Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Państwo Ujazd - OP1BD3
Owner: darkmoory
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 179 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-08-2009
Date created: 17-06-2009
Date published: 09-08-2009
Last modification: 09-08-2009
76x Found
1x Not found
2 notes
watchers 4 watchers
54 visitors
56 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Neogotycki Pałac Ostrowskich w Ujeździe to budowla powstała w 1812r. Jednakże jego początki sięgają XV wieku. Budowniczym i pierwszym dysponentem zamku w Ujeździe był  Piotr Tłuk Strykowski, kasztelan inowłodzki herbu Jastrzębiec.  Po jego śmierci osada wraz z zamkiem na krótki okres trafiła w ręce Stanisława Warszyckiego. Kolejnym właścicielem zamku był Piotr Dunin z Pratkowic herbu Łabędź. W latach 70-ych XV wieku, na krótko przed śmiercią, Piotr Dunin rozbudował średniowieczne założenie Strykowskich, przekształcając je w przypuszczalnie największy obszarowo prywatny zamek w całym regionie. Po jego zejściu dobra przejęła żona, Wincentyna Leżańska, a w latach następnych właścicielami Ujazdu byli m.in. kasztelan łęczycki Stanisław Dunin, jego brat stolnik łęczycki Wincenty, a także córka Wincentego - Anna, która jako ostatnia z rodu w roku 1594 wniosła miasto w posagu mężowi Pawłowi Szczawińskiemu herbu Prawdzic. Przedstawiciel kolejnego rodu panującego w Ujeździe, bogaty i bardzo wpływowy reprezentant szczycącej się portugalskimi korzeniami szlachty inflanckiej, starosta bolesławski i wojewoda sieradzki Kasper Denhoff herbu Świnka, w pierwszej połowie XVII stulecia rozebrał średniowieczną warownię, a następnie wykorzystując częściowo jej mury, za pieniądze żony Aleksandry Koniecpolskiej postawił sobie wczesnobarokowy pałac. Pod koniec XVIII stulecia Apolonia Denhoffówna wniosła miasto Ujazd w posagu kontrowersyjnemu założycielowi Tomaszowa Maz. Tomaszowi Ostrowskiemu herbu Rawicz, podskarbiemu koronnemu i marszałkowi Sejmu Czteroletniego. W 1812 roku Ostrowski wybudował pałac drewniany na miejscu ruin poprzedniego oraz kazał sporządzić pieczęć "Państwo Ujazd", wybijał też własne pieniądze. Syn Tomasza - Antoni Ostrowski w latach 1810-13 na miejscu drewnianego pałacu wzniósł istniejący do dziś neogotycki gmach murowany, sam jednak niedługo potem zmuszony został udać się na emigrację, ponieważ za udział w powstaniu listopadowym rząd carski skonfiskował cały jego majątek. Z rąk rosyjskich część ziem, w tym park i pałac, wykupił w 1869 Stanisław Ostrowski, syn wspomnianego Antoniego. Niedługo potem, bo w latach 1882-86 wyremontował on rodową siedzibę i przekształcił ją w stylu neogotyckim. Odnowiona budowla służyła Ostrowskim do II wojny światowej, będąc kolejno własnością Juliusza i wreszcie ostatniego jej posesora - hr. Jana Krystiana Ostrowskiego.

Dziś relikty dawnego zamku wkomponowane są w XIX-wieczną bryłę pałacu. Charakterystyczny motyw pałacu to ostrołukowe ceglane arkady i baszty zakończone krenelażem.

By dowiedzieć się więcej o historii miejsca warto zajrzeć tutaj: http://www.zamkipolskie.com/ujazd/ujazd.html

Skrzynka znajduje się w parku otaczającym pałac - pod jedną z dwóch wielkich topoli- tak schowana by z drogi mniej było widać miejsce ukrycia.