Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
G36 -"Dzwonnica w Wiślinie (Hochzeit)" - OP1B06
Szlakiem Motławy na Żuławach Gdańskich
Please log in to see the coordinates.
Altitude: -1 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 29-05-2009
Date created: 29-05-2009
Date published: 29-05-2009
Last modification: 15-09-2013
62x Found
0x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
6 visitors
38 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

1. Trochę historii:

Miejscowość Wiślina powstała prawdopodobnie w II połowie XII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości Vyslina znajduje się w dokumentach z czasów Książąt Pomorskich gdzie jest wymieniona obok 20 innych wsi tzw. Żuław Małych tj. Gemelcze (Giemlice), Ossize (Osice), Grabino (Grabiny), Vrunthy (Wróblewo), Uthetino (Trutnowy), Szunowo (Stanisławowo), Oteslave (Wocławy), Bystra. Pierwszą dokładną datą dotyczącą wsi jest rok 1308. Jest to data aktu nadania przez Króla Polskiego Władysława Łokietka wsi Osice, Suchy Dąb, Wiślina, Wocławy, Wróblewo, Trutnowy i Bystra synom Unisława z Lublewa Janowi – podkomorzemu tczewskiemu i Jakubowi – kasztelanowi tczewskiemu. Unisław był podkomorzym gdańskim i wiernym stronnikiem króla. W 1310 roku wieś została odkupiona od Jana i Jakuba przez zakon krzyżacki i stanowiła część administracyjną komturii gdańskiej. W 1425 roku Wielki Mistrz zakonu Paweł von Russdorf nadał wieś Wiślina burmistrzowi Gdańska Gerardowi von der Becke. W dokumencie aktu nadania jest wzmianka o istnieniu we wsi plebanii. Po 1454 roku wieś jako własność miasta Gdańska przechodzi pod administrację szpitala św. Elżbiety. W późniejszym okresie wieś często zmienia właścicieli, byli to patrycjusze gdańscy m.in. rodzina Werderów (1554 rok), Karol Fryderyk von Conradi (1793 rok). 5 września 1708 roku we wsi Mokry Dwór w miejscu gdzie obecnie znajduje się szkoła w Wiślinie przebywał Król Polski Stanisław Leszczyński. Dwa lata później w 1710 roku w tym samym miejscu przebywał Król August II Mocny. Na przełomie XVII i XVIII wieku wieś Wiślina stanowiła część osadnictwa ludności holenderskiej (mennonitów). Do dziś zachowała się dzwonnica przycmentarna z 1792 roku. W roku 1813 w okolicach wsi dochodziło do potyczek wojsk napoleońskich stacjonujących w twierdzy Gdańsk z Rosjanami. Na terenie obecnego cmentarza znajdowała się zbiorowa mogiła żołnierzy francuskich (przeniesienia szczątek mogiły dokonano po II wojnie światowej).

Na terenie cmentarza znajdziemy bramę - dzwonnicę z 1792 r. Jest to obiekt drewniany o konstrukcji słupowej oszalowanej deskami. Parterowa kondygnacja mieści półkoliste otwory bramne z dwuskrzydłowymi wrotami, nad nią piętro nakryte czterospadowym dachem zwieńczonym iglicą z chorągiewką. Wewnątrz bramy na czterech konstrukcyjnych słupach wycięte napisy: fundacyjny sołtysa z Dziewięciu Włók, opiekunów kościoła oraz data i nazwisko wykonawcy bramy ( Jakub Jentzen 1792 r.) We wsi znajduje się również kilka ciekawych drewnianych domów.

 z wikipedii oraz z www.wrotapomorza.pl

 

2. Skrzynka: 

- współrzędne uzyskane dzięki uprzejmości pawelko!

- stań przed bramą cmentarza, spójrz na daty. Druga cyfra pierwszej daty powie ci w którym drzewie, po prawej stronie od wejścia na cmentarz znajduję się skrzyneczka.

- skrzyneczka to pudełko po filmie fot., w środku tylko logbook i ołówek!

- a hasło to pisane razem: pierwsza data na bramie cmentarza, oraz ostatni wyraz z przedostatniej linijki, który znajdziesz u swych stóp stojąc przed bramą dzwonnicy.

Pictures
Dzwonnica
Spojler!
Log entries: Found 62x Not found 0x Note 3x All entries