Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Elipsa w Brwinowie - OP208C
Właściciel: lavinka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-10-2009
Data utworzenia: 09-10-2009
Data opublikowania: 09-10-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 17-07-2016
118x znaleziona
8x nieznaleziona
12 komentarze
watchers 9 obserwatorów
121 odwiedzających
66 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: BAZYLEK, druś
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki


Czy naprawdę w Brwinowie nie było do tej pory kesza? Cóż za przeoczenie! Zwłaszcza,że jest tu park z elipsą.Tworzy ją staw i alejka. Park im. 36 pułku piechoty Legii Akademickiej (dawniej im. Bolesława Prusa) jest w stanie przyzwoitym, po remoncie. Jest tuż przy stacji, można spokojnie się dostać rowerem, samochodem też łatwo tylko trzeba podjechać od tyłu i kilkanaście metrów dojść na piechotę. Przy wejściu do parku można zobaczyć Pałacyk rodziny Tobołków (1927). W latach 1939-44 w domu tym mieściła się siedziba Gestapo.
HISTORIA BRWINOWA
Na terenach obecnego Brwinowa życie ludzkie istniało już ok. 8000 lat przed naszą erą. Natrafiono tutaj na ślady jednego z największych w ówczesnej Europie ośrodków hutnictwa opartego o znaczne zasoby rudy darniowej.Nazwa "Brwinów" znana jest od XV wieku. W roku 1406 występuje jako "Brwinowo", w 1429 roku - jako "Brwynowo". Według historyków u jej podstaw leży taropolskie "birzwo" - belka, tram, drzewo, gwarowe: berwina, kładka; według etymologii, opartej na miejscowej tradycji, źródłosłów ten miałby się wywodzić od określenia "borowy nów". Wspomniany tu już rok 1406 - to najdawniejsza znana data z dziejów Brwinowa. W akcie erekcyjnym ogłoszonym w tym właśnie roku biskup poznański wymienia między innymi wieś "Brwinowo". W XVIII i XIX stuleciu krzyżowały się tutaj dwa szlaki: tzw. droga królewska prowadząca z Warszawy do Piotrkowa Trybunalskiego, miejsca sejmików szlacheckich, oraz lokalny trakt ze stolicy do Grodziska.
14 czerwca 1845 roku przez Brwinów przejechał pierwszy pociąg kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Rozwój kolei stał się punktem zwrotnym w historii Brwinowa zarówno pod względem gospodarczym jak i społecznym. W latach poprzedzających wybuch I Wojny Światowej Brwinów liczył już ponad 2 tyś. mieszkańców.W 1927 roku Brwinów otrzymał status letniska. Powołany został lokalny samorząd i wybrany wójt. W 1929 roku Brwinów gościł prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Miejscowość rozwijała się. Powstawały piękne wille i pałacyki. Osiedlały się tutaj znane i wybitne osobistości: Jarosław Iwaszkiewicz, Zygmunt Bartkiewicz, Stefan Kiedrzyński.We wrześniu 1939 roku rozegrała się pod Brwinowem bitwa 36 pułku piechoty Legii Akademickiej z wojskami niemieckimi, która opóźniła marsz hitlerowców na Warszawę.

Reaktywacja w nowej kryjówce, patrz wiadomość kodowana. Skrzynka nie jest zakopana.

 

Skrzynka zarejestrowana w geocaching.com w zwiążku z czym mogą się w niej pojawiać travelbugi geocoiny - przedmioty podróżujące, które można wkładać tylko do skrzynek z GC. Jeśli nie bawicie się w tym serwisie, nie zabierajcie ich

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Staw
Staw
Wpisy do logu: znaleziona 118x nieznaleziona 8x komentarz 12x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia