Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ahnenerbe Biohazard - OP0F4D
Właściciel: Saracen
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 463 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-06-2008
Data utworzenia: 20-06-2008
Data opublikowania: 20-06-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 04-09-2013
88x znaleziona
2x nieznaleziona
22 komentarze
watchers 20 obserwatorów
29 odwiedzających
74 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
48 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Akurioci, angelo, art_noise, avallach, Bazyl69, Beezqp, brodate gejsze, Chester, Chrumoo, coosiek, czempi, Dobranocka, Doc with the dog, el_g, etna&mars, formica, freney, Hern, Highlander, kacha&whitetiger, keyman, Kika, KMarek, KT & SL, Lepiko, mambik08, Meghan (mph), N_EM_O, Olkesz, p8R, PatrykG, removed, rene_zeń, Renia Team, sebastian, Set, Syn dziadka, targosh, Tati, tATO, tboniasty, Treenode, trolandia, wdv, Whatever, Zdzichu, zyr, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

Kiedy wyeliminuje się niemożliwe
wówczas to, co zostanie, bez względu na to,
jak byłoby nieprawdopodobne,
musi być prawdą.

Sir Artur Conan Doyle

 

53°34'52" N 16°32'00" E Tutaj zaczyna się nasza historia…

W latach 1933-1939 rząd III Rzeszy wykupił część tych terenów wraz z jeziorem Pile i wysiedlił z nich ludność w celu budowy bazy wojskowej i utworzenia poligonu (okolice wsi Linde). W latach 1934-1937 utworzono Wał Pomorski. W 1936 zakończono budowę miasteczka militarnego (oficjalnie dla szkoły artylerii Wehrmachtu). W garnizonie Groß Born stacjonowały jednostki dywizji pancernej Heinza Guderiana przed atakiem na Polskę w 1939. Na poligonie ćwiczyły oddziały Afrika Korps dowodzone przez gen. Rommla (drugim poligonem Afrika Korps była Pustynia Błędowska).

 http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/Foto%201%20Gros%20Born%20poczt%c3%b3wka.jpg http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/borne-6.jpg

Foto 1 i 2 Pocztówki

W tym samym czasie na terenie Groß Born zbudowany pod osobistym nadzorem SS-Hauptsturmführera prof. dr Augusta Hirta dyrektora zakładu anatomii Uniwersytetu Rzeszy w Strassburgu powstał tzw. Dom Oficera oficjalnie ekskluzywne kasyno, będące w istocie bramą do pilnie strzeżonego  podziemnego medycznego kompleksu badawczego gdzie nazistowscy naukowcy  zajmować się mieli opracowaniem najbardziej dogodnego sposobu masowej eksterminacji, która umożliwiłaby Trzeciej Rzeszy biologiczne wyniszczenie podbitych narodów "metodą naukową".

 

http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/borne.jpg
Foto 3 Podziemna część Domu Oficera. (Na planie zaznaczono grodzie prowadzące do kompleksu) 

 

Hirt kierował pracami z ramienia  Deutsche Ahnenerbe. Studiengesellschaft fur Geistesurgeschichte (Niemieckie Dziedzictwo Przodków. Stowarzyszenie badań nad pradziejami spuścizny duchowej) organizacji założonej 1 lipca 1935 przez Heinricha Himmlera, Hermanna Wirtha i Richarda Waltera Darré,  w 1940 została włączona do SS. Jej kwatera główna znajdowała się w średniowiecznym zamku Wewelsburg

http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/frei.png Obrazek  Obrazek

Foto 4  Wewelsburg, odznaka czlonkowska i pieczęć Ahnenerbe

położonym niedaleko Paderborn w Nadrenii Westfalii. Himmler osobiście stworzył szkielet programu i tematyki badań instytutu: przestrzeń życiowa, światopogląd, duchowe i fizyczne dziedzictwo krwi tzw. "nordrassisches Indogermanentum" (północnej odmiany rasy indogermańskiej). W praktyce badania te miały uzasadnić "ustawodawstwo" SS, stworzone dla zahamowania przesłanek szkodzących rozwojowi nordyckiego typu rasowego. Zgodnie ze statutem Ahnenerbe badała:

Przestrzeń (Raum) przeznaczona dla Germanów. Geologowie poszukiwali w Europie szlaków wielkich Ariów i wyznaczyli siedzibę przyszłego imperium SS na terenie dawnego królestwa Burgundii.

Ducha (Geist) i filozofię światopoglądu (Weltanschauung) w których śmierć uzyskuje znaczenie specjalne, do tego stopnia, że trupia główka staje się emblematem SS.

Czyny i spuściznę (Erbe) krwi nordyckiej. Studiowano sagi, Eddę, język runiczny, obyczaje Sparty, hinduskie teksty Vedy i Bhagavat-Gita.

Początkowym celem Ahnenerbe było udowodnienie nazistowskich teorii o wyższości rasowej Niemców przez badania historyczne, antropologiczne i archeologiczne, organizacja ta prowadziła planowe grabieże kolekcji naukowych i bibliotek, materiałów archiwalnych, artefaktów archeologicznych i różnych innych dzieł sztuki.

 

Kilka faktów:

25 lipca 1935. Z ekspozycji egipskiej British Museum w Londynie zniknęły trzy skarabeusze – jadeitowy, złoty oraz nefrytowy. Scotlandyardowi udało się jedynie ustalić poszlaki wiodące do Monachium oraz do małego miasta Thal w Austii. Samych sprawców nigdy nie ujęto.

8 września 1935. Z Sicán National Museum w Peru skradziono jedną ze skrzyń zawierających bezcenne kipu ludu Caral. Miejscowej policji i wojsku nie udało się schwytać sprawców włamania. Dzięki współpracy z Międzynarodową Komisją Policji Kryminalnych udało się ustalić, że pewne ślady wiodą do Niemiec – do Baden-Baden. Policja niemiecka nie zdołała ustalić dalszych faktów.

9 styczeń 1936. Konsul generalny Niemiec w Jerozolimie – Walter Dohle informuje czasopismo „Völkischer Beobachter” o zakupie wielu nowych eksponatów świadczących o aryjskich korzeniach starożytnej Grecji, eksponaty przekazano towarzystwu Thule.

10 marzec 1937. Prasa zachodnia donosi o zniszczeniu licznych grobów na cmentarzu żydowskim w niemieckim miasteczku Seßlach. „Völkischer Beobachter” informuje, że policja nie zdołała ustalić sprawców zdarzenia. Wiadomo jedynie, że nie udało się odnaleźć ponad 34 macew.

3 kwietnia 1938. „Völkischer Beobachter” z dumą informuje, że ze struktur towarzystwa Thule oraz organizacji Ahnenerbe Heinrich Himmler powołał organizację Młot Tora, podległą SS. Organizacja ta ma za zadanie usystematyzować wiedzę historyczną oraz paranaukową z dorobku Thule i Ahnenerbe. Pierwszymi członkami organizacji Młot Tora stali się Alfred Rosenberg oraz Ernst Schäfer.

21 kwietnia 1938. Z Genuy wyrusza wyprawa pod kierownictwem Alfreda Rosenberga oraz Ernsta Schäfera. Zadaniem wyprawy jest dotarcie do tybetańskiego miasta Lhass.

19 styczeń 1939. „Völkischer Beobachter” dumnie prezentuje liczne zdjęcia z wyprawy Rosenberga i Schäfera oraz informuje o pełnym sukcesie. Rosenberg i Schäfer dotarli do miasta Lhass. Organizacja Młot Tora informuje, że wyprawa przyniesie wiele zmian w przyszłości i pozwoli na realizację planu ukształtowania nowego pokolenia Niemców.

 

Nikt dokładnie nie wie co odkryli w Lhass Rosenberg i Schäfer. Nie wiadomo, co dokładnie miała znaczyć wzmianka w „Völkischer Beobachter” z 19 stycznia 1939. Wiadomo jedynie, że SS 14 lutego 1939 przekazała organizacji Młot Tora zabudowania w Lesie Teutońskim. Od tamtej pory niewiele było słychać o organizacji Młot Tora i jej pracach.

Ahnenerbe prowadziła pseudonaukowe eksperymenty medyczne ocierające się coraz bardziej o okultyzm, stare germańskie rytuały religijne czy wręcz spirytyzm i satanizm. Dyrektorem instytutu, bardzo zaangażowanym w te działania, był Standartenführer-SS Wolfram Sievers, pełniący funkcję sekretarza generalnego Ahnenerbe.

http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/Wol.jpg http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/Wolfram-Sievers2.jpg
Foto 5 i 6 Wolfram Sievers

 Protegowanym Hirta, który został dyrektorem Ośrodka w Groß Born był Dr Hans-Wilhelm König urodzony w Stuttgarcie lekarz SS w Auschwitz II Birkenau. Jako specjalista z ramienia  Ahnenerbe, razem z: Bruno Kittem, Werner Rhode, Josepem Mengele, Fritzem  Kleinem i Rudolfem Horstmanem przez pewien okres nadzorował badania w szpitalu kobiecym w Auschwitz-Birkenau. W latach 1941-44   koordynował eksperymenty medyczne z użyciem nowych lekarstw, testowaniem nowych szczepów chorób zakaźnych, oddziaływania promieniowania na organizm ludziki w tym czasie współpracując ściśle z ośrodkiem w Groß Born, oraz bezpośrednio z Wewelsburg, z którym ściśle konsultował aspekt okultystyczny i spirytystyczny swoich działań. Był ulubieńcem Heinricha Himmlera i Wolframa Sieversa, podobno odnosił sukcesy w tej bagatelizowanej przez wiele osób dziedzinie… plotki na ten temat były tak liczne iż obawiali się go nawet Wirth i  Darré. Szybko zastąpił  Hirta na stanowisku dyrektora. Mówiono, iż potrafi wezwać niewiadomego pochodzenia moc która pozwalała mu manipulować ludźmi. Pracował z jakimiś artefaktami sprowadzonymi aż z terenów Tybetu, z kąt  powróciła ekspedycja Stowarzyszenia Thule (Thule Gesellschaft) , wysłana tam w 1933 roku przez Alfreda Rosenberga, znanego na cały świat etnologa, pełniącego w obecnej chwili obowiązki doradcy Fuhrera. Długi na dwieście pięćdziesiąt metrów pociąg przywiózł  coś co Przywódca SS, Heinrich Himmler określił wyrażeniem "To co raz na zawsze ustanowi na świecie hegemonię niemiecką".

http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/nazis2.jpeg

Foto 7 Stanowisko arheologiczne Thule w Tybecie 

Wiadomo iż w latach 1941-1944 obozowi lekarze SS Friedrich Entress, Helmuth Vetter, Eduard Wirths wypróbowywali na więźniach KL Auschwitz, KL Natzweiler-Struthof, czy Niederhagen-Wewelsburg  tolerancję i skuteczność nowych preparatów i leków oznaczonych m.in. kryptonimami: B-1012, B-1O34,. B-1O36, 3582, P-111, a opracowanych właśnie w Groß Born jednak wyniki tych badań zaginęły…

Wiadomo tylko, iż wyniki wszystkich pseudonaukowych eksperymentów przeprowadzanych w obozach koncentracyjnych wysyłano m.in. do Akademii Medycznej w Grazu (Austria), do Ośrodka w Groß Born oraz do centrali w zamku Wewelsburg … Wszyscy „naukowcy” III Rzeszy pracowali nieświadomie nad jednym projektem UberSoldier!

We wrześniu 1939 zorganizowano w  Groß Born obóz jeniecki - początkowo przejściowy (Dulag), a od 9 listopada dla szeregowców (Stalag). Obóz ten funkcjonował do 1 czerwca 1940, po czym został przekształcony na oficerski (Oflag) "II D Groß Born", położony w pobliżu miejscowości Westwalenhof (dziś Kłomino). Do połowy 1942 przebywali tu jeńcy francuscy, później polscy. W lutym 1941 w obozie było 3731 Francuzów, a w styczniu 1945 5391 Polaków.

Traktując więźniów jako łatwo dostępny i tani materiał doświadczalny, Ahnenerbe prowadziła eksperymenty z zakresu  medycyny, patologii i genetyki, a także parapsychologii i okultyzmu… Badania te wynikały i służyły ideologicznym celom nazistowskiej teorii rasizmu oraz sprzeniewierzały się zupełnie zasadom etyki lekarskiej, której podstawy są zawarte w przysiędze Hipokratesa.

W 1945 żołnierze niemieccy opuścili miasto, po czym zajęła je Armia Czerwona, kontynuując zarówno jego militarny jak i badawczy charakter.

Niemcy wycofując się z Groß Born usiłowali usunąć ślady swojej „naukowej” działalności, König wydał osobiście polecenie zaminowania kompleksu w ten sposób aby mógł go zniszczyć w każdej chwili bezpośrednio ze swojej kwatery w willi Guderiana gdzie ten udzielił mu gościny. Niestety żołnierze wkraczającej do miasta Armii Czerwonej przypadkowo uszkodzili część instalacji, w wyniku czego doszło do zdetonowania tylko części ładunków w tunelu transportowym łączącym kompleks z Domem Oficera powodujących zapadnięcie się części wyspy do jeziora. Cały kompleks ocalał… jednak został odcięty , jak się potem okazało nie na długo.

 

W Groß Born a właściwie teraz już w Bornym Sulinowie Utworzono bazę Północnej Grupy Wojsk. Teren był doskonale strzeżony, a w ewidencji gruntów figurował pod nazwą tereny leśne i był oderwany od struktury terytorialnej Polski… Nadawał się doskonale do kontynuowania badań, zwłaszcza, że…

Oficjalnie nie wiadomo co stało się z Königiem po wojnie, jednak na podstawie pewnych dokumentów można przypuszczać iż dostał się do rosyjskiej niewoli i zgodził się na współpracę z nowymi szefami…

W Bornym Sulinowie kontynuowano badania nad…jak to określono stanem „śmierci połowicznej” oraz sposobem mechanicznego sterowania żywym organizmem, mające na celu stworzenie żołnierza doskonałego.

Do 12 października 1992 wojsko radzieckie (w tym czasie już rosyjskie) ostatecznie opuściło Borne Sulinowo - byli to żołnierze 15.000 kontyngentu 6 Nowogrodzko - Witebskiej Gwardyjskiej Dywizji Armii Rosyjskiej. W kwietniu 1993 miasto zostało przekazane polskim władzom cywilnym. Ale to było dużo później, i nie jest częścią tej historii…

Rosjanie kontynuowali w Bornym Sulinowie nazistowskie badania do 1969 roku kiedy to została opracowana Konwencja Wiedeńska o prawie traktatów z 23 maja 1969, i zaczął się wielki międzynarodowy szum wołku umów dot. specyficznych zagadnień (np. ludobójstwa). Międzynarodowa kontrola przestrzegania praw człowieka. Środki mające gwarantować wykonywanie postanowień umów dot. praw człowieka: sprawozdania, skargi państw, badania na miejscu, petycje. Organy kontrolne. Mechanizmy Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. To wszystko powodowało konieczność znalezienia innej lokalizacji dla projektu…

Wymagania były spore, ale okazja znalazła się sama… pierwsza w Polsce zapora wodna typu ciężkiego Porąbka z Elektrownią posiadającą dwa hydrozespoły Kaplana o mocy 6,1 MW i jeden turbozespół typu Francis`a o mocy 0,4 MW pracujący na potrzeby własne. Rozwiązywało to kwestę samowystarczalności projektu przy jego jednoczesnej bardzo dogodnej lokalizacji w Beskidzie Małym. Podobno König był bardzo zadowolony z tej nowej lokalizacji: to właśnie w tamtych stronach Niemcy ukryli pewne materiały pochodzące z badań w pobliskim Auschwitz-Birkenau, ich odzyskanie miało znacznie przyspieszyć prace naukowca…

Budowę ośrodka rozpoczęto w 1968 od wyrównania gruntu. W ciągu dwóch lat powstała większość obiektów. Oficjalnie był to Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach

Obrazek

odwiedzany był głównie przez partyjnych dygnitarzy, a nie zwykłych hutników. Bywał tam również syn Leonida Breżniewa, Jurij. Jako, że ośrodek posiadał obszerne sale konferencyjne to organizowane były tutaj także obrady komisji RWPG do spraw hutnictwa. Zajmował on powierzchnię 7,5 ha. Był ośrodkiem samowystarczalnym, posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnie ścieków i awaryjny system zasilania, zasilany dwoma czołgowymi silnikami o mocy 400 kW. Ośrodek zatrudniał stały personel medyczny: lekarza internistę, lekarza stomatologa, specjalistę d/s rehabilitacji, pielęgniarki, zapewniając w ten sposób pełną ochronę medyczna. Jednak to co działo się w części medycznej kompleksu pozostawało pilnie strzeżoną tajemnicą zakrawającą na SF…

Wiadomo niewiele: König dokonał przełomu w swoich badaniach. Opracował technologie utrzymania organizmu ludzkiego w stanie „półśmierci” przy jednoczesnym podniesieniu jego sprawności fizycznej do maksimum. Obsesja osiągnięcia nadczłowieczeństwa ogarnęła go do tego stopnia, iż część eksperymentów przeprowadzał na sobie samym…

Wraz z rozwojem badań rosło też dziwactwo Königa: zaczął on ponownie nosić nazistowski mundur, oraz maskę zasłaniającą jego zeszpeconą twarz…

http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/Hellboy-photo_12_hires.jpg

Foto 8 maska 

by ostatecznie wszczepiać sobie biomechaniczne implanty „udoskonalające” jego organizm:

 http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/Cyborg%201%20big.jpg 

Foto 9 biomechaniczne implanty 

Jego zachowanie budziło niepokoje Kremla. Władze KPZR skłaniały się bardziej w stronę „odwilży” niż coraz bardziej radykalnych koncepcji szalonego naukowca którym okazał się być Hans-Wilhelm König. Stworzeni przez niego zombie mogli stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich, łącznie ze Związkiem Radzieckim. König jako megaloman dążył do uzyskania jak największych wpływów,  stąd jego zainteresowanie Jurijem, synem Breżniewa któremu chciał zaszczepić swoje wypaczone idee…

Niezdecydowani oficjele partyjni nie zrobili jednak niczego, by załatwić sprawę definitywnie, w sukurs po raz kolejny przyszedł im przypadek… Podczas jednego z eksperymentów w Kozubniku doszło do wypadku, na skutek awarii systemu klimatyzacji do atmosfery dostał się rodzaj gazu będący kombinacją patogenu  retrowirusowego zawierającego materiał genetyczny w postaci RNA i radioizotopu Radu o silnie mutagennym działaniu na ludzki organizm, doszło do zakażenia części personelu. Trzeba było działać szybko, usunięciem skutków incydentu zajęła się  grupa specjalistów… w wyniku podjętej akcji zlikwidowano Königa, oraz cały jego najbliższy personel, poddano również utylizacji wszystkie obiekty jego eksperymentów, a wejście do laboratoriów zaczopowano żelbetonową plombą grubości 8 metrów.  W niedługim czasie Ośrodek w Kozubniku został opuszczony i popadł w ruinę, jednak z posiadanych przez nas informacji wynika, iż jego teren nie został posprzątany zbyt dokładnie przez owych „specjalistów”. Doszło do licznych zaniedbań… podobno gdzieś na terenie ośrodka ukryta jest kapsuła z gazem… na domiar złego informacje te dotarły do pewnej rosyjskiej zorganizowanej grupy przestępczej która zainteresowała się pojemnikiem jako inwestycją na światowym rynku broni… ty musisz odnaleźć kapsułę przed nimi!

 http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/bio-nuke%20.jpg http://www.golebiowscy.3000.pl/my%20data/bio-nuke%20naitvision.jpg

 

Teoretycznie kapsuła powinna być bezpiecznym pojemnikiem, jednak upływ czasu, oraz czynniki atmosferyczne mogły zrobić swoje (korozja, mechaniczne uszkodzenie, itp..) nie wiemy wiele:

Konstrukcja płaszczowa kapsuły dzięki znajdującemu się wewnątrz chłodziwu powinna zabezpieczyć znajdujący się wewnątrz czarny cylinder z gazem, możliwe jednak iż w skutek uszkodzenia powłoki zewnętrznej, czy mechanizmu zamka pojemnik może być pozbawiony chłodziwa. W takim przypadku substancja w cylindrze może być wysoce niestabilna! Należy zachować wszelkie środki ostrożności! Zaopatrzyć się w stosowną odzież ochronną, oraz aparaty oddechowe względnie maski. Dodatkowo sam cylinder z gazem zespolony jest z pojemnikiem poprzez zapalnik oraz mechanizm detonujący, którego odłączenie nie powinno stanowić problemu, należy jednak pamiętać o delikatnym wyjmowaniu go na zewnątrz!

Jesteś naszą jedyną nadzieją! POWODZENIA!

- Nie ma nic bardziej zatrważającego od faktu, gdy lekarze stają się mordercami – mówi harwardzki psychiatra Robert Jay Lifton, pytany o to, czemu zbrodnie medyczne wydają się być bardziej odrażające od innych okrucieństw wojny. - To rodzaj perwersyjnego uzdrawiania aż po śmierć.

Jego książka „The Nazi Doctors” z 1986 roku była pierwszym tak dogłębnym studium poświęconym psychicznym adaptacjom i deformacjom u sprawców, jak i ofiar.

…Pewnego razu córka nazistowskiego lekarza zapytała Roberta Liftona, czy myśli, że dobry człowiek może dokonywać złych rzeczy. - Myślę, że tak – odpowiedział. - Ale wtedy nie jest już dobrym człowiekiem…

W rezultacie procesu lekarzy powstał „Kodeks norymberski”. Wyznacza on kryteria dla eksperymentów medycznych i wymaga świadomej zgody na wszystkie badania i testy. Brytyjski historyk Paul Weindling jest przekonany, że norymberski proces lekarzy stworzył „podstawy dla nowej etyki”.

 

Skrzynak ta założona została z okazji znalezienia przez nas 100 goecache'a  jakim była  BAZ-23 ( Zaporowa;-) ) Opowiedziana przeze mnie historia jest fikcyjna, jednak ok. 90% tekstu oparte zostało na ogólno dostępnych informacjach historycznych, wszędzie gdzie było to możliwe zastosowałem odnośniki do źródeł.  Może warto poświęcić chwilę na zastanowienie się co by było gdyby…

A co do samej skrzynki:

Współrzędne zaprowadzą Cię na pewien taras... nie łatwo znaleźć tam wejście... poszukaj 2 potężnych rybek... stań tak aby mieć je za plecami, powinieneś teraz widzieć szerokie schody. W ich okolicy poszukaj graffiti przypominającego nieco kształtem postać GeoKreta: Biohazard Effect...

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Beskid Maly  -  PLH240023
natura2000
Obrazki/zdjęcia
prawie jak krecik...
prawie jak spoiler...