Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wieczny Płomień - OP1E54
Ropiankowe atrakcje terenowe
Właściciel: pasterka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 494 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 22-08-2009
Data utworzenia: 22-08-2009
Data opublikowania: 22-08-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 05-10-2010
46x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 2 obserwatorów
34 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: dobra
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Arjano, fiordland, formidable, glaeken, lavinka, mackand, meteor2017, niedzielny, piotrholly, rogerowaty, telefonalarmowy, TimTravery, tomgos76, wrygiel, Wrzos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Za górami, za lasami... a w każdym razie, jak na dzisiejsze standardy, całkiem daleko od cywilizacji, w malowniczych górach Beskidu Niskiego, w maleńkiej wiosce Ropianka, żyje własnym drewnianym życiem dom. Dom pełen wspomnień, bogaty swoją - już prawie trzydziestoletnią - historią. Dom, pieszczotliwie zwany Chatką Malucha.

Szukając skrzynki natkniecie się na ów Dom oraz na lokalną atrakcję, związaną ściśle z historią Ropianki. W drugiej połowie XIX w. odkryto w tych okolicach ropę naftową, bardzo dobrej jakości, którą następnie zaczęto wydobywać. Założono tam również Praktyczną Szkołę Wiercenia Kanadyjskiego, pierwszą na skalę krajową i europejską. Po wojnie zaprzestano wydobycia, a odwierty zaplombowano. Obecnie w Ropiance pozostało tylko kilka gospodarstw, więc panuje tam urzekająca cisza i niemal bezludzie.

Jak trafić do skrzynki:

Najpierw trzeba trafić do Chatki Malucha, co już teraz nie jest takie trudne, gdyż jest trochę oznaczeń. Można tam dojść albo z drogi Iwla-Olchowiec, skręcając w lewo w pobliżu pierwszego gospodarstwa przy tabliczce Ropianka (idąc w kierunku Olchowca), albo chatkowym szlakiem odbijającym w głąb lasu z żółtego szlaku pieszego Tylawa-Olchowiec. Więcej możecie przeczytać tu: http://maluch.elka.pw.edu.pl/index.php?str=chatka

Gdy już znajdziecie Chatkę, która notabene stoi na fundamentach domu będącego niegdyś domem kierowników kopalni ropy, trzeba będzie udać się w krzaki na wschód od niej. W niedalekiej odległości (kilkadziesiąt metrów) znajduje się miejsce nazywane przez Maluchów Odwiertem. Prowadzi tam błotnista ścieżka. Po czym poznać Odwiert? Wygląda bardzo niepozornie, jest to bowiem rura wystająca z ziemii i ułożone przy niej 3 cegły. Co jest w tym miejscu takiego niezwykłego? Otóż wystarczy ostrożnie wrzucić zapaloną zapałkę pomiędzy cegły i ujrzycie Wieczny Płomień. Możecie postawić wtedy na cegłach garnek i ugotować np. herbatę, lub coś bardziej słodkiego;)Kesz znajduje się w pobliżu.

Skrzynka, oprócz logbooka i fantów,zawiera dodatkowo zapałki, które nie służą na wymianę, a jedynie do zapalenia Wiecznego Płomienia, który gaśnie przy większych podmuchach wiatru. Zapalniczka nie znajdzie tu zastosowania.

Jak dobrze poszukacie, natkniecie się również na drugą pozostałość po wydobyciu ropy, bardziej rzucającą się w oczy - duży czarny dół, w którym widać czarną maź. Można sobie wziąć badyla i w nim pogmerać, powąchać maź, ale absolutnie nie próbować tego podpalać!!!! Jest to jedyny niezaplombowany dół po odwiercie.

 Przydatna może być również mapa, np. http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/gory/mapy/compass

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Jaśliński Park Krajobrazowy
Wpisy do logu: znaleziona 46x nieznaleziona 1x komentarz 5x Obrazki/zdjęcia 4x Wszystkie wpisy Galeria