Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Bałdrzychowie - jsforest11 - OP1562
Właściciel: jsforest
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 125 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-12-2008
Data utworzenia: 04-12-2008
Data opublikowania: 04-12-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 31-05-2014
33x znaleziona
10x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 6 obserwatorów
45 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Parafia pw. św. Idziego w Bałdrzychowie jest jedną z najstarszych w archidiecezji łódzkiej. Erygował ją arcybiskup gnieźnieński bł. Bogumił w drugiej połowie XII w. O parafii i kościele w Bałdrzychowie wspomina dokument Arcybiskupa Gnieźnieńskiego z roku 1176, zatwierdzający darowizny nadane sulejowskiemu klasztorowi Cystersów przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego.

W księdze parafialnej z XVIII w., odnalezionej w archiwum diecezjalnym we Włocławku, natrafiono na zapis mówiący, że chrześcijańska świątynia w Bałdrzychowie istniała już około 966 r., a więc u początków chrześcijaństwa w Polsce. Zapis ten należy traktować raczej jako ciekawostkę, a nie jako udokumentowany fakt. Najprawdopodobniej pierwszy tutejszy kościół został wzniesiony w roku 1176. Tę pierwszą świątynię spalili Krzyżacy w 1331 r.

Druga, wybudowana pod koniec XV wieku, przetrwała do roku 1824. Jednak i tę budowlę zniszczył pożar. Trzeci jednonawowy kościół wzniesiony w 1847 r., częściowo przebudowany w roku 1870, został konsekrowany 20 kwietnia 1910 r. przez biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego. W latach 1908-1909 z inicjatywy ks. Andrzeja Rosińskiego, którego wsparli parafianie, przeprowadzono gruntowny remont domu Bożego w Bałdrzychowie.

Ściany prezbiterium ozdabiają interesujące polichromie przedstawiające m.in. Ostatnią Wieczerzę oraz postaci świętych. Sklepienie nawy głównej pokrywają malowidła o motywach eucharystycznych. W szczególny sposób upiększa świątynię pieczołowicie odrestaurowana Droga Krzyżowa, pochodząca z roku 1920. Ważnym elementem wystroju kościoła jest licząca sześćdziesiąt lat chrzcielnica. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Najświętszego Serca Jezusowego. Są jeszcze dwa ołtarze boczne: pierwszy z figurą Ukrzyżowanego, drugi z figurą Najmiłosierniejszego Serca Pana Jezusa.

We wnętrzu świątyni, wśród zabytkowego wyposażenia znajduje się rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego o tradycjach gotyckich, XVIII-wieczny krucyfiks i rokokowa monstrancja z 1761 r. Nad wejściem do kościoła umieszczono rzeźbę św. Jana Nepomucena.

Kesz ukryty w drzewie po drugiej stronie ulicy na zachód od dzwonnicy

Obrazki/zdjęcia
Kościół