Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
A119- Park Dendrologiczny - OP1CEE
Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa w Szczecinie
Owner: alex22
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 24 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 2.30 km
Date hidden: 20-07-2009
Date created: 19-07-2009
Date published: 20-07-2009
Last modification: 15-06-2016
22x Found
10x Not found
7 notes
watchers 6 watchers
9 visitors
22 x rated
Rated as: Excellent
11 x recommended
This cache is recommended by: aneczka100+JB, Atyde, bubuanddudu, drachim, EjoHex Team, KoMa69, Pluszaki, sniperad, subo, szym_asi, tATO
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

OPIS MIEJSCA:

Ogród Dendrologiczny  zajmuje obszar pomiędzy ulicami Juliusza Słowackiego (na południu) i Niemierzyńską na północy, od wschodu ograniczona jest posesjami budynków przy ul. Żupańskiego a od zachodu graniczy z terenem Akademii Rolniczej w Szczecinie. Powierzchnia ogrodu wynosi ponad 15 ha, teren należy do Skarbu Państwa.

Choć park powstał w latach 1973-74 to historia tego miejsca sięga znacznie dalej. Park znajduje się w miejscu istniejącego tu wcześniej Cmentarza Niemierzyńskiego. Cmentarz otwarto 10 października 1868 roku.  Cmentarz był użytkowany do początku lat 50-tych XX wieku. Nagrobki przetrwały jeszcze do lat 70-tych XX wieku, kiedy to cmentarz został zrównany z ziemią, a następnie przekształcony w park pierwotnie nazwany Parkiem Dendrologicznym, a później Ogrodem Dendrologicznym im. prof. Stefana Kownasa, który był organizatorem i pierwszym kierownikiem Katedry Botaniki Akademii Rolniczej w Szczecinie.

Do dziś widoczny jest cmentarny układ alei, o historii tego miejsca przypominają również równe tarasy na stokach wzdłuż których umiejscowione były groby, schody, fragment muru cmentarnego (przy ulicy Niemierzyńskiej), także tablice nagrobne, z których wykonane są murki otaczające park zarówno od północy jak i od południa.

Drzewostan w ogrodzie jest bardzo wartościowy ze względu na swój wiek i imponujące, pomnikowe wymiary drzew.
Rośnie tam blisko 300 cisów pospolitych w formie drzewiastej i krzewiastej, także w odmianach złocistej i irlandzkiej. Cis jest drzewem długowiecznym, żyje nawet do 3000 lat, rośnie bardzo powoli. Najstarszy cis w Polsce rośnie w Henrykowie na Dolnym Śląsku, ma około 1250 lat. „Przez Polskę przebiega wschodnia granica zasięgu cisa; gatunek ten nie występuje w Poznańskiem, na Kujawach, Mazowszu, Podlasiu i Wyżynie Lubelskiej.

Z roślin iglastych zobaczymy tu również sosnę wejmutkę tworzącą aleje. Wejmutka to wysokie drzewo z charakterystycznymi mięciutkimi igłami długości 5-10 cm zebranymi po 5 na krótkopędzie. Rośnie tu także choina kanadyjska, którą rozpoznamy po małych dwu centymetrowych szyszeczkach, które jeszcze kilka lat po uwolnieniu nasion wiszą na drzewie, a także żywotnik olbrzymi – drzewo z łuszczącą się, czerwonawo brązową, cienką korą.
Z drzew liściastych licznie reprezentowane są buki zwyczajne (Fagus sylvatica) ze stalową gładką korą i delikatnymi eliptycznymi, błyszczącymi liśćmi. Można tu też zobaczyć buk zwyczajny w odmianie zwisającej (Fagus sylvatica ’Pendula’), odmianie purpurowej (Fagus sylvatica ’Atropunice’) oraz dwa okazy buka pospolitego w odmianie purpurowej trójbarwnej (Fagus sylvatica 'Purpurea Tricolor'). Liście tej odmiany są purpurowe z nieregularnym różowym obrzeżem i jasnoróżowymi smugami. Rosną tu należące do tej samej rodziny bukowatych – dęby szypułkowe (Quercus robur) i dęby bezszypułkowe (Quercus petraea). Teren parku przecinają liczne aleje wysadzane m.in. dębem szypułkowym, lipą drobnolistn (Tilia cordata), kasztanowcami czerwonymi (Aesculus carnea).
Na skraju parku od strony ul. Słowackiego zobaczymy szpaler topoli czarnych (Populus nigra). Również w pobliżu ulicy Słowackiego, niedaleko alei kasztanowcowej (kasztanowce czerwone) – rośnie brzoza brodawkowata w odmianie strzępolistnej (Betula pendula 'Dalecarlica').

 

OPIS SKRZYNKI:

Co do kesza to jest on banalny, wyliczamy kordy i idziemy po skrzynkę.  Start rozpoczynamy od strony ul. Słowackiego pod kordami, gdzie można postawić auto.  Do skrzynki finałowej dotrzemy po wyliczeniu współrzędnych. Skrzynka jest normalna i wchodzi na wcisk, więc proszę o ostrożność.

A- Suma pierwszej, trzeciej, piątej i ostatniej cyfry z liścia.

B- Ilość fragmentów skały na trawniku jest Twoją cyfrą.

C- Tu stoją ławki, policz je.

D- Galeria, która  spłonęła. Teraz liczysz wszystkie możliwe głazy.

E- Twym celem jest jesion z tabliczką, a liczbą ilość liter na niej.

G- Z urządzenia elektrycznego spisz arabska cyfrę.

H- Ilość kamiennych stopni.

J- Stań na skraju parku, po przeciwnej stronie ulicy widać ceglany budynek a na nim białe poziome pasy, ile jest okien w jego dachu?

K- Liczymy kamienne murki po jednej ze stron ścieżki, tej zaznaczonej na mapie.

P- Na rozstaju stoi sosna, policz jej pnie na wysokości około 4 metry od ziemi.

M- Tu łączą się ścieżki, patrząc w stronę ulicy Niemierzyńskiej policz parkowe latarnie.

S- Wskazówkę znajdziesz na karteczce przypiętej do jednego z 4 największych żywotników, szukaj dość wysoko.

 

SUMA SPRAWDZAJĄCA: A+B+C+D+E+G+H+J+K+P+M=69

 

 

FINAŁ: N53* [ X ] . [ M ]   E14* [ Y ] . [ W ]

 

X = A + B + C + D + E - G - H - K - M + S

 

Y = B + C + E + G + H + 2J + K - P - M

 

M = 4A + B + C + 6D + 10E + 21G + 31H + J + 40K - P - M - 4S

 

W = 7A - B + C + 2D + 13E - 10G + 70H - 12J - 13K - 2P - M - 24S

 

Większa mapka do wydrukowania TUTAJ.

 Przy pobieraniu kesza finałowego proszę o całkowitą konspirację i dobre przymaskowanie skarbu na swoim miejscu, gdyż kręcący się po parku ludzie mogą coś odkryć i zwędzić kesza.

OSOBY NIE ZAINTERESOWANE SKRZYNKAMI PRZYRODNICZYMI I TAKIMI GDZIE TRZEBA SIĘ PRZESPACEROWAĆ PROSZONE SĄ O NIE SZUKANIE JEJ !

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Mapka parku.
Log entries: Found 22x Not found 10x Note 7x All entries Show deletions