Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dziewięć wrót do portu nad Motławą - OP1937
Szlaki Wanogi po (nie)znanym Gdańsku
Właściciel: Wanoga
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 4 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 1.00 km
Data ukrycia: 30-04-2009
Data utworzenia: 30-04-2009
Data opublikowania: 30-04-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 13-04-2018
150x znaleziona
3x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 22 obserwatorów
192 odwiedzających
116 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
44 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aknahh, alex22, anna-m, arbuzzowa&czestmir, Awila, bamba, Chester, Cleo, djdioda, erykradek, etna&mars, formica, Grazka, Helenka, Highlander, karczoch, Kika, Kohorta K. Wielgusa, kojoty, Krzemol, KurczakMaly, kurier, Leone, makotka, Maliniak, malkor, małysz, martag, Mliska, MTW, mushin, Namarie, Nornick, Nutria_Samo_Zlo, ObywatelTomek, orzel123 , Qbacki, removed, ryne05, tańczące fasolki, telefonalarmowy, ulla513, veg1, Ziewal
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Gdańsk od zarania swoich dziejów był miastem portowym, a doskonały dostęp do wody był podstawą jego egzystencji. Świadectwem tego są m.in. średniowieczne bramy wodne, zamykające obszar Głównego Miasta od wchodu. Wybudowano ich dziewięć, a każda zamykała jedną z miejskich ulic, niektóre przyjęły też ich nazwy. Są to (poczynając od południa) bramy: Krowia (ul. Ogarna), Zielona (Długi Targ), Chlebnicka, Mariacka, św. Ducha, Żuraw (ul. Szeroka), Świętojańska, Straganiarska i Tobiasza (nieistniejąca).  Bramy te pełniły funkcje komunikacyjne, obronne i przemysłowe. A przede wszystkim – były bramami do Portu. Portu, dzięki któremu Gdańsk przed wiekami stał się perłą w koronie Rzeczpospolitej.
Zapraszam na zagadkowy spacer po dawnym Gdańsku.

Współrzędne wskazują początek wycieczki, w miejscu bramy Tobiasza, która przestała istnieć po II wojnie światowej (być może zostanie zrekonstruowana w ramach obecnej inwestycji budowlanej na Targu Rybnym). Aby zdobyć skrzynkę należy odwiedzić wszystkie istniejące bramy,  odszukać skrytkę oraz rozszyfrować poniższy diagram, który ujawni hasło do logu.


1. Kiedyś w jej miejscu stała gotycka Brama Kogi, później w jej miejscu gdańszczanie wybudowali reprezentacyjną budowlę przeznaczoną przez miasto na królewską rezydencję. Ale królowie z niej nie korzystali, jedynym koronowanym lokatorem była żona dwóch polskich królów – podaj jej nazwisko rodowe.

2. W jednej z bram znajduje się urządzenie techniczne, które - gdy je wybudowano - należało do największych tego typu mechanizmów w Europie. Na jednej z baszt tej bramy znajduje się zegar słoneczny – podaj datę na nim umieszczoną.

3. Brama ta wzięła nazwę od jednej z ksiąg Starego Testamentu. Wcześniej jednak znana była jako Brama ...

4. Na jednej z bram, od strony wschodniej, znajduje się herb Gdańska w wersji przed nadaniem miastu przywilejów królewskich i przyłączeniem do Polski. Co znajduje się w herbie umieszczonym w zachodnim portalu tej bramy?

5. Brama ta zamyka ulicę, przy której mieszkał znany gdański fizyk i wynalazca, twórca skali temperatur. W bramie tej miał swoją siedzibę znany gdański klub imprez na orientację o nazwie...

6. Przed tą bramą stoją cztery „baby” – kamienne bożki pogańskie. Obok nich znajdują się drzwi, z wmurowanymi po bokach tabliczkami – podaj imię męskie znajdujące się na jednej z nich.

7. Do tej bramy dotrzesz idąc od gdańskiej Hali Targowej. Mieszkał w niej w końcu lat 50-tych znany polski aktor. Wystąpił w wielu filmach, miedzy innymi w pewnej komedii wojennej, dziejącej się w okupowanej Polsce. Podaj nazwę pistoletu maszynowego zgubionego przez tytułowego bohatera, filmowego szwagra naszego aktora.

8. Brama ta zamyka ulicę, przy której znajduje się budowla ufundowana przez króla Jana III Sobieskiego. Podaj datę widoczną w kartuszu nad jej zachodnim wejściem.

9. Brama ta stoi na końcu ulicy, przy której znajduje się obiekt wykorzystany w znanej filmowej rekonstrukcji Powstania Warszawskiego. Po wojnie zrujnowana, odbudował ją człowiek, którego upamiętnia tablica – podaj jego drugie imię. 


Jak dotrzeć do skrytki:
Pojemnik ukryty przed bramą "turystyczną", nad Motławą, ukryty za znakiem nawigacyjnym A.6 (zastrzegam ew. zmianę lokalizacji).

Pojemnik magnetyczny mikro, wewnątrz logbook z ołówkiem.

--

Edit 16 XII 2009 r.: w związku kolejnym 'zniknięciem' - zmiana lokalizacji na obecną. 

Edit 19 VIII 2009 r.: w związku z kradzieżą poprzedniego - zmiana pojemnika na bardziej mikro.

Edit 13 IV 2018  r.: w związku kolejnym 'zniknięciem' - zmiana lokalizacji na obecną.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Brama Tobiasza? Być może...
Brama Straganiarska
Brama Świętojańska
Żuraw
Brama Św. Ducha
Brama Mariacka
Brama Chlebnicka
Zielona Brama
Krowia Brama
i jeszcze raz diagram, na wszelki wypadek: