Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Akcja na Targowej - OP20C3
Część cache Akcje zbrojne podziemnej Warszawy
Owner: smok6
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 85 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 07-11-2009
Date created: 16-10-2009
Date published: 07-11-2009
Last modification: 04-09-2014
109x Found
10x Not found
16 notes
watchers 8 watchers
1 visitors
59 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

W trakcie II wojny światowej VI Obwód AK Praga był jednym z silniejszych i najlepiej uzbrojonych w Warszawie. Działało tu wiele oddziałów w tym Batalion Saperów Praskich, zwany od pseudonimu dowódcy por. (później kpt.) Józefa Pszennego, batalionem Chwackiego. Jednostka ta została utworzona w 1940 roku. Następnie wydzielono w niej stałe patrole minerskie, a ostatecznie przekształcono ją w jeden z oddziałów dyspozycyjnych Kedywu.

Grupa ta często brała udział w akcjach poza granicami ówczesnej Warszawy i w gościnnych występach na lewym brzegu Wisły, natomiast dość rzadko zdażały sią akcje na Pradze. Tym ciekawsza jest walka stoczona z Niemcami 22 października 1943 w rejonie ulicy Targowej.

Akcja ta została podjęta w ramach walki z nasilającym się terrorem niemieckim wobec cywilów, polegającym na łapankach i masowych egzekucjach. Dowództwo AK postanowiło zapolować na niemieckich policjantów z Orpo, którzy najczęściej przeprowadzali tego typu akcje. W tym celu od dnia 20 października, w kilku miejscach w Warszawie, gdzie najczęściej przejeżdżały samochody Orpo rozstawiono dobrze uzbrojone i wyszkolone patrole dywersyjne. Pierwszymi rezultatami tej akcji były dwie walki stoczone tego samego dnia na Nowym Świecie i właśnie na Targowej przez grupy bojowe z batalionu Chwackiego.

Praska grupa dywersyjna pod dowództwem ppor. Romana Polkowskiego ps. Sternik, od 8.30 czaiła się na Niemców w okolicy Bazaru Różyckiego. Po dwóch godzinach dalsze czekanie stawało się niebezpieczne, więc dowódca postanowił zaatakować zmianę warty przed praskim dowództwem odcinkowym Schupo przy Targowej 15. Oddział podzielił się na trzy sekcje, które obsadziły okolicę. Jeden z żołnierzy Jerzy Wiśniewski zajął eksponowane stanowisko na chodniku, pośrodku jezdni, przy przystanku tramwajowym. Do zmiany warty pozostała godzina.

Niestety ziścił się czarny scenariusz i w trakcie oczekiwania część grupy została zdekonspirowana. Do wartowni niemieckiej wszedł jakiś cywil i po chwili wybiegł stamtąd z niemieckim oficerem, który z pistoletem w ręku zażądał od Jerzego Wiśniewskiego dokumentów. Aby ratować sytuację, dowódca wydał rozkaz zastrzelenia oficera, zanim ten zabije akowca. Niestety strzały padły jednocześnie. W tym momencie od strony Brzeskiej, na Kijowską wjechały zaalarmowane samochody policyjne, które celnie obrzucono granatami, zapalając pierwszy z nich. Od strony Dworca Wileńskiego podjechał z kolei tramwaj, z którego wysypali się bahnschutze i esesmani. Polacy ostrzelali ich z pistoletu maszynowego, równocześnie rzucając granaty w wartownię. Przydusiwszy Niemców do ziemi dywersanci zaczęli się wycofywać, ze względu na przewagę przeciwnika. Jedna grupa udała się Kijowską, Brzeską i Ząbkowską na Targówek. Drugi oddział przebijał się trudniejszą drogą przez ulicę Marcinkowskiego, gdzie trafił na niemieckich żołnierzy, do Jagielońskiej. Na rogu z Floriańską trafił na na szczęście nieuzbrojoną kompanię Szupo, którą ostrzelano i brukową dotarł ponownie do Targowej, gdzie żołnierze rozproszyli się. Mimo następującej łapanki Niemcom nie udało się ująć nikogo z uczestników akcji, a ich straty wyniosły minimum kilku zabitych i rannych, przy jednym zabitym ze strony polskiej.

Skrzynkę umieściłem na kamienicy Targowa 15. Sam budynek jest bardzo ciekawy i więcej można o nim poczytać tutaj. Cache to małe zakręcane pudełko. Proszę podejmować je bardzo ostrożnie bo okolica ruchliwa. Skrzynka jest częścią cache Akcje zbrojne podziemnej Warszawy.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Przedwojenna Targowa
Log entries: Found 109x Not found 10x Note 16x All entries Show deletions