Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
4. Sanktuarium w Piasecznie - Studzienka. - OP1D4E
Właściciel: Sovek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 57 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-07-2009
Data utworzenia: 30-07-2009
Data opublikowania: 30-07-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 03-11-2013
166x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
73 odwiedzających
127 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
10 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Atyde, brajan74, Crith84, kojoty, macc.bo, Mitsubishi, Pan i Pani Smith, Psikiszek, xych, zaboja
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie.

Studzienka.

To miejsce pierwszego objawienia Matki Bożej. Przez wieki, obok kościoła i umieszczonej w niej Figury Matki Jedności, był to cel pielgrzymek wielu pobożnych ludzi. Sadzawka, która pozostała w tym miejscu po pierwszym objawieniu Maryi, otoczona jest wielką czcią wiernych. Woda piaseckiej studzienki przez wielu uważana jest za cudowną, gdyż wypicie jej powodowało u niektórych pątników powrót do zdrowia.

Tradycja podaje, że właśnie niedaleko kościoła miał zatrzymać się na odpoczynek smolnik udający się do Gniewu ze swymi wyrobami. Zabrał ze sobą swego sparaliżowanego syna, chcąc być może poddać go jakimś badaniom u gniewskich medyków. Prawdopodobnie wydarzenie to miało miejsce w latach 1378/79. Zmęczony trudami podróży ojciec zasnął, a syn wpatrywał się w drzewo lipowe. Na nim ukazała mu się „Piękna Pani”, która poleciła, by ugasił pragnienie w źródełku. Owa studzienka tryska do dziś swoją cudowną wodą, która wówczas niespodziewanie wytrysnęła z ziemi. Chłopiec został uzdrowiony, a wieść o tym rozniosła się bardzo szybko po całym Pomorzu.

Sanktuarium.

Początki parafii Piaseczno sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Opiekę duszpasterską sprawowali wówczas rycerze hiszpańscy z Kalatrawy, osadzeni około 1220 roku w pobliskiej wsi Tymawa. Od 1305 roku parafię przejęli Krzyżacy.

Wyposażenie wnętrza kościoła obecnie jest w przeważającej części barokowe, gdyż pierwotny wystrój spłonął podczas drugiego najazdu szwedzkiego. Ocalała tylko łaskami słynąca Figura Matki Bożej Piaseckiej oraz wota.

To właśnie czternastowieczna figura była "magnesem" ściągającym liczne zastępy pątników. Przez wieki wielu ludzi doznało w Piasecznie niezliczonych łask. Cudowne wskrzeszenie Anny Konopackiej, uzdrowienie księżnej Krystyny Anny Radziwiłłówny, ocalenie tonącej Zofii Gutowskiej z pobliskiej wsi Gogolewo, uzdrowienie Ewy Spigłowej z Rynkówki i Grzegorza z Dzierżążna - to tylko niektóre cuda, które widziała piasecka świątynia. Te jednak zostały zapisane w dekrecie biskupa Mikołaja Gniewosza z dnia 24 lipca 1649 roku, jako autentyczne. Prace badawcze trwały cztery lata, a prowadzone były przez różnych specjalistów. Wszelkie oznaki łaski zawsze powodowały wielką wdzięczność Matce Bożej. Pozostawiano wiele pamiątek, jako wota. Jednak najbardziej widocznym, jest sklepienie nad trzema nawami kościoła, które jako podziękowanie Matce Bożej za zwycięstwo pod Chocimiem (1673r.), ufundował Jan III Sobieski, naprawiając w ten sposób to, co zniszczył pożar podczas wypraw szwedzkich.

Sanktuarium piaseckie wpisane zostało przez Papieża Pawła VI dnia 21 listopada 1967 roku do ogólnokościelnego Spisu Miejsc Łaskami Słynących.

Obecnie to święte miejsce chlubi się też jeszcze innym słynnym nazwiskiem. W 1968 roku łaskami słynącą Figurę Matki Jedności ukoronował koronami papieskimi kardynał Karol Wojtyła metropolita krakowski. Na tą piękną uroczystość, jak wspomina ks. prałat Kazimierz Myszkowski – organizator koronacji i wieloletni proboszcz parafii, przybyło 70 tysięcy ludzi, z wielu zakątków Polski.

 

Mały, niezakopany, kesz na współrzędnych. Dokładność odbiornika gps 5m. Proszę o zachowanie zasad konspiracji (szczególnie w czasie pielgrzymek i odpustów), delikatne podejmowanie/odkładanie pojemnika i staranne zamaskowanie, tak aby przypadkowi mugole go nie zniszczyli.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Studzienka.