tak, jakby obejmowały swymi konarami chorą towarzyszkę, chroniąc ją przed porywistymi wiatrami z północy. Żalik jest tajemniczym miejscem. Nasze psy wyły w najlepsze. Może z nudów, może dlatego, że czuły zwierzynę ? A może dlatego, że krążą tu duchy dawnych mieszkańców  Wierzenicy ?

Zapraszamy ! 

Skrzynka nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Opis w kościele w Wierzenicy
Żalik za mgłą
Cmentarzysko
Ludzie pamietają o tym miejscu