Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół p.w. Narodzenia NMP - śladami gryfińskiej historii - OP185F
Owner: Miodnicki
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 5 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Virtual
Size: No container
Status: Archived
Date hidden: 12-04-2009
Date created: 12-04-2009
Date published: 12-04-2009
Last modification: 10-01-2016
218x Found
0x Not found
2 notes
watchers 3 watchers
11 visitors
128 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kościół p.w. Narodzenia Najświetszej Marii Panny jest, obok nie istniejącego dziś kościoła św. Ducha, drugą świątynią w Gryfinie. Jego początki sięgają czasów lokacji miasta w XIII wieku.
Kościół przed wojną był pod wezwaniem św. Mikołaja. Posiadał bogate i interesujące wyposażenie wnętrza. Obecnie najwartościowszym jego elementem jest rzeźbiona w piaskowcu renesansowa ambona z 1605 roku. Nieco wcześniejsze, bo pochodzące z XVI stulecia są renesansowe stalle w prezbiterium (siedziska). Również renesansowy był dawny ołtarz główny - tryptyk namalowany w 1586 roku przez znanego pomorskiego artystę Dawida Redtela. Dzisiaj można go podziwiać (w niekompletnym, niestety, stanie) w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Obecny ołtarz główny pochodzi z lat sześćdziesiątych XIX wieku i mieści przywieziony po II wojnie światowej z kresów wschodnich obraz pędzla Stanisława Batowskiego, przedstawiający hołd stanów polskich składany Matce Boskiej Królowej Polski.

Ważnym zabytkiem techniki są kościelne organy o trzydziestu registrach, zbudowane w XIX stuleciu przez firmę Gruneberg. Jeszcze po roku 1945 kościół ozdobiony był efektowną polichromią zaprojektowaną przez berlińskiego malarza Hansa Seligera. Dekoracja ta o motywach ornamentalnych i figuralnych oparta była na wzorach starochrześcijańskich i należała do najbardziej wartościowych przykładów malarstwa monumentalnego XIX i XX wieku na Pomorzu Zachodnim. Została ona jednak całkowicie zamalowana podczas przystosowywania kościoła z protestantyzmu na katolicyzm. Wtedy też zmienił wezwanie na obecne.
Zieleniec otaczający kościół był dawniej cmentarzem dla wszystkich wiernych przynależących do parafii. Jako taki wymieniony był już w roku 1314 i sięgał szeroko w dzisiejsze ulice Kościuszki i Bolesława Chrobrego. Pochówków zaprzestano na nim w roku 1781, kiedy to oddano do użytku nowy miejski cmentarz za murami (dzisiejszy park).

Kościół mieści się w centrum miasta, na Placu Barnima, dawnym Rynku. Koordynaty wskazują dokładnie jego miejsce. Hasłem do zaliczenia skrzynki jest nazwa zwierzęcia (całość pisana małymi literami) umieszczonego w witrażu w północnym portalu.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół "za Niemca" widziany od strony północnej
Kościół "za Niemca" widziany od strony południowej
Kościół obecnie widziany od strony północnej
Kościół obecnie widziany od strony południowej
Log entries: Found 218x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions