Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Synagoga w Inowłodzu - OP0F8A
Spożywczak, który trzeba zobaczyć! ;)
Eigenaar: Ciutnik
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 147 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Virtuele Cache
Grootte: Geen behuizing
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 21-06-2008
Gemaakt op: 24-06-2008
Gepubliceerd op: 24-06-2008
Laatste verandering: 07-05-2013
428x Gevonden
0x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 10 Volgers
325 x Bekeken
280 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
16 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: agutka, Azymut, BrotherOfLight, Brym, daroo88, gagu, grafen, marvet, Mela, p01ss0n, ronja, Skyqen, starletka, Wieszczu, zyr, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB)
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Początkowo chciałem skitrać w okolicy tradycyjną skrzyneczkę ale wyjątkowo liczne grupki smakoszy tanich win (w końcu to okolice monopolu) nie pozwalają "obcemu" na ani chwilkę intymności;)Tym bardziej, że po ostatnim włamaniu i złupieniu kasy sklepowej, wszyscy wykazują wzmożoną czujność! Zainstalowano nawet system monitoringu. Tak więc łamię swe postanowienie o niezakładaniu wirtuali i zapraszam do obejrzenia tego absolutnie niezwykłego sklepu spożywczo-przemysłowego.

Hasłem do logu jest imię i nazwisko właściciela obiektu (nie mylić z właścicielem sklepu - to dwie inne osoby), pisane łącznie (jako jedno słowo, w formacie IMIĘNAZWISKO). Naprawdę gorąco namawiam do obejrzenia budowli na własne oczy a nie przez Google! :)

***

Nie wiadomo dokładnie, kiedy synagoga powstała. Być może pochodzi jeszcze z lat dwudziestych ubiegłego wieku, ale równie dobrze mogła zostać wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. Budynek ten jest orientowany, co oznacza, że jego dłuższa oś pokrywa się z kierunkiem wschód - zachód. Synagoga składa się z kwadratowej sali dla mężczyzn i prostokątnego przedsionka, nad którym jest sala dla kobiet. Dawniej wewnątrz Bożnicy był podwieszony sufit w kształcie półokrągłego sklepienia z desek. Sufit pokrywał fresk utrzymany w stylu historyzmu z użyciem form renesansowych.
Na ścianach głównej sali modlitewnej znajdują się pozostałości oryginalnej polichromii datowanej prawdopodobnie na drugą połowę XIX wieku. Miedzy oknami zachowały się jedyne w Polsce, dwie tablice z inskrypcjami z modlitwą za panującego władcę (hebr. Hanoten teszua lamelachim) - na ścianie południowej w języku hebrajskim, na północnej w języku rosyjskim. W odpowiednim miejscu wpisane są personalia cara Mikołaja II Aleksandrowicza i jego rodziny. Cała tablica ma jednak starszą metrykę. Widać, że personalia poprzednich carów były zamalowane, a na to miejsce wpisywano aktualne

Niegdyś przed synagogą znajdowała się rytualna łaźnia - mykwa, a obok stał dom rabina. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali inowłodzką synagogę. W trakcie działań wojennych w styczniu 1945 roku została ona ostrzelana. We fragmencie zachowanych fresków jeszcze dziś dostrzec można ślady po kulach. Po wojnie budynek ten przejęła inowłodzką Gminna Spółdzielnia, urządzając w nim magazyn nawozów i soli, a następnie sklep i magazyn sprzętu gospodarstwa domowego. W tym okresie budynek coraz bardziej niszczał. W 1975 roku podjęto decyzję o przekazaniu obiektu dla Gminnej Biblioteki Publicznej. W 1981 roku synagoga została odbudowana z funduszów tzw. JOINTU-u Organizacji Żydów Amerykańskich.
Afbeeldingen
W całej okazałości
Dział mięsny - cyrylica
Dział z przetworami - hebrajski
Cukier w promocji!