Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Państwo Ujazd - OP1BD3
Właściciel: darkmoory
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 179 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-08-2009
Data utworzenia: 17-06-2009
Data opublikowania: 09-08-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 09-08-2009
76x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
54 odwiedzających
56 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Neogotycki Pałac Ostrowskich w Ujeździe to budowla powstała w 1812r. Jednakże jego początki sięgają XV wieku. Budowniczym i pierwszym dysponentem zamku w Ujeździe był  Piotr Tłuk Strykowski, kasztelan inowłodzki herbu Jastrzębiec.  Po jego śmierci osada wraz z zamkiem na krótki okres trafiła w ręce Stanisława Warszyckiego. Kolejnym właścicielem zamku był Piotr Dunin z Pratkowic herbu Łabędź. W latach 70-ych XV wieku, na krótko przed śmiercią, Piotr Dunin rozbudował średniowieczne założenie Strykowskich, przekształcając je w przypuszczalnie największy obszarowo prywatny zamek w całym regionie. Po jego zejściu dobra przejęła żona, Wincentyna Leżańska, a w latach następnych właścicielami Ujazdu byli m.in. kasztelan łęczycki Stanisław Dunin, jego brat stolnik łęczycki Wincenty, a także córka Wincentego - Anna, która jako ostatnia z rodu w roku 1594 wniosła miasto w posagu mężowi Pawłowi Szczawińskiemu herbu Prawdzic. Przedstawiciel kolejnego rodu panującego w Ujeździe, bogaty i bardzo wpływowy reprezentant szczycącej się portugalskimi korzeniami szlachty inflanckiej, starosta bolesławski i wojewoda sieradzki Kasper Denhoff herbu Świnka, w pierwszej połowie XVII stulecia rozebrał średniowieczną warownię, a następnie wykorzystując częściowo jej mury, za pieniądze żony Aleksandry Koniecpolskiej postawił sobie wczesnobarokowy pałac. Pod koniec XVIII stulecia Apolonia Denhoffówna wniosła miasto Ujazd w posagu kontrowersyjnemu założycielowi Tomaszowa Maz. Tomaszowi Ostrowskiemu herbu Rawicz, podskarbiemu koronnemu i marszałkowi Sejmu Czteroletniego. W 1812 roku Ostrowski wybudował pałac drewniany na miejscu ruin poprzedniego oraz kazał sporządzić pieczęć "Państwo Ujazd", wybijał też własne pieniądze. Syn Tomasza - Antoni Ostrowski w latach 1810-13 na miejscu drewnianego pałacu wzniósł istniejący do dziś neogotycki gmach murowany, sam jednak niedługo potem zmuszony został udać się na emigrację, ponieważ za udział w powstaniu listopadowym rząd carski skonfiskował cały jego majątek. Z rąk rosyjskich część ziem, w tym park i pałac, wykupił w 1869 Stanisław Ostrowski, syn wspomnianego Antoniego. Niedługo potem, bo w latach 1882-86 wyremontował on rodową siedzibę i przekształcił ją w stylu neogotyckim. Odnowiona budowla służyła Ostrowskim do II wojny światowej, będąc kolejno własnością Juliusza i wreszcie ostatniego jej posesora - hr. Jana Krystiana Ostrowskiego.

Dziś relikty dawnego zamku wkomponowane są w XIX-wieczną bryłę pałacu. Charakterystyczny motyw pałacu to ostrołukowe ceglane arkady i baszty zakończone krenelażem.

By dowiedzieć się więcej o historii miejsca warto zajrzeć tutaj: http://www.zamkipolskie.com/ujazd/ujazd.html

Skrzynka znajduje się w parku otaczającym pałac - pod jedną z dwóch wielkich topoli- tak schowana by z drogi mniej było widać miejsce ukrycia.