Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - OP1E00
Założona przez Qpa Team
Eigenaar: maritza
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 847 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 15-08-2009
Gemaakt op: 15-08-2009
Gepubliceerd op: 15-08-2009
Laatste verandering: 08-08-2014
787x Gevonden
8x Niet gevonden
19 Opmerkingen
watchers 21 Volgers
309 x Bekeken
510 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
36 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: allbert1, Bartek111, bolerob, Bućki, Chelsea118, coza, Dallas, descarado&kolorteczy, eshabe, fredzio, freney, gotik09, Joutseny, Kika, konto_usuniete_18.02.2019, KT & SL, legokid, Mariusz65, Meliades, mieszko, MoniQue & Maya, NasTroje, Nataszka, niePełnoSzprytNii, payut89, radowan401, Rea79, rene_zeń, sajgon, silentium, sivas908, telefonalarmowy, tolek-cacek, Whatever, Wrzos, ZalewHK
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zapraszamy do przepięknego miejsca.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku. 

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Cmentarz otacza kamienny mur. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki; wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Wiele z nich powstało w pracowni Władysława Hasiora (gdy jeszcze uczył w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem), m.in. rzeźby na grobie Marii Witkiewiczowej, Jerzego Fedorowicza - "Pimka", Antoniego Rząsy, Wandy Widigierowej).

Zaraz przy wejściu, z prawej strony znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki. Nieco dalej pochowany jest Stanisław Marusarz (z żoną lreną), Helena Marusarzówna i Kornel Makuszyński, na którego nagrobku zawsze palą się lampki przyniesione przez dzieci. Naprzeciw, po drugiej stronie alejki, znalazł swoje miejsce grób Władysława Orkana, z jego lewej strony spoczęły prochy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, z prawej zaś Tytusa Chałubińskiego, a w drugim rzędzie Sabały i Stanisława Witkiewicza. W głębi cmentarza, znajdują się nagrobki Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Jana Długosza, Antoniego Rząsy. Przy bramie - grobowiec rodziny Chramców, mogiła ks. Józefa Stolarczyka, a nieco dalej Beaty Obertyńskiej.

Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847-1852. Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Na ołtarzu replika częstochowskiego obrazu Czarnej Madonny.

 

Skrzynka mikro ukryta w murze otaczającym cmentarz, od wewnętrznej strony, na wysokości grobu Kornela Makuszyńskiego, a dokładniej za kamienną płaskorzeźbą w tym murze. Nie trzeba kopać, ani nic odrywać od muru. Wystarczy sięgnąć za płaskorzeźbę. 

 

pierwsze osoby proszę o korektę współrzędnych, bo mój GPS szalał :) 

Geokrety

Geokrety  Woody Woodpecker - Totale afstand: 685 km

Afbeeldingen
cmentarz
miejsce ukrycia
dokładnie tu