Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
MRU Das Panzerwerk 866 - OP13A4
Oder-Warthe Bogen Werkgruppe Ludendorff
Właściciel: Kret
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
geopath MRU
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 42 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 0.80 km
Data ukrycia: 21-09-2008
Data utworzenia: 07-10-2008
Data opublikowania: 07-10-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2011
77x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 11 obserwatorów
131 odwiedzających
64 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: art_noise, crazy_baby, etna&mars, Hr. Jan Usz, imariuszek, k.mil, mszasz, nulka_star, Terian, wallson, Ziutoslaw
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

Skrzynka założona z okazji wydarzenia jakim było MRU - Repeta przez jakże zacną ekipę biorącą udział w spotkaniu. Sama skrzynka umieszczona jest w jedynej odnodze w prawy rogu. Pzw 866 to najciekawszy i jedyny na OWB wyposażony pierwotnie w armatę p.panc. 3,7cm w kazamacie pancernej oraz kopułę 3 strzelnicową został całkowicie wysadzony i pozbawiony pancerzy. Pozostała na szczęście podstawa działa i częściowo uszkodzona aczkolwiek dostępna poterna. Zaprawde powiadam wam kopcie bo warto. Latarka ułatwi zadanie a koordynaty wskazują jedynie wejście. Zaliczenie skrzynki wiąże się ze sprawnością czołgania się, brakiem klaustrofobii oraz samozaparciu. W końcu kret lubi tunele i przebywanie pod ziemią. 

Miejsce jest niebiezpieczne i nie zachęcamy nikogo do zdobycia tej skrzynki.  

a teraz mała lekcja historii

Grupa warowna "Ludendorff" - to jedna z grup warownych niemieckich umocnień Łuku Odry-Warty (Oder-Warthe Bogen, Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego).

Budowę grupy rozpoczęto na przełomie 1935 i 1936 roku poprzez wzniesienie na szczycie tzw. Lisiej Góry, położonej w zakolu rzeki Obry na północ od miejscowości Stary Dworek schronu oznaczonego numerem 522. Wybudowano go w ramach rozbudowy tzw. Linii Nischlitz-Obra, będącej pierwszym etapem do budowy potężnych umocnień Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty. Ze schronem łączyły się dwie tzw. odosobnione wieże. Następnie na wzgórzu wzniesiono jeszcze 3 schrony. Wszystkim obiektom nadano propagandową nazwę Panzerwerków (dzieł pancernych, skrót Pz.W.) i jednolitą numerację. Schrony połączone zostały podziemnymi poternami. W podziemiach znajdowały się także koszary prawdopodobnie dla obsługi baterii artyleryjskiej znajdującej się nieopodal obiektów i magazyny.

PZW 866 to wieża odosobniona, tzw. detaszowane środki ogniowe.

Głównym uzbrojeniem grupy były karabiny maszynowe. Dwa umieszczone były w sześciostrzelnicowej kopule typu 20P7 zamontowanej w największym schronie nr 865 (522), trzy w trzystrzelnicowych kopułach typu 2P7 wież odosobnionych. Dalsze trzy znajdowały się za płytami pancernymi obydwu dużych panzerwerków, służąc do obrony wejść i tyłów obiektów. Obronę uzupełniał forteczny miotacz ognia oraz granatnik M19. Wyłącznie do obserwacji służyły dwie kopuły: zainstalowana w Pz.W. 864 oraz w odrębnym, obserwacyjnym Pz.W. 868.

Grupa traktowana była jako eksperymentalna, stąd spotkać tu można duże zróżnicowanie zastosowanych rozwiązań. W 1938 roku jedna z wież odosobnionych (Pz.W. 866) została rozbudowana o kazamatę dla armaty przeciwpancernej kalibru 37 mm. Był to jedyny taki obiekt zbudowany we wschodnich fortyfikacjach Niemiec. Możliwość rozbudowy o stanowisko broni przeciwpancernej posiadał również Pz.W. 865.

Dzięki swojemu położeniu i uzbrojeniu grupa, której w 1939 roku nadano imię gen. Ericha Ludendorffa, była jednym z najsilniejszych punktów oporu w niemieckiej fortyfikacji. Jako jedyna posiadała prócz broni piechoty elementy czynnej obrony przeciwpancernej.

W 1944 roku w czasie przygotowań całego O.W.B. do obrony na terenie grupy wzniesiono eksperymentalne stanowisko dla czeskiej armaty przeciwpancernej kalibru 47 mm.

Grupa została zdobyta przez 35 DP Gwardii dowodzoną przez płka N. Grigoriewa 30 stycznia 1945. Po wojnie wszystkie jej obiekty zostały wysadzone w powietrze i obecnie są zniszczone w różnym stopniu. Teren grupy jest opuszczony. Bardzo duże niebezpieczeństwo stanowią ruiny schronów, szczególnie otwarte szyby prowadzące do zasypanych podziemi.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Korona Ogotaia - Całkowity dystans: 3006 km

Obrazki/zdjęcia
wejśce do bunkra
schemat bunkra
Ludendorff plan
ony bunkier
one przejście
Wpisy do logu: znaleziona 77x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria