Oliwa - dawne opactwo O.O. Cystersów, sprowadzonych i osadzonych tu w XII wieku przez księcia Sambora. W regułę zakonu wpisana była ciężka praca, rozwój gospodarki rolnej i przemysłu, wreszcie edukacja zawodowa ludności. Za ich to właśnie sprawą dolina Potoku Oliwskiego (aż po jego ujście do morza) stała się pokaźnym zagłębiem przemysłowym, opartym na przeszło 20 młynach...
Zresztą cała historia Oliwy jest przebogata i burzliwa (zachęcam do zapoznania się z nią - literatura jest obfita, zainteresowanym służę biliografią), a jej ślady bez problemu odnajdziemy podczas spacerów po oliwskich uliczkach i alejkach.
Zapraszam zatem na historyczno-fotograficzną wędrówkę po Oliwie, jednej z najpiekniejszych dzielnic Gdańska.
Życzę przyjemnej i odkrywczej zabawy!
Uwaga! Skrzynka powstała z inspiracji serii "Powrót do przeszłości" ale nie jest do niej zaliczana.
Skrzynka składa się z dwunastu oliwskich miejsc i obiektów. Obrazują je archiwalne fotografie zamieszczone w kolejności sugerującej kolejność zwiedzania, jednak kolejność ta nie jest obowiązująca i można je odwiedzać wedle własnych pomysłów i możliwości. Współrzędne początkowe pokazują lokalizację obiektu pierwszego.
Aby zaliczyć skrzynkę konieczne jest:
- odnalezienie wszystkich obiektów;
- krótkie opisanie obiektu (wskazane jest podanie nazwy i przeznaczenia "kiedyś" + ew. nazwa i przeznaczenie współczesne);
- wykonanie podobnej fotografii współczesnej (wskazana jest w kadrze obecność osoby zaliczającej skrzynkę lub osoby towarzyszacej - autor skrzynki gwarantuje ochronę danych osobowych );
- przesłanie wykonanych zdjęć (skompresowanych do rozsądnych rozmiarów) wraz z wspomnianym opisem obiektów do autora skrzynki do weryfikacji na adres elektroniczny >.
Autor skrzynki po weryfikacji dokonań zdobywcy zalicza (lub nie ) zdobycie skrzynki, przesyłając zdobywcy hasło do logu.
Wszystkie zdjęcia, z których korzystałem przy tworzeniu skrzynki, pochodzą z prywatnych zbiorów Wojciecha Gruszczyńskiego, autora „Przewodnika po Wolnym Mieście Gdańsk” i twórcy portalu „Danzig on-line”, któremu w tym miejscu serdecznie dziękuję za ich udostępnienie.