Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
A069- Przesmyk śmierci - OP17C2
TRASA W-1
Właściciel: alex22
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 111 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 28-03-2009
Data utworzenia: 28-03-2009
Data opublikowania: 28-03-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 09-10-2012
67x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
43 odwiedzających
46 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka w serwisie od 12.08-12.09. Już można zaliczać.

Poziom trudności terenu ustawiliśmy na 3,5 z powodu trudności z dojazdem autem osobowym. Traw wywózka drewna z lasu i drogi są mocno rozjeżdzone przez auta ciężarowe.

Przesmyk ten to wąski, ok. 200-metrowy pas ziemi (broniony przez dwa bunkry 447 i 446, pola minowe i zapory z drutów i betonu), który stał się miejscem ostatniej walki ponad 300 (chociaż liczby  nie jesteśmy pewni - dane są różne w różnych opracowaniach - pewne, że straty były duże) polskich i rosyjskich żołnierzy. Była to jedna z wielu lini obrony na Pomorzu Zachodnim -Wał Pomorski. Wszystkie toczące się o niego w 1945 r. walki, nazwano "Bitwą o przełamanie Wału Pomorskiego". Rozpoczęła się ona 31 stycznia (zdobyciem Złotowa), a zakończyła 10 lutego wyzwoleniem Mirosławca. Należała ona do największych bitew stoczonych przez żołnierzy polskich w czasie II wojny światowej i obok obrony: Warszawy, Westerplatte, Monte Cassino oraz szturmu Berlina - stanowiła symbol bohaterstwa polskiego żołnierza w walce o odzyskanie wolności. 
Wał Pomorski to nazwa niemieckiego pasa umocnień, ciągnące go się wzdłuż przedwojennej granicy Rzeszy z Polską od Darłowa po Gorzów Wlkp., usytuowanego w terenie idealnie nadającym się do budowy fortyfikacji: pokrytym gęstymi lasami, poprzecinanym jeziorami, rzekami (np. Gwda wraz z dopływami), zabagnionymi dolinami rzek i pasmami wzgórz morenowych. Zasadniczymi fortyfikacjami "pozycji głównej" były schrony bojowe z żelbetonu, wybudowane w latach 1934-35. Przystosowane były one do strzelania z broni maszynowej i dział. Choć występowało wiele typów schronów, ale najpowszechniejsze były dwa - III i IV, z jednym pomieszczeniem bojowym, ścianami o grubości około 1 metra, stropie - 50cm i uzbrojeniu złożonym z jednego ciężkie go karabinu maszynowego. Od jesieni 1944 r. intensywnie rozbudowywano uzupełniające umocnienia betonowe i ziemne. Ciągi fortyfikacyjne zagęszczano schronami uzbrojonymi w 1 ciężki karabin maszynowy i o stalowej kopule znajdującej się 1,5 metra nad pomieszczeniem bojowym.Schrony rozmieszczone były co 400 - 600 m, głównie na przesmykach jeziornych, w miejscach łatwiejszych przepraw, przy drogach itp. Miały bardzo dobre pole obserwacji i ostrzału. Przed pola chronione były minami, zasiekami, płotami, przeszkodami przeciwczołgowymi, czterorzędowymi zaporami z drutu kolczastego.
    W pasie głównej pozycji Wału Pomorskiego o szerokości 15 km, znajdowało się 45 schronów (w tym 10 niedokończonych) m.in. 17 w rejonie Nadarzyc i 11 na przesmyku między jeziorami Dobre i Zdbiczno. W pasie tym jeziora zajmowały połowę szerokości, a resztę stanowiły bagniste doliny rzek i gęste lasy.


Kesz ukryty wewnątrz schronu bojowego nr 447, wchodząc od frontu na wprost we wnęce. Lekko można pomachać łopatką.

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Puszcza nad Gwda  -  PLB300012
natura2000
Obrazki/zdjęcia
447 front
447 zaplecze
front z oddali
na przesmyku
w tę strone
NN
spojlak