Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Cisy - OP1C02
Właściciel: Gnidus
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 384 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 21-06-2009
Data utworzenia: 23-06-2009
Data opublikowania: 23-06-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 29-06-2009
92x znaleziona
8x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 19 obserwatorów
161 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: boksyt, Dżemojad, killing666 & żona, kojoty, Krysia, krzysiek222, makotka, Małgosia K, MardoQ, marmarcin, norbinorek, ochkarol, Renia Team, telefonalarmowy, vilkolak, Zabard 2
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Zamek Cisy – położony jest pomiędzy wsiami Struga, Chwaliszów i Cieszów na Pogórzu Wałbrzyskim. Umiejscowiony na niewielkim skalnym wzgórzu, (350 m)  nad małą rzeczką Czyżynką w zachodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego.           

Pierwsza wzmianka o Cisach pochodzi z 1241r. Prawdopodobnie jeszcze wcześniej istniał tu drewniany gród o charakterze obronnym. Wnuk Bolka I Surowego, budowniczego zamku, rozbudował i umocnił warownię. W połowie XIV w. zamek stanowił siedlisko rycerzy-rabusiów, później został zajęty przez Bolka II. W 1466 r., podczas wojen husyckich, częściowo zniszczony, został następnie odbudowany i powiększony. W początku XVII w. należał do Mikołaja von Czeschhaus. Podczas wojny trzydziestoletniej, w 1634 r., spalony przez Szwedów.                

Opuszczony zamek zaczął popadać w ruinę. Od 1655 r. jego właścicielką była Susanne von Sauermann z domu Czettritz. W 1719 r. odkupił go Christoph Friedrich, hrabia Stolberg-Wenigerod. Następnie obiekt przeszedł w ręce hrabiego von Zieten ze Strugi, który w 1833 r. oczyścił teren zamku z drzew i krzaków. Następni właściciele niezbyt przejmowali się ruinami, z których okoliczni chłopi czerpali materiał budowlany.                     

W 1927 r. wałbrzyszanin Walter Brehmer podjął prace konserwatorskie, podczas których zabezpieczono teren. Zrekonstruowano wówczas bramę i wieżę. Po II wojnie światowej obiektem opiekowali się harcerze, a w 1961 Cisy ponownie zabezpieczono jako trwałą ruinę.                     

Obecnie zamek jest kamienną ruiną, w której obrębie zachowany został masyw zamku wysokiego, przedzamcze wschodnie i zachodnie, mury zewnętrzne, tworzące przed bramą zwieńczoną wieżyczką niewielki dziedziniec. W obrębie ruin zachowały się również pozostałości po budynku mieszkalnym, który miał przynajmniej dwie kondygnacje. W południowo - wschodniej części na terenie obiektu znajduje się wieża o średnicy ok. 10 metrów, zbudowana na planie koła.       

Wyprawę najlepiej rozpocząć od parkingu (N50˚51.294’ E016˚15.582’), stamtąd należy kierować się GPS-em, który doprowadzi Was do polanki na której można urządzić sobie piknik a nawet przyjechać pod namiot ( można do tego miejsca dojechać samochodem( ale nie polecam, no chyba, że macie samochód terenowy).            

Po przejściu przez rzeczkę, jeszcze kilka kroczków pod górę i przed w Wami ukaże się mostek przerzucony przez suchą fosę. Po przejściu przez bramę znajdziecie się w innym świecie… hmm gdyby tak przenieś się w czasie do świetlności tego zamku...  :-)                 

Gdy staniesz w miejscu, gdzie przez okno będziesz widzieć okrągłą basztę, spójrz w lewą stronę zobaczysz ścianę …. Tam szukaj w kamieniu. Po znalezieniu proszę o dokładne zamaskowanie skrzynki(najlepiej tak jak było, kto znajdzie będzie wiedzieć o czym piszę ;-)).

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Książański Park Krajobrazowy
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Dobromierz  -  PLH020034
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Polanka
Most wiodący do zamku
Mur
Zamek
Zamek
Brama
Wieża
Tego okna szukaj